Stalker 2 - jak mieć więcej FPS, optymalizacja: najlepsze ustawienia graficzne
Poprawa wydajności gry.
Stalker 2 jest świetnie wyglądającą grą, ale jednocześnie bardzo wymagającą pod względem sprzętowym. Tytuł co prawda automatycznie wykrywa naszą konfigurację sprzętową i dobiera teoretycznie najlepsze dla nas ustawienia grafiki, jednak system ten nie zawsze działa najlepiej. Na tej stronie zamieszczamy porady, jak najlepiej dostosować opcje grafiki w grze.
Przede wszystkim warto zacząć od ustawień funkcji skalowania obrazu i jego upscallingu, co znacznie poprawia wydajność. Stalker 2 daje dostęp do niemal wszystkich popularnych rozwiązań w tym zakresie. Największą poprawę wydajności i jednocześnie jakość obrazu uzyskamy wybierając technikę DLSS - ta jednak jest dostępna tylko na kartach graficznych GeForce RTX firmy Nvida.
Jeśli natomiast posiadamy kartę graficzną firmy AMD lub Intel, najlepiej wybrać opcję TSR, czyli Temporary Super Resolution wbudowaną w silnik Unreal Engine 5, na którym działa gra. Zapewnia ona w grze najlepszą wydajność przy jednocześnie dobrej jakości obrazu. XeSS zapewnia również wyraźny obraz przy jednak nieco gorszej wydajności. FSR wypada najgorzej w obu wypadkach.
Dla poprawy wydajności możemy także wyłączyć Anty-Aliasing, jednak spowoduje to pojawianie się wielu brzydkich i „postrzępionych” krawędzi w grze - tu najlepiej włączyć opcję TAA, która nie powoduje znaczącego spadku wydajności. W przypadku opcji TAA możemy także wybrać jakość antyaliasingu i ustawienie jej na poziom „Epicki” nie wydaje się powodować znacznych spadków wydajności w stosunku do opcji „Niskiej”. Co ważne zdecydowanie warto włączyć także generowanie klatek DLSS lub FSR 3 zależnie od posiadanej przez nas karty graficznej, co znacznie poprawia wydajność. Nie musimy ustawiać tej samej metody generowania klatek i upscallingu.
Oprócz tego warto zmienić także inne ustawienia grafiki. Poniżej zamieszczamy propozycję ustawień, które zapewnią najlepszy balans pomiędzy jakością obrazu oraz wydajnością. Oczywiście wszystko zależy od posiadanej przez nas konfiguracji sprzętowej, dlatego warto poeksperymentować z różnymi opcjami i sprawdzić, jakie będą najlepiej się sprawdzały w naszym wypadku.
- Jakość tekstur: najlepiej Średnia lub Wysoka, jeśli mamy kartę graficzną z 8GB VRAM lub mniej. Przy mocniejszym sprzęcie możemy ustawić jakość na Epicką
- Włosy: najlepiej ustawić na Średnie. Wyższe ustawienie powodują zauważalny spadek płynności
- Szczegóły obiektów: możemy ustawić na poziom Epicki. Opcja ta nie wpływa znacząco na wydajność
- Jakość efektów: poziom Wysoki. Ta opcja także nie wpływa znacząco na wydajność
- Materiały: poziom Wysoki. Nie wpływa na wydajność, a różnica jakości między poziomem Wysokim i Epickim jest mało widoczna
- Postprocessing: ustawienia Epickie. Nie wpływa znacząco na wydajność
- Widoczne promienie: zostawiamy Włączone. Nie wpływa na wydajność
- Jakość cieni: ustawiamy na jakość Średnią. Wyższe ustawienia powodują zauważalny spadek wydajności
- Globalne oświetlenie: ustawienia Wysokie. Przełączenie na poziom Epicki znacznie pogarsza wydajność
- Odbicia: poziom Epicki. Nie wpływa na wydajność
- Jakość cieni: poziom Wysoki. Ustawienie Epickie znacząco pogarsza wydajność
- Chmury: ustawienie Epickie. Nie wpływa na wydajność
- Mgła: ustawienia Wysokie lub Epickie zależnie od preferencji. Poziom Epicki wpływa nieco na wydajność, ale jednocześnie zapewnia lepszą jakość efektów
- Niebo: ustawienia Epickie. Nie wpływa znacząco na wydajność
- Jakość roślinności: najlepszymi ustawieniami będą Średnie, zapewniające dobry balans między wydajnością i jakością. Jeśli jednak chcemy znaczącą poprawę wydajności w niektórych obszarach świata gry, to ustawiamy opcję Niską
- Odległość rysowania otoczenia: ustawienia Epickie. Nie wpływa znacząco na wydajność
Oprócz tego należy także pamiętać, że tytuł może sprawiać wrażenie zacinającego się nawet przy wysokich FPS ze względu na niestabilną wartość Frametime. Jest to niestety kwestia, której nie damy rady poprawić ustawieniami graficznymi i musimy poczekać na patche od twórców, które poprawią wydajność.
Instalowanie modów poprawiających wydajność również zalecamy jedynie na własną odpowiedzialność, ponieważ podmiana plików gry zawsze niesie ze sobą ryzyko problemów z działaniem tytułu po pobraniu aktualizacji. Na koniec oczywiście zawsze warto pamiętać o aktualizacji sterowników graficznych i systemu operacyjnego - zawsze warto mieć zainstalowaną najnowszą wersję.
Spis treści: Stalker 2 Heart of Chornobyl - Poradnik, Solucja