Skip to main content

Stellaris - poradnik i najlepsze strategie

Przewodnik dla początkujących i zaawansowanych graczy.

Witamy w poradniku do gry Stellaris. W naszym przewodniku znajdziesz kluczowe informacje dotyczące rozgrywki oraz jej zasad, jak również szereg porad ułatwiających osiągnięcie zwycięstwa. W solucji zawarto także objaśnienia mechanizmów zabawy oraz sugestie dotyczące optymalnego wykorzystania statków kosmicznych i ich wyposażenia.

Jak przystało na opis kosmicznej strategii 4X, nie zabrakło tu także instrukcji dotyczących eksploracji, ekspansji, eksploatacji oraz eksterminacji. Dla osób niezaznajomionych ze strategiami studia Paradox Interactive przygotowaliśmy porady dla początkujących.

Nie zapomnieliśmy także o weteranach gatunku: specjalnie dla nich stworzyliśmy rozdziały dotyczące ostatnich faz rozgrywki (tzw. endgame) i wyzwań z nimi związanych. Całość solucji została okraszona serią przydatnych ilustracji i screenów, pozwalających na łatwiejsze znalezienie poszukiwanych opcji.

Poradnik do Stellaris został napisany na podstawie wersji gry aktualnej na dzień 01.08.2016 - czyli buildu 1.2.1 (20 fe). W przypadku znaczących zmian w przyszłości publikacja i jej podstrony będą aktualizowane.

Wszystkim kosmicznym strategom życzymy miłej zabawy!


Początek i cel gry

Celem rozgrywki w Stellaris jest stworzenie imperium, które odciśnie trwały ślad w annałach historii. Zrobić to można na dwa sposoby: stając się jedynym niepodległym państwem w kosmosie lub przejmując kontrolę nad 40% wszystkich planet zdatnych do zamieszkania. Aktualny status zwycięstwa można sprawdzić klikając zakładkę Rejestr sytuacyjny w górnym panelu i wybierając opcję Zwycięstwo.

Więcej: Stellaris - nowa gra, jak zacząć


W naszym poradniku także:

Poniżej znajdziesz szczegółowe i obszerne informacje na temat konkretnych zagadnień, związanych z rozgrywką w Stellaris. Pod spisem treści znajdują się natomiast dalsze, kompletne porady i wskazówki na początek zabawy.


Właściwie korzystaj z interfejsu

Szczegółowy tryb mapy, uruchamiany przyciskiem na prawym dolnym pasku interfejsu (1), pozwala na wyświetlenie surowców i innych podstawowych danych dotyczących planet, układów i flot. Używając trybu mapy imperium (2), znajdującego się bezpośrednio powyżej, z łatwością rozróżnisz granice poszczególnych nacji. Zakładki z głównego menu możesz zmieniać, używając klawiszy F1-F5 na klawiaturze.

1: Szczegółowy tryb mapy, 2: Mapa imperium, 3: Indeks, 4: Upływ czasu.

Na indeksie imperium (3) po prawej znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące twojego państwa - możesz wybierać na nim planety, floty i nie tylko. Dzięki aktywnej pauzie łatwiej będzie ci natomiast zarządzać imperium, nie martwiąc się o upływ czasu. Jeśli ten będzie nieodpowiedni, możesz zmienić go klawiszami + oraz - (4).


Graj zgodnie z profilem swojej rasy

Rozpoczynając nową grę musisz wziąć pod uwagę to, kim konkretnie gracz. Zapoznaj się ze wszystkimi statystykami swojej nacji - premiami rasowymi, bonusami wynikającymi z wyznawanych etyk, modyfikatorami ustroju politycznego oraz początkowymi technologiami. Dzięki temu łatwiej określisz styl gry, który będzie optymalny. Nie ma sensu toczyć nieustannych wojen kierując pokojową nacją, zaś rasy nastawione na podbój będą marnować swój potencjał, jeśli nie wyruszą na wojenną ścieżkę.


Dobierz odpowiednią politykę

Przepisy funkcjonujące w imperium są ściśle związane z kwestiami dotyczącymi etyki i ustroju. Polityki są więc w dużym stopniu uzależnione od dominujących w państwie etyk, funkcjonującego ustroju oraz poznanych technologii. Szczegóły na temat polityk i opcji politycznych znajdziesz na wybranych podstronach poradnika (spis treści powyżej).


Zacznij skromnie

Przez kilka pierwszych lat istnienia twojego imperium w ogóle zapomnij o podboju kosmosu. Skup się na badaniu sąsiednich układów i odkrywaj nowe technologie, szczególny nacisk kładąc na te zwiększające przychody punktów wpływu, energii i minerałów. Przede wszystkim jednak rozwijaj infrastrukturę na swojej ojczystej planecie oraz w początkowym układzie. Dopiero kiedy stworzysz silną i stabilną gospodarkę, możesz myśleć o budowie statku kolonizacyjnego i zajmowaniu innych planet.


