Sex Education, sezon 4 - zakończenie: co się wydarzyło, wyjaśnienie
Jak kończy się historia Otisa i Maeve.
Czwarty sezon „Sex Education” stanowi zwieńczenie trwającej od 2019 roku historii nastoletniego seksterapeuty Otisa oraz jego przyjaciół i znajomych z liceum w Moordale. W tym miejscu dowiesz się, jak kończy się „Sex Education”.
UWAGA NA SPOILERY: Jak wskazuje tytuł strony, zamieszczamy tutaj informacje o fabularnych szczegółach filmu. Jeśli nie chcesz ich poznać, opuść stronę lub wróć tu w przyszłości. Możesz też przejść do działu filmy i seriale lub na stronę główną serwisu i przeczytać codzienną dawkę informacji ze świata gier, seriali i filmów.
Na tej stronie - skocz do sekcji:
- Jak wygląda nauka w Cavendish College
- Czy Otis wciąż będzie udzielać seksporad
- Czy Maeve i Otis będą razem
- Jaką drogę obrał Eric
- Czy Adam pogodził się z ojcem
- Jak kończy się historia Jacksona, Viv i Cal
- Jak Jean radzi sobie jako samotna matka
- Czy Aimee pozbyła się traum
Jak wygląda nauka w Cavendish College
Po zamknięciu liceum w Moordale uczniowie przenieśli się do innych, pobliskich szkół. Akcja 4. sezonu toczy się wokół Cavendish College, do którego trafili Otis, Eric, Aimee, Jackson, Cal, Vivienne i Ruby. Część postaci z poprzednich sezonów, w tym Olivia, Anwar czy Lily, nie powraca, co wytłumaczono przeniesieniem do innej szkoły.
Cavendish College znacząco różni się od konserwatywnego liceum w Moordale. To nowoczesna, inkluzywna szkoła, w której unika się dyskryminacji i poniżania innych. Główny wpływ na kształt edukacji i dobór zajęć oraz aktywności pozalekcyjnych mają tu uczniowie. Szkoła stawia na nowoczesne technologie i ekologię, np. poprzez całkowite odejście od papieru na rzecz tabletów i tablic interaktywnych. Nie jest jednak wolna od problemów, ponieważ wiecznie psująca się winda utrudnia poruszanie się osobom z niepełnosprawnościami. Brakuje też udogodnień dla osób niesłyszących.
Odnalezienie się w inkluzywnym środowisku nowej szkoły z łatwością przychodzi Ericowi. Zaprzyjaźnia się z popularną grupką przyjaciół - niesłyszącą Aishą oraz Romanem i Abbi, transpłciową parą. Grupka przyjaciół unika plotkowania, negatywnych emocji i narzekania. Ich pozytywne nastawienie ma jednak negatywne strony - powstrzymuje ich przed przedyskutowaniem jakichkolwiek problemów i niesnasek.
Do Cavendish trafił także Michael Groff, jako zastępstwo za jednego z nauczycieli. Przyzwyczajonemu do tradycyjnego szkolnictwa byłemu dyrektorowi trudno odnaleźć się w tak nowoczesnym miejscu. Ruby, która była jedną z najpopularniejszych osób w Moordale i nierzadko traktowała innych z wyższością, również ma kłopoty z aklimatyzacją i zawarciem nowych znajomości.
Czy Otis wciąż będzie udzielać seksporad
Otis pragnie kontynuować swoją działalność terapeutyczną. Okazuje się jednak, że w szkole działa już nastoletnia seksuolożka imieniem O. Konkurenci postanawiają rozwiązać konflikt interesów poprzez szkolne wybory, w których uczniowie zadecydują, kto pozostanie szkolnym seksterapeutą.
Otis prosi Ruby o pomoc w zorganizowaniu kampanii. Dziewczyna zgadza się, ze względu na chęć zemsty na O. Ta w dzieciństwie ośmieszyła koleżankę przed klasą, skazując ją na bycie pośmiewiskiem do końca podstawówki. Ta informacja mogłaby zburzyć wizerunek empatycznej terapeutki, lecz Ruby postanowiła jej nie wykorzystywać, tylko poszukać haków wśród innych uczniów.
