Skip to main content

Steam dostanie nową funkcję? Valve ma pracować nad „notatkami w grach”

Ślady w kodzie aplikacji.

Pavel Djundik - twórca serwisu SteamDB - odkrył w plikach aplikacji Steam ślady prawdopodobnie nowej funkcji. Kod odwołuje się do narzędzia nazwanego „Notatkami w grach” (ang. „Game notes”), ale prawdopodobnie służyć będzie właśnie do robienia samodzielnych notatek podczas rozgrywki. Mowa także o systemie powiadomień, podobnym do tych z aplikacji mobilnej.

Valve pracuje nad systemem »Notatek w grach«, który będzie dostępny w bibliotece Steam oraz przez internet” - napisał Djundik w serii wiadomości na twitterze. „Pracują także nas stroną z powiadomieniami, podobnymi do tych, które znamy z aplikacji mobilnej. Nowy system powiadomień będzie dostępny także w komputerowej aplikacji Steam, kiedy tylko skończą zamieniać przestarzałe elementy interfejsu nowymi (nakładka, ustawienia, przeglądarka serwerów itd.)”.

Warto dodać, że użytkownicy Steama proponowali wprowadzenie jakiejś formy notatnika do gry już kilka lat temu. „Sądzę, że spora liczba użytkowników Steama sporządza notatki podczas gry. W sklepie znajdziemy sporo gier, takich jak rougelike’i i metroidvanie, gdzie robienie notatek jest niemal niezbędne do osiągania postępów” - napisał w 2019 roku na forum Steam użytkownik Scar. „To mogłoby się bardzo przydać w obmyślaniu strategii do CS:GO albo buildów w Dota 2” - pisał z kolei w 2018 roku użytkownik Reddita Takkotah.

Nie wiadomo na ten moment, kiedy funkcja zostanie wprowadzona. Biorąc jednak pod uwagę, że odpowiedni kod jest już wewnątrz plików klienta Steam, można się spodziewać, że nie będziemy musieli na nią długo czekać. Sam koncept sporządzania notatek w grach nie jest z resztą niczym nowym. Starsi czytelnicy zapewne mogą pamiętać, że dawniej kupując grę kilka ostatnich stron instrukcji było przeznaczonych właśnie na notatki.

Przydawały się chociażby do zapisywania rozwiązań niektórych zagadek w grach, łatwego przepisywania kodów lub rysowania szkiców poziomów w produkcjach, które nie miały systemu mapy. Dzisiaj, poza wskazanymi wyżej przykładami internautów, z takiego systemu mogliby skorzystać chociażby moderzy, zapisując sobie np. komendy konsoli deweloperskiej wewnątrz gry to testowania tworzonych projektów.

Zobacz także