Korzystaj z okazji

Galaktyka jest pełna tajemnic. Poznasz wiele obcych ras, odkryjesz dziwne anomalie, natkniesz się na prymitywne cywilizacje i pokonasz niezliczone rzesze wrogów. Staraj się w optymalny sposób wykorzystać każdą z sytuacji.

W niektórych wypadkach można jedynie zminimalizować szkody

Jeśli statek badawczy odkrył planetę zamieszkaną przez istoty żyjące w epoce feudalizmu, to załóż tam posterunek obserwacyjny, aby zwiększyć przychód punktów socjologii. Jeśli jakaś planeta jest bogata w minerały i otrzymuje premię do produkcji minerałów, to załóż tam kolonię i skup się na produkcji właśnie tego surowca. Jeśli flota przeciwnika korzysta z osłon, to wyposaż statki w torpedy ignorujące te osłony. Słowem - nie marnuj żadnej okazji.


Skup się na zwiększeniu przychodów

Wbrew pozorom to właśnie ekonomia stanowi zasadniczy i najważniejszy element gry. Bez dużego przychodu minerałów i energii nie zbudujesz ani nie utrzymasz floty wojennej, zaś niewielka ilość punktów wpływu nie pozwoli ci na wzmocnienie i rozwinięcie twojej cywilizacji. Ważne jest także to, aby nie zaniedbać nauki - łatwo zostać wyprzedzonym przez inne rasy, co zwykle kończy się klęską.

Wznoś więc odpowiednie budynki na planetach i twórz stacje w układach dzięki statkom konstrukcyjnym. Pamiętaj także, że kopalnie dostarczające minerałów oraz placówki naukowe zwiększające naukę konsumują energię - dlatego to ta ostatnia jest najważniejsza.


Nie wykorzystuj wszystkich środków na raz

W grze możliwe jest doprowadzenie do sytuacji, w której przychody zasobów będą ujemne - dotyczy to zarówno energii, jak i minerałów oraz punktów wpływu. Jeśli zapasy się wyczerpią, konsekwencje będą ekstremalnie dotkliwe i długofalowe, łącznie z rozpadem imperium.

Bilans państwa możesz sprawdzić, klikając na ikonę Rządu (1) i zakładkę Budżetu (2)

Z tego względu musisz dysponować buforem bezpieczeństwa, przeznaczonym „na czarną godzinę". Zawsze posiadaj minimum 50 punktów wpływu (mniej więcej tyle kosztuje wynajęcie nowego przywódcy) oraz tyle energii oraz minerałów, aby wznieść przynajmniej jedną elektrownię lub kopalnię.


Twarda waluta jest ważniejsza od nauki

Przez większość gry traktuj energię oraz minerały jako swój priorytet - dzięki temu szybciej skolonizujesz nowe planety oraz stworzysz silną flotę, dzięki której obronisz się przed ewentualnymi agresorami. W punkty nauki inwestuj przede wszystkim tam, gdzie ich pominięcie byłoby marnotrawstwem - na przykład na planetoidach i polach planetarnych w naturalny sposób dostarczających nauki. Pamiętaj, że postawienie budynku o niewłaściwym profilu (np. elektrowni czy kopalni) na polu zwiększającym naukę zlikwiduje tę premię.


Badaj wszystko, co się da

Przez cały czas trwania rozgrywki posiadaj przynajmniej dwa statki badawcze. Dzięki nim nie tylko poznasz sąsiednie układy oraz znajdujące się w nich surowce, ale i zyskasz szansę odkrycia licznych anomalii i unikalnych projektów badawczych.

W układach oznaczonych pomarańczowymi wykrzyknikami znajdują się projekty badawcze

Warto korzystać ze statków badawczych także w trakcie wojny - zniszczone floty wroga zamieniają się bowiem we wraki, które można zbadać, w ten sposób przyspieszając niektóre badania i lepiej poznając wroga.


Rozsądnie dobieraj kolejne badania

W każdej z trzech dziedzin nauki - fizyce, socjologii oraz technice - zawsze będziesz dysponować przynajmniej trzema technologiami do wyboru. Podejmując decyzje staraj się zaspokajać swoje bieżące potrzeby, szczególny nacisk kładąc na ekonomię. Wynalezienie wydajniejszych elektrowni jest na ogół ważniejsze niż ulepszenie silników.