Okazało się, że O złamała serce kilku uczennicom. Otis i Ruby zdecydowali się poruszyć ten temat podczas debaty, lecz konkurentka wykorzystała go na swoją korzyść. Przyznała się, że w końcu odkryła i przyznała przed sobą, że jest aseksualna, a także przeprosiła skrzywdzone dziewczyny. Publiczność wstawiła się za nią, a do Otisa przylgnęła łatka seksisty.
Ruby, widząc porażkę Otisa, a także jego brak zaangażowania w kampanię po powrocie Maeve, postanowiła wesprzeć innego kandydata - pozbawionego kompetencji Connora. Zdecydowała się też anonimowo opublikować nagranie z podstawówki, które ostatecznie pogrążyło O.
Ze względu na kompromitację obojga kandydatów, faworytem uczniów został Connor. Darzący się niechęcią Otis i O utknęli razem w niedziałającej windzie. Wspólnie spędzony czas skłonił ich do szczerych rozmów. Otis namówił konkurentkę do przełamania wstydu i przeproszenia Ruby. Ona zaś pomogła mu pokonać lęk przed fizyczną bliskością z Maeve, tłumacząc mu, że tak naprawdę boi się nie samego stosunku, a porzucenia.
Ostatecznie wybory wygrał Connor, który od razu zrzekł się nowej roli. Drugie miejsce zajął Otis, który również postanowił zrezygnować. Zrozumiał, że O jest dobrą terapeutką i nie powinien pozbawiać jej stanowiska. Nie spodobało się to jednak publice. Wówczas głos postanowiła zabrać Ruby, która doceniła spóźnione przeprosiny i postanowiła wybaczyć O. W swojej przemowie zachęciła również pozostałych uczniów do wybaczenia koleżance, dzięki czemu ta odzyskała dobre imię. O zaproponowała później współpracę Otisowi, twierdząc, że mogą stworzyć zgrany duet.
Czy Maeve i Otis będą razem
Pod koniec 3. sezonu Maeve otrzymała stypendium i wyjechała na kurs literacki do Stanów Zjednoczonych. Choć nauka w renomowanej, amerykańskiej szkole bardzo jej się podoba i stanowi szansę na lepsze życie, to doskwiera jej tęsknota za Otisem. Utrzymywanie relacji na odległość okazuje się być sporym wyzwaniem. Coraz częściej dochodzi między nimi do kłótni i cichych dni, jednak wciąż się kochają, a Otis bardzo chciałby, aby Maeve wróciła do Wielkiej Brytanii.
Dziewczyna liczy na staż u uznanego pisarza, Toma Molloya, który mógłby znacząco pomóc w rozwoju jej kariery pisarskiej. Nauczyciel, choć dostrzega potencjał w Maeve, to ostatecznie decyduje się zaoferować staż pochodzącej z bogatej i wpływowej rodziny Ellen. Wzburzona Maeve pyta pisarza o jego decyzję, a ten informuje ją, że konkurencja jest duża, a ona nie ma potencjału na zostanie pisarką. Dziewczyna wyrzuca skrytykowany przez nauczyciela rozdział do kosza, co dostrzega Ellen.
Niedługo potem Meve dowiaduje się, że jej mama przedawkowała i trafiła w stanie ciężkim do szpitala. Postanawia wrócić do do domu. Na miejscu okazuje się, że kobieta zmarła. Otis stara się być wsparciem dla ukochanej, lecz relacje między nimi mocno się osłabiły. Wyjawia jej, że spał w jednym łóżku z Ruby, lecz do niczego między nimi nie doszło. Maeve, choć początkowo jest na niego zła, w końcu postanawia mu wybaczyć. Pojawia się jednak inny problem - kiedy ma dojść między nimi do zbliżenia, do Otisa wracają traumy z dzieciństwa i nie jest w stanie pozwolić sobie na bliskość.
