Smart TV - jaki wybrać: Android TV, WebOS, Tizen, zalety i wady
Pomagamy w doborze inteligentnego telewizora.
W ciągu ostatnich lat telewizory przestały pełnić jedynie funkcję odbiorników, a stały się naszym domowym centrum rozrywki. Z poziomu smart TV możemy przeglądać internet, sprawdzić najnowsze wiadomości oraz korzystać z oferty serwisów VoD.
Na rynku znajdziemy urządzenia z różnymi systemami operacyjnymi, jednak dominują trzy rozwiązania: Tizen, Android TV oraz WebOS. Na tej stronie doradzamy, który z nich będzie najlepszym wyborem.
Na tej stronie:
- Smart TV - który system wybrać?
- Co to jest Smart TV i inne częste pytania
- Tizen, Adroid TV, WebOS - omówienie systemów
- WebOS
- Różnice między systemami
Smart TV - który system wybrać?
Wszystkie systemy smart TV mają podobne możliwości. Jeśli szukasz szybkiej odpowiedzi na pytanie, jaki system operacyjny będzie najlepszy, to poniżej zamieszczamy krótkie porady dotyczące wyboru odpowiedniego sprzętu.
Telewizory z systemem Tizen posiadają prosty i intuicyjny interfejs, zatem jest to dobry wybór dla osób starszych oraz niemających wcześniej styczności z inteligentnymi urządzeniami. Jeśli posiadamy telefon lub inne wyposażenie domu firmy Samsung, to dzięki systemowi Tizen otrzymamy dostęp do szeregu dodatkowych funkcji.
Polecany model: Samsung QLED QE55Q77AAT
- Sprawdź cenę telewizora w RTV Euro AGD
- Sprawdź cenę telewizora w Media Expert
- Sprawdź cenę telewizora w NeoNet
- Sprawdź cenę telewizora w OleOle
WebOS również jest chwalony za dobrze zaprojektowane i czytelne menu. Wbudowany sklep LG Content Store posiada nieco bogatszą bibliotekę dodatkowych aplikacji, niż propozycja Samsunga. Sterowanie ruchowe za pomocą pilota Magic Remote może nie przypaść do gustu niektórym użytkownikom, ale po przyzwyczajeniu znacznie ułatwia interakcję z urządzeniem.
Polecany model: LG OLED55C11LB
- Sprawdź cenę telewizora w RTV Euro AGD
- Sprawdź cenę telewizora w Media Expert
- Sprawdź cenę telewizora w NeoNet
Oprogramowanie Android TV ma stosunkowo mało przyjazny interfejs, ale świetnie sprawdzi się dla osób, które potrzebują prawdziwego „kombajnu multimedialnego”. Dostęp do sklepu Google Play pozwala wybierać z katalogu setek tysięcy dodatkowych aplikacji.
Polecany model: Philips 55OLED706
- Sprawdź cenę telewizora w RTV Euro AGD
- Sprawdź cenę telewizora w Media Expert
- Sprawdź cenę telewizora w NeoNet
Co to jest Smart TV i inne częste pytania
W tej sekcji zamieszczamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, dotyczące inteligentnych telewizorów.
- Co to jest smart TV? Smart TV to potoczne określenie telewizorów z wbudowanym mikrokomputerem, dającym urządzeniu możliwości podobne do współczesnych smartfonów.
- Co to jest smart box/smart stick? Są to niewielkie komputery, podłączane do gniazda HDMI klasycznego telewizora. Działają podobnie jak tuner czy dekoder i zapewniają dostęp do funkcji internetowych. Jest to tani sposób na rozbudowanie możliwości posiadanego urządzenia.
- Czy smart TV zadziała bez internetu? Tak - telewizory smart bez podłączenia do sieci wciąż będą działać jak normalny odbiornik.
- Czy na smart TV mogę przeglądać internet? Tak - większość modeli posiada wbudowaną przeglądarkę internetową.
- Czy smart TV będzie kompatybilny z moim obecnym kinem domowym lub dekoderem satelitarnym? Tak - inteligentne telewizory są w pełni kompatybilne ze starszymi urządzeniami. Jeśli sprzęt działał ze starym telewizorem, to zadziała też ze smart TV.
