Skip to main content

Sony zmniejsza oddział odpowiedzialny za fizyczne wydania. Rośnie znaczenie wersji cyfrowych

Aktualizacja: Najprawdopodbniej chodzi o czyste nośniki danych.

Aktualizacja: Jak słusznie zauważają nasi czytelnicy, w źródle mowa jest o oddziale zajmującym się „recordable media business”, czyli części firmy zajmującej się produkcją „czystych” nośników do przechowywania i archiwizacji danych. Najpewniej chodzi więc o ograniczenie produkcji płyt CD-R, DVD-R oraz BD-R, których popularność, których popularność z roku na rok maleje na rzecz przenośnych pamięci flash czy dysków w chmurze.


Oryginalna wiadomość: Według nieoficjalnych doniesień, Sony szykuje spore zwolnienia w dziale odpowiedzialnym za produkcję nośników z grami, filmami oraz muzyką. Powodem ma być spadający popyt na fizyczne wydania i wzrost popularności dystrybucji cyfrowej.

Jak informuje japoński dziennik Mainichi, powołując się na własne źródła, Sony Group planuje zwolnienie blisko 250 osób w głównej fabryce na północy kraju. Placówka w mieście Tagajo zatrudnia obecnie około 670 pracowników, z których część miała otrzymać propozycję przejścia na wcześniejszą emeryturę.

Planowane zwolnienia mają być odpowiedzią na spadający udział fizycznych nośników, takich jak płyty Blu-Ray, na rynku rozrywkowym. Obecnie większość klientów jako główne źródła pozyskiwania treści postrzega usługi streamingowe oraz dystrybucję cyfrową. Konglomerat chce rzekomo stopniowo zmniejszać produkcję, aż do jej całkowitego wygaszenia. Nie wiadomo jednak kiedy to nastąpi.

Zobacz na YouTube

Oczywiście taki ruch nie będzie dla wielu graczy zaskoczeniem. Sony już od początku obecnej generacji oferuje modele PlayStation 5 pozbawione czytnika płyt, czyli wersję Digital Edition. Dla japońskiego giganta utrzymanie serwerów, z których klienci mogą pobrać zakupione gry, jest zdecydowanie tańsze, niż utrzymywanie fabryki i całego łańcucha dostaw. Przekłada się to na większe zarobki ze sprzedanych produktów.

Przejście na pełną dystrybucję cyfrową budzi oczywiście obawy osób zaniepokojonych o kwestię własności i archiwizacji gier. Debata na ten temat szczególnie przybrała na sile w ciągu ostatniego roku, kiedy to pod koniec marca 2023 Nintendo zamknęło sklep cyfrowy dla konsol 3DS i Wii U, pozbawiając graczy dostępu do m.in. 74% wszystkich wydanych gier z Pokemonami. Głośnym echem odbiła się także sprawa nagłego zamknięcia przez Ubisoft serwerów gry The Crew, a także usuwania tytułu z bibliotek posiadaczy.

Zobacz także