Skip to main content

Sony: darmowe gry i konta PS Plus w ramach ugody za włamanie na PSN w 2011 roku

Dla użytkowników z USA.

.

Włamanie na serwery PlayStation Network w 2011 roku naraziło na szkody ponad 70 milionów użytkowników tej usługi na całym świecie. Sony zdołało jednak dojść do ugody w pozwie zbiorowym w USA, oferując zadośćuczynienie o łącznej wartości 15 milionów dolarów.

Indywidualne osoby będą mogły wybrać starszy tytuł z bibliotek PlayStation 3 i PSP w wersji cyfrowej, 4,50 dol. do wydania w grach Sony Online lub trzy miesiące subskrypcji w Music Unlimites lub PlayStation Plus. „Oferta” zarezerwowana jest dla uczestników sprawy sądowej ze Stanów Zjednoczonych.

Sprawą włamania zajął się nawet amerykański Kongres

Pozycje z PS3 to Dead Nation, inFamous, LittleBigPlanet, Super Stardust HD oraz Rain. Na PSP gracze wybiorą między LittleBigPlanet, ModNation Racers, Patapon 3 oraz Killzone Liberation.

Łącznie Sony przewiduje udostępnić osiem tytułów na konsolę stacjonarną oraz sześć na przenośną, ale nie ujawniono jeszcze wszystkich nazw. Wiadomo jedynie, że będą „prezentowały podobną jakość, co już ogłoszone” - czytamy w serwisie Polygon, gdzie znaleźć można pełną treść propozycji Sony.

Ugoda musi jeszcze zostać zatwierdzona przez sąd. Decyzja zostanie podjęta dopiero 1 maja przyszłego roku, co na pewno nie wpłynie korzystnie na atrakcyjność wymienionych wyżej gier.

Stosowne informacje o ewentualnej akceptacji oferty Sony pojawią się w mediach. W przypadku wyczerpania kwoty 15 milionów dolarów obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”.

Biorąc pod uwagę fakt, że to właśnie Sony posiada prawa do większości wymienionych pozycji, japońska korporacja w rzeczywistości nie wyda na akcję zbyt wiele pieniędzy, co na pewno weźmie pod uwagę sąd.

Warto zauważyć, że wkrótce po ponownym uruchomieniu usługi PlayStation Network w 2011 roku, zorganizowano program „Welcome Back”, gdzie gracze - z całego świata - mogli liczyć na podobną rekomensatę.

Atak na PlayStation Network trwał od 17 do 19 kwietnia 2011 roku. Hakerzy pozyskali dostęp do danych osobowych około 77 milionów użytkowników.

Zobacz także