- Czy smart TV zapewnia dostęp do telewizji naziemnej? Tak - wszystkie modele posiadają wbudowany tuner. Musimy jedynie sprawdzić, czy jest on kompatybilny z aktualnym standardem nadawania telewizji naziemnej.
- Czy smart TV zapewnia lepszą jakość obrazu lub dźwięku? Czasami - są to cechy wyłącznie sprzętowe, jednak niektóre systemy operacyjne telewizorów oferują lekką poprawę jakości obrazu i dźwięku przy użyciu sztucznej inteligencji.
- Jak długo będzie mi służył smart TV? O ile sama podstawowa funkcja odbiornika telewizji będzie dostępna zawsze, to niestety z czasem telewizor może stracić dostęp do niektórych funkcji internetowych. Dzieje się tak, gdy podzespoły telewizora są już zbyt stare i słabe, by uruchomić nowe wersje aplikacji. Zwykle wsparcie dla funkcji smart wynosi ok. 10 lat.
Tizen, Adroid TV, WebOS - omówienie systemów
Poniżej znajdziesz omówienie najpopularniejszych systemów oraz ich najważniejszych cech. Pomoże to zorientować się, które oprogramowanie najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.
Tizen
Tizen to system operacyjny, rozwijany przez firmę Samsung, stanowiący w dużej mierze rozwinięcie znanego ze smartfonów serii Wave oprogramowania Bada. Chociaż samo środowisko obecne jest na rynku od wielu lat i mogliśmy znaleźć je między innymi w smartwatchach oraz niektórych telefonach koreańskiego producenta, to na dobre „zadomowiło się” w telewizorach.
System ten jest bardzo często chwalony za prostotę obsługi. Duże, czytelne ikony i płynne animacje znacznie poprawiają odczucia z codziennego użytkowania systemu. Interfejs użytkownika opiera się na tak zwanej „belce”, która po wywołaniu zajmuje tylko część ekranu. Dzięki temu możemy obsługiwać część funkcji urządzenia, mając cały czas podgląd na oglądaną audycję.
Telewizory z systemem Tizen są fabrycznie przystosowane do funkcjonowania w ekosystemie smart home Samsunga, nazywanym tutaj SmartThings. Jeśli posiadamy telefon oraz wybrane urządzenia RTV/AGD od koreańskiego producenta, to możemy bezpośrednio z poziomu telewizora zarządzać naszym domem przyszłości. Zapomnieliśmy włączyć pranie? Zrobimy to bez przerywania seansu ulubionego serialu.
We wbudowanym sklepie Tizen Store znajdziemy aplikacje najpopularniejszych serwisów streamingowych i telewizyjnych. Wszystkie propozycje podzielone są na kategorie, a sama instalacja wymaga od nas kliknięcia zaledwie kilku przycisków na pilocie.
Warto dodać, że Samsung umożliwia skonfigurowanie dołączonego pilota z innymi urządzeniami, takimi jak dekoder telewizji satelitarnej, czy kino domowe. Dzięki temu, za pomocą jednego kontrolera możemy sterować wszystkimi urządzeniami.
Android TV
Android TV to oprogramowanie dla telewizorów, rozwijane przez firmę Google. Jest to w dużej mierze znany z telefonów i tabletów system operacyjny Android, z interfejsem przeprojektowanym do działania na dużym ekranie telewizora i obsługi pilotem.
W porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań, Android TV nie posiada aż tak intuicyjnego interfejsu (chociaż i tak nie jest przesadnie skomplikowany), ale nadrabia to mnogością dostępnych funkcji. Główną zaletą jest tutaj ogromna biblioteka sklepu Google Play. Większość naszych ulubionych aplikacji i gier z telefonu możemy również zainstalować na telewizorze.
Ponadto urządzenia z Android TV posiadają wbudowaną funkcję Chromecast, umożliwiającą wyświetlanie na ekranie telewizora treści bezpośrednio z naszego smartfona, bez potrzeby instalowania dodatkowego oprogramowania.
Podobnie, jak w przypadku innych systemów smart TV, ta wersja Androida również jest przystosowana do działania w ekosystemie smart home. Jeśli posiadamy inne wyposażenie domu, przystosowane do współpracy z Asystentem Google lub technologią Google Home, to możemy sterować naszymi urządzeniami bezpośrednio z poziomu TV.
