Sony ma ujawnić szczegóły umów o gry ekskluzywne - domaga się senator z USA
Uważa, że działania firmy zagrażają gospodarce jego stanu.
Amerykański senator Kevin Cramer poinformował, że wysłał list do prezesa Sony Kenchiro Yoshidy, domagając się ujawnienia przez firmę umów o ekskluzywność gier. Twierdzi, że ostatnie działania japońskiego producenta mogą negatywnie wpłynąć na gospodarkę reprezentowanego przez niego stanu Dakota Północna, gdzie rynek gier wideo w ostatnich latach znacznie się rozwinął.
Jak możemy przeczytać we wspomnianym liście, którego treść została też opublikowana w inaternecie, Cramer „wyraża zaniepokojenie” działaniami twórców PlayStation. „Obawiam się, że dominacja Sony na rynku konsol i jej wysiłki zmierzające do utrwalenia obecnej pozycji zagrażają ważnym możliwościom rozwoju gospodarczego Dakoty Północnej” - pisze senator.
Zauważa, że strategia rozwoju jego stanu zakłada stanie się krajowym liderem w zakresie edukacji informatycznej i na polu cyberbezpieczeństwa, a „kształcenie studentów do rozpoczęcia karier w branży gier wideo jest kluczowym aspektem naszego przedsięwzięcia”. W dalszym zdanie wyraził obawę, że Sony próbuje ograniczać konkurencję dla zabezpieczenia własnej pozycji na rynku, zamiast umożliwiać graczom i twórcom dowolny wybór platformy.
„Coraz częściej wydaje się, że dominacja Sony objawia się przez praktyki wykluczające, takie jak płacenie wydawcom gier, aby nie publikowali swoich produkcji na konkurencyjnych platformach”. Następnie wskazuje, że „lobbowanie Sony wobec Federalnej Komisji Handlu i innych organów regulacyjnych za zablokowaniem przejęcia Activision przez Microsoft zaczęło się wkrótce po tym, jak Sony samo przejęło Bungie”. W związku z tym, senator prosi Yoshidę o nieprzeredagowane kopie następujących dokumentów:
- Wszystkich umów, które dają Sony wyłączne prawo do dystrybucji gier danej firmy
- Wszystkie umowy między Sony, a wydawcami zewnętrznymi, które uniemożliwiają im wydanie gier na inne systemy
- Wszystkie wewnętrzne dokumenty firmowe opisujące strategiczne uzasadnienie decyzji o przejęciu Bungie
- Wszelką korespondencję z rządem USA lub agencjami regulacyjnymi dotyczącą konkurencji na rynku gier
Warto dodać, że Cramer nie jest pierwszym członkiem kongresu USA, który oskarża Sony o praktyki antykonkurencyjne. W zeszłym miesiącu czterech polityków Partii Republikańskiej oraz sześciu należących do Partii Demokratycznej wystosowało listy otwarte, w których wskazywało, że Sony zabiega o ekskluzywność gier japońskich producentów, aby ograniczyć możliwość ekspansji Xboxa w Japonii. W listach wezwali przedstawicielkę USA ds. handlu Katherine Tai oraz sekretarza handlu Ginę Raimondo do interwencji w tej sprawie.