Jeśli żadna z dostępnych opcji ci nie odpowiada, to wybierz tę, której zbadanie zajmie najmniej czasu. Kiedy już ją odkryjesz, wylosowane zostaną nowe technologie do wyboru. Pamiętaj, że technologie specjalne (oznaczone fioletowym kolorem) nie znikną z listy, dopóki nie zostaną zbadane.


Twórz posterunki graniczne

Najprostszym sposobem poszerzania granic jest budowanie posterunków granicznych - wystarczy wysłać statek konstrukcyjny do wybranego układu i wydać określoną sumę. Pamiętać jednak trzeba, że posterunki konsumują określoną liczbę punktów wpływu każdego miesiąca, dlatego nie można postawić ich zbyt wielu na raz.

Po skolonizowaniu układu możesz zlikwidować posterunek graniczny, by zaoszczędzić punkty wpływu

Podejmując decyzję o umiejscowieniu posterunków, należy kierować się przede wszystkim tym, jakie surowce znajdują się w układzie. W ten sposób można też odcinać inne nacje od terenów, które cię interesują - obce floty nie mogą bowiem wlecieć na twój teren, o ile im na to nie pozwolisz. Staraj się nie odbierać układów sektorom - kosztuje to sporo punktów wpływu.


Kolonizuj z głową

Po wynalezieniu technologii kolonizacji możesz zajmować tylko planety preferowane przez twoją rasę. Jeśli twoi obywatele mają skłonność do planet tropikalnych, to wyłącznie one będą dla ciebie dostępne. Aby zająć planety innego typu, musisz zainwestować w kolejne technologie. Decydując się na dobór technologii, zwróć uwagę przede wszystkim na rodzaje planet występujące w okolicy i dysponujące bogatymi złożami surowców. Nie warto zbytnio rozczłonkowywać imperium - państwa, w których wszystkie podległe układy ze sobą graniczą, są zwykle łatwiejsze do prowadzenia i obrony.

Kolonizując nową planetę dobrze zastanów się nad tym, gdzie postawić budynek administracji planetarnej. Sąsiadujące z nim pola otrzymują różne premie, dlatego warto, aby się nie marnowały.


Utrzymuj dobre stosunki z sąsiadami, a jeszcze lepsze - z ich sąsiadami

Kosmos to niebezpieczne miejsce, a wojna stanowi czystą loterię. Nawet jeśli wydaje ci się, że z łatwością pokonasz przeciwników, zawsze może wydarzyć się coś niespodziewanego, co pokrzyżuje twoje plany. Atakuj więc tylko po uprzednim przygotowaniu armii i zabezpieczeniu tyłów. Najlepiej robić to poprzez utworzenie paktów o nieagresji z sąsiadami, których nie zamierzasz w tej chwili podbijać.

W drugiej kolejności warto zawrzeć sojusz z nacjami sąsiadującymi z atakowanym wrogiem - wspólna inwazja jest znacznie łatwiejsza. Jeśli jakieś imperium zachowuje się agresywnie, warto natomiast stworzyć sieć sojuszy obronnych dookoła niego - wówczas wszystkie nacje rzucą się na rozrabiakę, rozszarpując go na kawałki.


Poznaj swojego wroga

Grając mądrze, jeszcze przed wojną będziesz w stanie poznać rodzaj uzbrojenia stosowanego przez przeciwnika, co pozwoli ci na obmyślenie odpowiedniej kontry. W tym celu roześlij po jednym statku do wszystkich układów dookoła imperium, które chcesz sprawdzić.

Aby pokonać wroga, musisz go poznać

Prędzej czy później skanery twoich statków wychwycą sygnał pochodzący od okrętów obcej cywilizacji (zobaczysz żółtą ikonkę okrętu na mapie galaktyki). Wówczas wystarczy wyśledzić obcy statek, kliknąć na niego, a następnie w panelu po lewej wybrać ikonę lupy (1). Voilà - oto pełen przegląd techniczny!


Pokonaj wroga jeszcze zanim walka się rozpocznie

Staraj się w taki sposób rozgrywać bitwy, aby w maksymalny sposób wykorzystać swój potencjał. Jeśli dysponujesz laserami dalekiego zasięgu, staraj się trzymać przeciwnika na dystans - zniszczysz jego flotę jeszcze zanim wystrzeli choćby jeden pocisk ze swojej krótkodystansowej artylerii. Jeśli twoja broń działa tylko na niewielkich odległościach, depcz po piętach wroga, najlepiej teleportując się za nim z układu do układu (pojawicie się wówczas dokładnie w tym samym miejscu).

Pamiętaj, że pociski przestają działać, jeśli statek, z którego zostały wystrzelone, został zniszczony. Dotyczy to także flot szturmowych startujących z hangarów większych okrętów - myśliwców, bombowców etc. Przy odrobinie szczęścia możesz więc zadać wrogowi poważne straty korzystając z lanc dalekiego zasięgu, a następnie uciec używając awaryjnego skoku w nadświetlną.