Dużym atutem systemu Google jest fakt, że znajdziemy go również na specjalnych akcesoriach, czyli tak zwanych Smart Boxach. Dają możliwość przekształcenia nawet starszego odbiornika w pełnoprawne smart TV, często za ułamek ceny całkowicie nowego sprzętu.
WebOS
System znany z telewizorów marki LG również ma dłuższą historię, niż mogłoby się wydawać. Pierwszą wersję stworzyła w 2009 roku firma Palm. Później oprogramowanie rozwijały różne firmy, a od 2013 roku właścicielem technologii jest wspomniane LG.
Mamy więc tu do czynienia, podobnie jak u konkurencji, z rozbudowanym środowiskiem o ugruntowanej pozycji. Wbudowany sklep z aplikacjami LG Content Store pozwala zainstalować odtwarzacze wszystkich najpopularniejszych usług VOD oraz serwisów informacyjnych. Cały katalog można posegregować na kilka sposobów, między innymi alfabetycznie lub po kategoriach.
Cechą charakterystyczną WebOS jest obsługa z poziomu dedykowanego pilota, tzw. Magic Remote. Urządzenie pozwala ruchem ręki przemieszczać kursor po ekranie telewizora. Gracze mogą kojarzyć identyczne rozwiązanie z konsoli Nintendo Wii. Drugim istotnym atutem jest intuicyjne sterowanie głosowe. WebOS rozumie komendy w języku polskim, co nie jest niestety rynkowym standardem.
Podobnie jak w wypadku konkurencyjnych rozwiązań, WebOS również współpracuje z szeroką gamą innego wyposażenia domu. Mówimy tutaj zarówno o sprzęcie smart, jak i urządzeniach bez zaawansowanych funkcji sieciowych. Największą kompatybilność zyskamy, jeśli mamy w domu więcej produktów LG.
Różnice między systemami
Wszystkie trzy najpopularniejsze systemy operacyjne są niezwykle do siebie zbliżone pod względem oferowanych możliwości. Mimo to, można wskazać pewne wady i zalety dla każdej propozycji. Nie są to newralgiczne kwestie, ale pomogą dobrać produkt, w oparciu o indywidualne preferencje użytkownika.
Interfejs graficzny
Pod względem wbudowanego menu, użytkownicy najczęściej chwalą Tizena oraz WebOS. Oba systemy zostały w pełni przystosowane do uruchamiania na telewizorze, oferując duże i czytelne ikony oraz nawigację, która nie wymaga „przeklikiwania się” przez wiele zakładek.
Natomiast interfejs Android TV bywa określany jako mało intuicyjny i przesadnie uproszczony.
Dostępność aplikacji
Na wszystkich trzech systemach zainstalujemy w zasadzie wszystkie aplikacje, jakich można by się spodziewać po współczesnym telewizorze - w tym kanały informacyjne i serwisy streamingowe. W tej kategorii jednak wygrywa bezsprzecznie Android TV, który daje użytkownikowi dostęp do całego katalogu sklepu Google Play.
Oznacza to, że z poziomu telewizora możemy również przeglądać media społecznościowe, lub grać w gry mobilne.
Komendy głosowe - rozpoznawanie mowy
Zarówno WebOS, jak i AndroidTV rozumieją polecenia w języku polskim. Na obu platformach mamy dostęp do inteligentnych asystentów głosowych - odpowiednio ThinQ AI oraz Asystent Google - dzięki czemu możemy wydawać również bardziej złożone komendy.
System Tizen opiera się na rozwijanym przez Samsunga asystencie Bixby, który chociaż może wyświetlać komunikaty w naszym języku, to niestety przyjmuje polecenia jedynie w obcych językach.
Przesyłanie treści na duży ekran
Wszystkie trzy rozwiązanie wspierają funkcję bezprzewodowego wyświetlania treści ze smartfona, czy tabletu na ekranie telewizora. Najprościej działa to w AndroidTV, ze względu na wbudowany odbiornik Chromecast. Technologia ta dostępna jest na każdym smartfonie z Androidem (od 2014 roku) i nie wymaga instalacji dodatkowych programów.
Tizen oraz WebOS korzystają z autorskich rozwiązań SmartThings oraz SmartShare. W obu przypadkach musimy pobrać odpowiednią aplikację (na smartfonach Samsunga jest już zainstalowana), aby połączyć się z telewizorem.