Sołtys, Książę i Tchórz, Schizm. Pamiętacie te polskie gry?
Jeśli nie, to warto je poznać.
Pierwsi polscy twórcy gier komputerowych nie mieli się czego wstydzić wobec swoich kolegów z Zachodu. Mimo znacznie mniejszych środków finansowych, stworzyli wiele wspaniałych gier, a jednym z gatunków, który szczególnie sobie upodobali, były oczywiście gry przygodowe point’n’click - czyli popularne przygodówki.
Można powiedzieć, że nasi twórcy podążali dwoma nurtami. W pierwszym powstawały przygodówki „mystopodobne”, czyli inspirujące się grą Myst. Były to produkcje stawiające przede wszystkim na kreację tajemniczych światów oraz bardzo trudnych zagadek, a ich najważniejszymi przedstawicielami nad Wisłą były takie gry, jak Reah czy Schizm, stworzone w LK Avalon przez zespół złożony m.in. z Rolanda Pantoły i Macieja Miąsika.
Drugim nurtem były przygodówki stawiające na bohaterów i opowieść, często z zabarwieniem humorystycznym. W tym nurcie swoje pierwsze gry tworzył m.in. Adrian Chmielarz, jeden z najbardziej uznanych polskich twórców gier. Chmielarz był autorem Tajemnicy statuetki oraz gry Teenagent. Szczytowym osiągnięciem i jedną z najlepszych gier gatunku jest z kolei Książę i Tchórz, której Chmielarz był reżyserem i współautorem scenariusza.
Wszystkie te gry (i wiele więcej), a także ich twórców poznasz w nadchodzącym Almanachu Gier Przygodowych Point and Click. To gratka dla wszystkich miłośników retro, historii gier, ale i pasjonatów, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę o grach. Ponad 530 stron w kolekcjonerskim wydaniu: twarda, szyta i zdobiona oprawa, kolorowy papier, wstążka i folia zabezpieczająca.
Obok ponad 150 przygodówek z całego świata, tylko w polskiej edycji znajdziesz ponad 20 kultowych polskich przygodówek, wywiady z polskimi twórcami, rys historyczny oraz specjalną przedmowę do polskiego wydania.
Więcej na stronie: www.gryprzygodowe.pl
[AUTOPROMOCJA]