Chłopak zaprasza Maeve do domu, aby ta w końcu poznała jego mamę. Sam wówczas nie jest w stanie dotrzeć na miejsce, ponieważ utknął z O w windzie. Załamana dziewczyna szczerze rozmawia z Jean, wspominając między innymi o niedawnej stracie i tym, jak potraktował ją nauczyciel. Myśli o pozostaniu w ojczyźnie i rozpoczęciu nauki w Cavendish College. Jean okazuje jej wsparcie i przekonuje, aby nie traciła wiary w siebie. To dodaje jej otuchy i wpływa na decyzję o powrocie do Ameryki, być może już na stałe.
Maeve informuje Otisa o swoich planach. Jest to dla niej trudne, ponieważ oboje się kochają, a ich związek może nie przetrwać dłuższej rozłąki. Spędzają wspólną noc, tym razem bez przeszkód w postaci traum czy skrywanych sekretów. Maeve zostawia Otisowi list, w daje jasno do zrozumienia, że to już koniec związku. Pisze rónież, że zawsze chłopak będzie miał miejsce w jej sercu, a także odmienił ją, ucząc optymizmu i zaufania względem innych, dzięki czemu nie czuje się już samotna.
Po powrocie do Ameryki okazuje się, że Ellen wyciągnęła rozdział Maeve z kosza na śmieci i wysłała go do wydawnictwa, które wyraziło nim zainteresowanie. Powraca więc nadzieja, że Maeve zostanie pisarką. Dziewczyna informuje Molloya, że przez niego załamała się i nieomal porzuciła swoje marzenia. Radzi mu też, aby był ostrożniejszy i łagodniejszy, wobec uczniów, dla których taki staż stanowi jedyną szansę na poprawę życia.
Jaką drogę obrał Eric
Eric doskonale odnajduje się w nowej szkole, pełnej oryginalnych, queerowych, kolorowo ubierających się osób. Szybko zaprzyjaźnia się z Romanem, Abbi i Aishą. Niestety, ciężko mu pogodzić bycie osobą LGBT z przynależnością do kościoła i przygotowaniami do chrztu, które są ważne dla jego rodziny. Abbi doskonale go rozumie, ponieważ również jest osobą wierzącą, która nie spotkała się z akceptacją religijnej społeczności.
Chłopak coraz częściej unika chodzenia do kościoła i nauk przed chrztem. Zaczyna też miewać dziwne sny i dostrzegać pewne znaki, które interpretuje jako wiadomości od Boga. Spotyka m.in. tajemniczą kobietę, którą prowadzi do kościelnej jadłodajni. Tam dowiaduje się, że charytatywna inicjatywa może zostać zamknięta ze względu na brak funduszy.
Eric postanawia zaproponować przeznaczenie szkolnej zbiórki pieniędzy na ratowanie jadłodajni. Choć obawia się, że cel ten może nie przypaść do gustu uczniom z Cavendish College, to jednak spotyka się on z aprobatą. Niestety, rada kościoła uznaje, że wartości obu instytucji są sprzeczne, przez co odmawia przyjęcia pieniędzy.
Erikiem targa coraz więcej wątpliwości. Wdaje się w przelotny romans z chłopakiem, który należy do tego samego kościoła, lecz skrywa swoją orientację przed bliskimi. Gdy nadchodzi dzień chrztu, postanawia się wyoutować przed wszystkimi obecnymi. Mówi, że przyjmie chrzest, tylko wówczas, gdy społeczność zaakceptuje go takim, jakim jest. Za chłopakiem wstawia się tylko jego matka. Eric opuszcza więc kościół, nie przyjąwszy chrztu.
Włócząc się, ponownie spotyka tajemniczą kobietę, która okazuje się być personifikacją Boga. Mówi mu, że jest z niego dumna, ponieważ uczynił dokładnie to, czego od niego oczekiwała. Eric dowiaduje się, że jego powołaniem jest informowanie ludzi, że Bóg kocha ich takimi, jacy są. Tajemnicza kobieta wskazuje mu również miejsce, w którym ukrywa się Cal. Chłopak rozmawia z ukrywającą się przed wszystkimi osobą uczniowską i nakłania ją do powrotu.
