Sony pozwane w sprawie Stellar Blade. Poszło o tytuł gry
Pozew dostali też twórcy gry oraz firma ubezpieczeniowa.
Właściciele niewielkiej wytwórni filmowej z USA pozwali Sony, koreańskie studio Shift Up oraz bliżej nieokreśloną firmę ubezpieczeniową. Firma nazywa się Stellarblade LLC i jej właściciele twierdzą, że wydana przez Koreańczyków gra Stellar Blade nie tylko narusza zastrzeżony znak handlowy, ale także jej popularność negatywnie wpłynęła na niezależny biznes.
Jak informuje serwis IGN, dokument złożony na początku miesiąca w sądzie w Luizjanie wyjaśnia, że Griffith Chambers Mehaffey - założyciel Stellarblade LLC - posiada wykupioną domenę internetową stellarblade.com od 2006 roku, natomiast firma pod taką nazwą zaczęła działalność między 2010 i 2011 rokiem. Firma oferuje „usługi w zakresie rozrywki multimedialnej”, realizując nagrania filmów, dokumentów, reklam i teledysków.
Mehaffey przekonuje w pozwie, że problemy zaczęły się, od kiedy w 2022 roku zmieniono nazwę gry z Project Eve na właśnie Stellar Blade. Wcześniej klienci nie mieli problemu ze znalezieniem informacji o jego firmie w internecie, podczas gdy obecnie wyszukiwarki wyświetlają pod tym hasłem głównie informacje o grze. Co więcej, powód wskazuje na „myląco podobne” kolory używane w logach firmy oraz gry, a także fakt, że oba loga zaczynają się stylizowaną literą „S”.
Powód domaga się od Shift Up oraz Sony zaprzestania korzystania z marki Stellar Blade, przekazania mu wszystkich materiałów zawierających nazwę Stellar Blade w celu ich zniszczenia, a także zapłaty rekompensaty za poniesione straty i pokrycie kosztów sądowych. Dodatkowo jako współodpowiedzialna za sytuację została bliżej nieokreślona wskazana agencja ubezpieczeniowa, udzielająca Sony ubezpieczenia z tytułu Odpowiedzialności Cywilnej.
Warto też zwrócić uwagę m.in. na fakt, że Mehaffey zarejestrował znak handlowy Stellarblade LLC dopiero w czerwcu 2023 roku, dopiero pół roku po ujawnieniu zmiany nazwy Project Eve na Stellar Blade i rejestracji odpowiedniego znaku towarowego przez Shift Up. Właściciel wytwórni przed wejściem na drogę prawną próbował załatwić sprawę pozasądowo, wysyłając Sony i Shift Up wezwanie do wstrzymania działalności w lipcu 2023 roku.