Skip to main content

Steam ułatwia dzielenie się grami. Funkcja „Rodziny” jest już dostępna dla wszystkich

Wspólna biblioteka gier dla nawet 6 użytkowników.

Dobra wiadomość dla użytkowników Steama, którzy chcieliby dzielić się swoimi grami z najbliższymi. Testowana od marca funkcja „Rodziny” została właśnie udostępniona wszystkim użytkownikom platformy Valve. Zastępuje ona dotychczasowe rozwiązania, umożliwiające udostępnianie gier bliskim i kontrolę rodzicielską.

Rodzinę może stworzyć maksymalnie 6 użytkowników. Po dołączeniu do Rodziny zyskuje się automatyczny dostęp do gier pozostałych członków, dostępnych w kolumnie po lewej stronie, w osobnej, rodzinnej podsekcji. Możliwe jest granie w produkcje zakupione przez innych członków Rodziny, nawet jeśli są oni online i grają w inną grę. Członkowie zyskują też możliwość tworzenia własnych, osobnych zapisów gier, a także indywidualny dostęp do osiągnięć. Mogą także korzystać z biblioteki rodzinnej, będąc offline. Jedyne ograniczenie dotyczy uruchamiania tej samej gry przez więcej niż jedną osobę jednocześnie - wówczas konieczne będzie zakupienie dodatkowej kopii.

Zobacz na YouTube

Poprzednie funkcje udostępniania gier i kontroli rodzicielskiej zostaną wyłączone, lecz Valve nie precyzuje, kiedy dokładnie to nastąpi. Dlatego każdy użytkownik, który korzystał z nich dotychczas, będzie musiał utworzyć Rodzinę lub dołączyć do istniejącej. Domyślnie niemal wszystkie gry dostępne na Steam można udostępniać swoim bliskim, lecz producenci mogą w każdej chwili wycofać swój produkt z udziału w tej funkcji. Niektórych gier nie da się udostępniać ze względu na ograniczenia techniczne, np. korzystanie z dodatkowych kluczy lub subskrypcji serwisów zewnętrznych. Należy też pamiętać, że po odłączeniu się od Rodziny, nie będziemy mogli utworzyć nowej lub dołączyć do innej przez okres 1 roku.

Jak utworzyć rodzinę?

Skorzystanie z funkcji rodzinnej jest niezwykle proste. Należy:

  • kliknąć w menu „Steam” w lewym górnym rogu, a następnie wejść w „Ustawienia”
  • wybrać sekcję „Rodzinne” w kolumnie po lewej stronie
  • utworzyć własną Rodzinę i zaprosić do niej znajomych lub innych użytkowników
  • przy zapraszaniu wybrać opcję „Dorosły” lub „Dziecko”

Kontrola rodzicielska

Nadając członkowi status Dziecka zyskujemy dostęp do dodatkowych funkcji, w tym:

  • zezwalania lub zabierania dostępu do konkretnych gier
  • ustawiania limitu czasu gry
  • ograniczania dostępu do sklepu, czatu i społeczności Steam
  • rozpatrywania próśb o dodatkowy czas gry lub zakup nowego tytułu
  • odzyskiwania konta dziecka, jeśli straci ono hasło

Dziecko, w przeciwieństwie do Dorosłego, nie może dodawać i usuwać nowych członków Rodziny, a także nie może się od niej odłączyć.

Zobacz także