Nowym celem zbiórki charytatywnej staje się operacja Cal, dzięki której będzie lepiej się czuć we własnym ciele. Na zorganizowaną z tej okazji imprezę przychodzi mama Erica wraz z pastorem, który obiecuje popracować nad otwartością kościoła. Natchniony przez Boga Eric sam postanawia zostać pastorem, który będzie akceptował i wspierał wszystkich wiernych, bez względu na tożsamość płciową czy orientację.
Czy Adam pogodził się z ojcem
Po zamknięciu liceum w Moordale Adam nie decyduje się kontynuować nauki w szkole. Zamiast tego wybiera kurs przygotowujący do pracy w stadninie konnej. Choć nie ma doświadczenia przy pracy z końmi, a także nieco się ich boi, to szybko się uczy i zyskuje sympatię nadzorującej jego staż Jem.
Michael, który rozstał się z żoną i nie mieszka już z rodziną, postanawia odbudować relację z synem. Nie jest to łatwe, ponieważ Adam wciąż żywi do niego żal za surowe traktowanie i ciągłe rozczarowanie jego postępowaniem. Michael stara się być łagodniejszy i mniej oceniający, lecz początkowo przychodzi mu to z trudem.
Zarówno Michael, jak i Maureen wdają się w niezbyt udane przelotne romanse. Nauczyciel nie jest w stanie uprawiać seksu z inną kobietą, ponieważ wciąż kocha żonę. Anonimowo zwierza się z problemu podczas audycji prowadzonej przez mamę Otisa. Maureen rozpoznaje głos męża, co prowadzi do odżycia jej uczuć. Zaczynają spotykać się w tajemnicy przed Adamem. Chłopak wciąż jednak ma zbyt mało zaufania do ojca i nie akceptuje „romansu” rodziców.
Z każdym kolejnym spotkaniem Michael coraz bardziej otwiera się przed synem i uczy się, jak powinien z nim rozmawiać. Adam zaś zaczyna dostrzegać ludzką twarz surowego ojca, który tak naprawdę skrywa niepewność i fakt, że nie lubi sam siebie. Dochodzi między nimi do pojednania, a Michael zaczyna być dumny z syna, który w końcu odnalazł swoją drogę. Chłopak zaprasza ojca do domu, aby pierwszy raz od dawna mogli spędzić czas w pełnym, rodzinnym gronie. Do tego Jem wykazuje zainteresowanie Adamem, zapraszając go na randkę.
Jak kończy się historia Jacksona, Viv i Cal
Podejrzenie nowotworu jądra i pytanie lekarza o choroby w rodzinie skłania Jacksona do odnalezienia biologicznego ojca. Mamy zatajają przed nim prawdę, mówiąc, że jego biologicznym ojcem jest dawca nasienia z kliniki. Tak naprawdę jego biologiczna mama miała niegdyś romans z żonatym mężczyzną. Jackson odnalazł go, lecz ten nie chciał z nim rozmawiać. Przed laty ojciec Jacksona zerwał kontakt z kochanką, gdy dowiedział się o dziecku. Chłopak ma żal do matek, że te nie powiedziały mu prawdy, choć ich intencją było oszczędzenie mu zawodu. Ostatecznie jednak rodzina godzi się ze sobą, a Jackson docenia fakt, że od więzów krwi ważniejsza jest miłość i przywiązanie.
Vivienne poznaje w Cavendish College nowego chłopaka, Beau. Zafascynowany nią i nieco nieśmiały uczeń z czasem pokazuje prawdziwą twarz. Jest paranoicznie zazdrosny o każdy kontakt z innymi mężczyznami, z Jacksonem na czele. Beau zaczyna uciekać się do przeszukiwania jej rzeczy, nękania wiadomościami, a nawet przemocy. W końcu Viv zrywa z nim i zabrania mu się zbliżać, a także radzi mu udanie się na terapię.
Cal, osoba niebinarna, której przypisano przy urodzeniu płeć żeńską, rozpoczyna terapię hormonalną z użyciem testosteronu. Ma ona jednak skutki uboczne, objawiające się wzmożonym popędem i nieregularnymi miesiączkami. Cal pragnie też poddać się mastektomii, lecz dowiaduje się, że na dofinansowaną publicznie operację czeka się kilka lat, a w prywatnej klinice jest ona bardzo droga.