Dostosuj flotę do przeciwnika

Większość wojen rozstrzyga się w czasie jednej, góra dwóch decydujących bitew. Warto się do nich właściwie przygotować, dysponując odpowiednim uzbrojeniem. Wybierając broń należy sprawdzić nie tylko zadawane przez nią obrażenia, ale i jej specyfikę. Niektóre pociski są w stanie penetrować osłony, inne ignorują opancerzenie okrętów, jeszcze innych nie da się uniknąć.

Statki możesz konstruować za pośrednictwem projektanta okrętów

Należy tak dostosować flotę, aby zmiażdżyć przeciwnika jednym silnym ciosem. Możesz zrobić to w każdej chwili, korzystając z projektanta okrętów w górnym menu (1) - pamiętaj jednak, że modernizacja zajmuje nieco czasu i jest kosztowna. Nie zapomnij także o zatrudnieniu admirała dla swojej floty - nawet najgorszy dowódca jest lepszy niż jego brak.


Twórz sektory i dbaj o ich rozwój

Kiedy twoje imperium się rozrośnie, w końcu przekroczysz limit dozwolonych, bezpośrednio kontrolowanych układów (1). Wówczas należy stworzyć sektor - uzależniony od ciebie zbiór układów, nad którym nie będziesz miał jednak bezpośredniej kontroli. Zrobić to możesz klikając na ikonę Imperium w lewym górnym rogu i wciskając klawisz Stwórz nowy sektor.

Przekroczenie limitu układów oznacza ekonomiczną katastrofę

Od razu prześlij nowym władzom sektora odpowiednią ilość minerałów i energii, nie narzucając też zbyt wysokich podatków - zależy ci na rozwoju włości. Dopiero kiedy w skład sektora wejdzie kilka planet, a jego ekonomia będzie odpowiednio silna, podnieś podatki do najwyższego poziomu. Nie wpłynie to na zadowolenie mieszkańców ani politykę sektora, a jedynie uszczupli jego przychody.


Zabijaj buntowników zamiast ich osłabiać

Podbijając nowe tereny zyskasz nie tylko nowe planety i surowce, ale i obywateli. Ci na ogół będą niechętni nowej władzy. Odbije się to nie tylko na niskim poziomie ich zadowolenia, ale i skłonności do wszczynania buntów. Postęp raczkującej rewolty możesz śledzić wybierając zakładkę Imperium (1) w menu u góry ekranu, a następnie klikając okno Frakcji (2).

Nie miej litości dla rebeliantów!

Buntowniczość poddanych będzie samoistnie spadać z czasem, ale możesz zmniejszyć ją wydając odpowiednie surowce.

W istocie nie warto tego jednak robić - lepiej zapełnić garnizony buntowniczych planet żołnierzami, a następnie przygotować się na rewolucję. Kiedy ta nastąpi, żołnierze zabiją buntowników, a frakcja zostanie całkowicie zlikwidowana.


Zwycięstwo poprzez podbój

Aby osiągnąć główny cel gry - zwycięstwo - musisz podporządkować sobie wszystkie pozostałe państwa w galaktyce. Zrobić to można nie tylko poprzez bezpośredni podbój, ale i tworzenie protektoratów, wasali i lenników. Rasy ery przedkosmicznej, nieposiadające technologii pozwalającej na podróże międzygwiezdne, nie są tutaj brane pod uwagę.


Zwycięstwo poprzez dominację

Ten cel jest znacznie łatwiejszy: wystarczy, że w obrębie twojego imperium znajdzie się 40% zamieszkalnych planet. Nie trzeba ich kolonizować - wystarczy sam fakt ich posiadania. Pod uwagę brane są nie tylko twoje własne włości i podległe ci sektory, ale i planety zajmowane przez zależnych od ciebie lenników, wasali oraz protektoraty. Warto pamiętać, że nowe planety można włączyć do imperium nie tylko poprzez podboje, ale i poszerzanie granic: służą do tego kolonie, posterunki graniczne oraz odpowiednie technologie.

O zwycięstwo będziesz konkurować z pozostałymi imperiami zamieszkującymi galaktykę. W praktyce oznacza to, że sojusze są nietrwałe - ponieważ zwycięzca może być tylko jeden, prędzej czy później wszyscy rzucą się sobie do gardeł. Zanim to jednak nastąpi, warto żyć w zgodzie z sąsiadami, tworzyć pakty obronne i wzajemnie się wspierać. Działa tutaj stara jak świat maksyma - divide et impera - należy umiarkowanie wspierać sojuszników i dzielić silniejszych wrogów, by następnie ich podbijać.

Zobacz także