Skip to main content

Skyrim - Umiejętność: Łucznictwo

Strzelanie z łuku, spowalnianie czasu.

Łucznictwo w The Elder Scrolls V: Skyrim zwiększa skuteczność walki przy użyciu łuków - odpowiedni rozwój pozwoli stworzyć snajpera zdolnego jednym strzałem eliminować wrogów z ogromnych dystansów. W tym rozdziale opisujemy zdolność Łucznictwa, jej rozwój, najlepsze umiejętności do odblokowania, jak i porady odnośnie walki za pomocą łuków.


Charakterystyka Łucznictwa w Skyrim

Łucznictwo w Skyrim wpływa na umiejętność obsługi broni dystansowych - łuków dostępnych w domyślnej wersji gry, jak i kusz wprowadzonych za sprawą dodatku Dawnguard. Każdy dodatkowy poziom Łucznictwa zwiększa o 0,5% obrażenia zadawane przez wspomniane bronie.

W przeciwieństwie do broni białej, każdy łuk w Skyrim różni się od siebie nie tylko pod względem zadawanych obrażeń, lecz także obsługi broni - szybkostrzelności, zasięgu i łatwości w trafieniu cel. Co więcej, by móc walczyć przy pomocy broni dystansowych, potrzebna jest zarówno broń (1), jak i amunicja do niej (2) - strzały do łuków i bełty do kusz.

Wszystkie aspekty związane z walką dystansową szczegółowo opisaliśmy w rozdziale walka łukiem, typy i strzały.


Najlepsze umiejętności Łucznictwa

W Łucznictwie znaleźć można 9 zdolności, w które zainwestować da się łącznie 16 punktów - by być skutecznym łucznikiem, warto odblokować większość z nich. Następujące umiejętności są warte uwagi:

  • Silniejsze napięcia - każdy punkt podnosi ilość zadawanych obrażeń o 20% (maksymalnie 100% przy 5 punktach). Jest to kluczowa zdolność dla każdego łucznika, gdyż w ogromnym stopniu zwiększa zadawane obrażenia.
  • Sokoli wzrok (3) - jedna z najlepszych zdolności w grze, za jej sprawą można przybliżyć widok, wciskając, podczas napinania cięciwy, prawy przycisk myszy (LT i L2 w przypadku konsol Xbox i PlayStation). Znacznie ułatwia to trafianie w odleglejsze cele.
  • Pewna ręka - pozwala spowolnić czas podczas przybliżenia, odpowiednio o 25% i 50%. Świetnie sprawdza się podczas mierzenia do celu z dużego dystansu, doskonale spisuje się także na bliskich odległościach, przez co łatwiej jest wymierzyć w szarżujący na postać cel.
  • Strzał krytyczny - kolejna obowiązkowa zdolność, która zapewnia 10%, 15% albo 20% (w zależności od zainwestowanych punktów) szansy na zadanie dodatkowych krytycznych obrażeń.
  • Potężny strzał - bardzo użyteczna zdolność, którą docenia się przede wszystkim podczas walk na bliskich dystansach. Daje 50% szansę na wytrącenie wroga z równowagi, dając kilka sekund na oddalenie się od celu.
  • Szybki strzał - w przypadku łuków zwiększa szybkość napinania cięciwy o 30%, w przypadku kusz zmniejsza czas ich przeładowania o te same 30%. Przydatna przede wszystkim w przypadku korzystania z kusz, by skrócić ich bardzo długi czas przeładowania.
  • To zaboli - podobnie jak w przypadku broni jednoręcznych i dwuręcznych, daje 15% szansę na sparaliżowanie celu. Bardzo użyteczna, szczególnie w przypadku mocno opancerzonych celów, które odporne są na powalenie z efektu Potężnego strzału.

Pozostałe zdolności są bardzo sytuacyjne i warto w nie inwestować tylko wtedy, gdy akurat są wolne punkty umiejętności - w przeciwnym wypadku lepiej spożytkować je na inne zdolności.

Uwaga - jeśli będziesz często się skradać, warto odblokować zdolność Zabójcza celność z drzewka Skradanie. Sprawi ona, iż łuki zadawać będą 3-krotnie większe obrażenia przy atakach z zaskoczenia - zamiast standardowej, 2-krotnej premii.


Rozwój Łucznictwa i porady

Na koniec prezentujemy garść porad, które pozwolą ci sprawniej rozwijać Łucznictwo, jak i efektywniej korzystać z broni dystansowej:

  • Łucznictwo rozwija się poprzez zadawanie obrażeń - im wyższe obrażenia zadasz celowi, tym więcej punktów uzyskasz. Warto więc dbać o korzystanie z możliwie najlepszego łuku bądź kuszy i amunicji do tych broni.
  • Pamiętaj o amunicji - na zadawane obrażenia wpływa nie tylko rodzaj łuku czy kuszy, a także amunicji. Wraz ze zdobywaniem lepszych jej wariantów warto wyposażać w nie postać. Nie zapominaj też, by zbierać amunicję z poległych wrogów - w ten sposób odzyskasz jej część.
  • Łucznictwo świetnie sprawdza się dla postaci nastawionej na skradanie się - wysoki poziom zdolności Skradania pozwoli zadawać ci 3 razy wyższe obrażenia z ukrycia i trafiać cel kilkukrotnie, zanim ten w ogóle będzie w stanie cię zlokalizować, jeśli jeszcze w ogóle będzie żył. Jest to też świetny sposób, by wyeliminować największą wadę walki dystansowej, czyli małą skuteczność na bliskim dystansie.
  • Pamiętaj, iż możesz wykonać odepchnięcie za pomocą łuku - wykonuje się je za pomocą prawego przycisku myszy (LT i L2 w przypadku konsol Xbox i PlayStation), co pozwala odepchnąć wroga od siebie. Minusem tej mechaniki jest fakt, iż przy pomocy łuku nie da się blokować.
  • Zanim rozpoczniesz ostrzał, znajdź dobrą pozycję do walki - trudno dostępne wzniesienie czy kładka na wodzie, do której ciężko się dostać, wydłużą czas, którego potrzebował będzie wróg, by do ciebie dotrzeć, a to z kolei zwiększy twoje szanse na wygraną w starciu.
  • Rozwijaj zdolność Broń jednoręczna bądź Broń dwuręczna - umożliwi ci to szybkie przełączenie się na broń białą i skuteczną walkę przy jej pomocy, co przyda się podczas starć na bliskim dystansie, do których niestety będzie dochodzić, szczególnie na niższych poziomach.
  • Warto wspomagać się zaklęciami Przywołania - nawet najprostsi przywołańcy odciągną od ciebie uwagę wroga na kilka sekund, dając ci czas na bezkarne ostrzeliwanie go. Na wyższych poziomach przywołania stwory te są w stanie przyjąć na siebie sporo ciosów, zanim zostaną zniszczone. Więcej o przywołaniu znajdziesz w rozdziale Umiejętność: Przywołanie.

Następnie: Skyrim - magia: odzyskiwanie i zwiększenie poziomu

Spis treści: Skyrim - Poradnik, Solucja

Poprzednio: Skyrim - Umiejętność: Blokowanie

Zobacz także