Nawarstwiające się problemy i brak akceptacji własnego ciała prowadzą do pogorszenia się stanu psychicznego Cal, nawet pomimo wspierającego i inkluzywnego środowiska. Kiedy postanawia uciec, myśląc o samobójstwie, cała szkoła wyrusza na poszukiwania. Zaginioną osobę uczniowską pierwszy odnajduje Eric, a później Jackson. Wspólnie nakłaniają ją do powrotu. Mama Cal zaczyna dokładać więcej starań, aby zrozumieć trudną sytuację swojego dziecka.
Jak Jean radzi sobie jako samotna matka
Gdy Jakob dowiedział się, że nie jest ojcem dziecka Jean, postanowił odejść. Kobieta stara radzić sobie jako samotna matka, lecz przychodzi jej to z trudem. Cierpi na depresję poporodową, choć nie chce się do tego przed sobą przyznać. Nie chce też zrezygnować na dłuższy czas z pracy, więc gdy pojawia się propozycja prowadzenia programu w lokalnym radiu, przyjmuje ją bez wahania. Zadanie to okazuje się jednak trudne do pogodzenia z opieką nad niemowlęciem.
Otis, widząc, że jego mama sobie nie radzi, postanawia sprowadzić do domu siostrę Jean, Joannę. Kobieta również mierzy się z wieloma problemami - nie potrafi znaleźć stałego partnera, pracy, czy miejsca zamieszkania, do tego popadła w długi. Wpływ na to ma trauma z czasów nastoletnich, od której cały czas ucieka. W młodości była molestowana przez partnera mamy.
Konflikt między siostrami zaczyna narastać. Jean denerwuje lekkomyślność i nieodpowiedzialność Joanny oraz ciągłe uciekanie od przeszłości, a ta ma dość ciągłego kontrolowania i protekcjonalności ze strony starszej siostry. Do tego Joanna zaczyna się spotykać z Danem, nie wiedząc, że jest on byłym kochankiem Jean i ojcem Joy. Mężczyzna nie jest też świadom, że ma dziecko.
Kłótnia sióstr kończy się wyprowadzką Joanny. Ta przed wyjazdem dzwoni jednak do radia i w końcu zwierza się Jean ze swojej traumy, a siostra opowiada jej o swojej depresji poporodowej. W wyniku szczerej i emocjonalnej rozmowy godzą się ze sobą. Joanna wraca do domu siostry, snując plany otwarcia przedszkola w Moordale. Jean za to decyduje się poinformować Dana, że został ojcem.
Czy Aimee pozbyła się traum
Aimee wciąż nie przepracowała traumy, jaką doznała po molestowaniu w autobusie. Nie jest zainteresowana związkami, a także nie czuje gotowości na fizyczne kontakty z mężczyznami. Cały czas też coś powstrzymuje ją przed wyrzuceniem jeansów, które miała wówczas na sobie.
W Cavendisch College zapisuje się na zajęcia ze sztuki, na które uczęszcza Isaac, poruszający się na wózku chłopak, z którym niegdyś spotykała się Maeve. Pomimo początkowych niesnasek, Aimee i Isaac zaczynają się ze sobą dogadywać, a także czuć do siebie coś więcej. Chłopak inspiruje ją do tworzenia sztuki i wyrażania przez nią siebie. Aimee stara się odkryć, co konkretnie mogłaby przekazać poprzez swoją sztukę.
Przed zbliżeniem do Isaaca, oprócz traumy, powstrzymuje ją potencjalna reakcja Maeve. Ta ostatecznie okazuje się nie mieć nic przeciwko. Aimee w końcu odkrywa, że dzięki sztuce będzie mogła zwalczyć demony przeszłości. Fotografuje się z feralnymi jeansami na przystanku, na którym spotkała napastnika seksualnego. Sesję kończy symbolicznym spaleniem spodni. Dzięki temu w końcu pozbyła się traum i stała się gotowa na bliskość z Isaakiem.