Skip to main content

Starfield - walka statkiem w kosmosie

Zbiór wskazówek dotyczących bitew w przestrzeni kosmicznej.

Bitwy statkami kosmicznymi w Starfield to chleb powszedni. Na tej stronie wyjaśniamy, jak skutecznie manewrować statkiem, jakie umiejętności dobrać, by skutecznie pokonywać wrogów.


Na tej stronie:


Systemy, kontrola statku

Walki w przestrzeni kosmicznej odbywają się często, szczególnie jeśli za twoją głowę zostaje wyznaczona nagroda i niejeden próbuje ją zdobyć. Także zadania główne i poboczne dają okazje do niejednej bitwy na orbicie.

Aby pokonać wrogi statek musisz w pierwszej kolejności zniszczyć jego osłony (szary pasek (1)), potem dopiero możesz niszczyć kadłub statku. Wykorzystasz do tego bronie energetyczne. Wróg może odnawiać swoją osłonę z czasem, gdy nie odnosi obrażeń, dlatego walcząc z kilkoma statkami, zawsze doprowadzaj do zniszczenia obranego celu i eliminuj najsłabsze jednostki w pierwszej kolejności.

Kluczem do efektywnej walki jest mobilność statku, szczególnie możliwość szybkiego przyspieszania i obracania statku. Najlepszym sposobem na zahamowanie, jest odebranie energii z silników (2), a nie jedynie obniżanie położenia przepustnicy.

Równie ważne jest zarządzanie innymi parametrami dostępnej energii. Wszystkie systemy powinny być zasilone, poza napędem grawitonowym. Dystrybucja energii prezentuje się następująco:

  • broń (trzy pierwsze pola) - im więcej punktów, tym szybciej odnawiane są pociski i dłużej możesz prowadzić ostrzał ciągły
  • silniki (SIL) - im więcej mocy, tym większa jest twoja prędkość maksymalna i przyspieszenie
  • osłony (OSŁ) - im więcej energii, tym silniejsze osłony - odbierając nawet jeden punkt zaobserwujesz, o ile spada ich maksymalna wytrzymałość. Ilość punktów do przydziału zależy od jakości zainstalowanego komponentu

Umiejętności i poprawa parametrów statku

Możesz modyfikować swój statek i montować lepsze części, ale dopiero, gdy rozwiniesz umiejętność Budowa statków. Pilotaż na wyższych poziomach także umożliwi ci korzystanie z komponentów wyższej klasy. Inne umiejętności, jak systemy osłon czy systemy uzbrojenia, pasywnie poprawiają parametry statku.

Jeśli posiadasz dużo pieniędzy i dobrze radzisz sobie w bitwach powietrznych, nie zawsze warto rozwijać intensywnie poboczne zdolności z kategorii Techniczne poza wspomnianymi: Budowa statków oraz Pilotaż. Ulepszaj pojazd nowymi częściami, a żadna bitwa nie będzie ci groźna - o ile nadmiar komponentów nie obniży zanadto twojej mobilności.


Obieranie celów

Namierzanie celów (klawisz E, A / X na padzie) jest potrzebne do precyzyjnego celowania i używania rakiet samonaprowadzających, a także komunikacji ze statkiem i dokowania. Gdy wrogi pojazd użyje akceleracji, namierzanie zostaje przerwane. To samo tyczy się sytuacji, gdy to ty jesteś namierzonym celem - wykorzystaj przyspieszenie, by uniemożliwić przeciwnikowi trafienie rakietami.

Precyzyjne celowanie umożliwia obranie na cel konkretnych komponentów wrogiego statku (na przykład, jeśli jest wytrzymały, warto najpierw zniszczyć jego bronie). Działanie przypomina użycie systemu VATS znanego z serii Fallout.

Po obraniu celu musisz nadal trzymać klawisze ataku, jednak czas spowalnia a namierzanie jest automatyczne. Głównym zastosowaniem umiejętności jest unieruchamianie silników, aby dokonać abordażu. Precyzyjne celowanie jest możliwe tylko wtedy, gdy cel jest namierzony.


Naprawa statku

Statek możesz naprawiać tak w hangarze po wylądowaniu w jednym z miast lub rozbudowanych placówek i stacji orbitalnych u technika portowego, jak również w trakcie bitwy.

Wystarczy wykorzystać części do statku (3) - znajdziesz je w zakładce Wspomagacze - by rozpocząć odnowę paska wytrzymałości. Możesz to zrobić w trakcie bitwy (4), lecz nie postępuje ona szybko, dlatego nie traktuj naprawy jako swobodnego wzmocnienia na czas bitwy. Inna opcja to naprawa po wylądowaniu w dowolnym miejscu z panelu statku (5).

W sytuacji krytycznej warto wykorzystać silniki i naprawiać się poza zasięgiem ataku wroga. Z odległością zmaleje także jego celność. Osłony statku są odnawiane automatycznie, gdy nie otrzymujesz obrażeń - dotyczy to także przeciwników, dlatego zawsze wykańczaj obcy statek do końca.

Wspomniane zestawy naprawcze łatwo zakupisz u obsługi doków. By z nich korzystać, należy przechowywać je w magazynie statku, nie w ekwipunku bohatera (poza tym bardzo dużo ważą). Części bardzo często znajdziesz także w złomie po rozbitym wrogim pojeździe.


Ucieczka z pola bitwy

Jeśli walka nie idzie po twojej myśli możesz uciec z pola bitwy, aby nie ryzykować utraty postępów. W tym celu przekieruj przynajmniej jeden punkt energii do napędu grawitonowego (który w przeciwnym wypadku może być całkowicie wyłączony, aby zasilać inne systemy) i zaznacz nowy cel, gdzie chciałbyś się przenieść. Zwiększenie energii napędu skróci czas potrzebny do skoku.

Jako że podczas bitwy nie możesz zaznaczyć nowego punktu z poziomu mapy, bezpiecznym rozwiązaniem jest wybranie losowej misji z dziennika i oznaczenie jako celu niebieskiego znacznika zadania - do jakiegokolwiek układu nie miałbyś się udać.

Spis treści: Starfield - Poradnik, Solucja

Zobacz także