Skip to main content

Stranger Things, sezon 4 - zakończenie: o co chodzi, wyjaśnienie

Wszystko w jednym miejscu.

Stranger Things to zdecydowanie największy hit Netflixa i jeden z najpopularniejszych spośród trwających obecnie seriali. Sezon 4 przyniósł ze sobą wiele odpowiedzi na największe zagadki serii, ale też wprowadził sporo intrygujących nowości. W tym miejscu zebraliśmy wszystkie kluczowe informacje o Vecnie, drugiej stronie, a także szczegółowo wyjaśniemy zakończenie sezonu.

  • UWAGA SPOILERY: Jak wskazuje tytuł strony, zamieszczamy tutaj wszystkie informacje o finałowych scenach i konkretnych wątkach produkcji. Jeśli znalazłeś się tu przez przypadek, przejdź na stronę główną serwisu i znajdź coś fajnego dla siebie do czytania.

Na tej stronie:


Stranger Things – kluczowe informacje

Serial braci Duffer to osadzona w latach osiemdziesiątych opowieść z pogranicza sci-fi i horroru. Opowiada o grupie nastolatków z miasteczka Hawkins w stanie Indiana, skrywającym wiele mrocznych sekretów.

Potężne istoty z innego wymiaru, tajne rządowe eksperymenty, radzieccy szpiedzy – z tymi problemami mierzą się nastolatkowie z Hawkins

Historia zaczyna się, kiedy jeden z głównych bohaterów, Will, znika w tajemniczych okolicznościach, a jego przyjaciele spotykają obdarzoną nadprzyrodzonymi mocami dziewczynkę - Jedenastkę. W kolejnych odcinkach i sezonach nasi bohaterowie odkrywają sekrety Drugiej Strony - czyli mrocznego, alternatywnego wymiaru, walczą z coraz to groźniejszymi stworzeniami, poznają tajemnice amerykańskiego i radzieckiego wywiadu, a także... borykają się z problemami sercowymi czy brakiem akceptacji wśród rówieśników.


Co wydarzyło się w 4. sezonie

Końcówka trzeciego sezonu mocno porozrzucała bohaterów po mapie. Mike, Nancy, Max, Lucas, Dustin, Steve i Robin pozostali w Hawkins, prowadząc względnie spokojne życie. Jedenastka, wraz z braćmi Willem i Jonathanem oraz ich mamą Joyce, próbują zadomowić się w odległej Kalifornii. Uznany za zmarłego Hopper tak naprawdę trafił do radzieckiego więzienia na Syberii, połączonego przez Drugą Stronę z tajną placówką w Hawkins.

Upór i uczucie sprawiają, że Joyce wyrusza na samobójczą misję na drugi koniec świata

Historia zaczyna nabierać tempa, kiedy to Joyce otrzymuje sekretną wiadomość od Hoppera i wyrusza mu na ratunek. Jedenastka zaś trafia do tajnej placówki, w której musi zmierzyć się z demonami przeszłości.

W Hawkins zaś zaczyna panować nowe zagrożenie, czyhające na życia nastolatków. Winą za śmierć popularnej cheerleaderki zostaje obarczony Eddie - metalowiec i założyciel lokalnego klubu D&D, mylnie uznanego przez mieszkańców o za groźną sektę.

Za zabójstwem stoi jednak Vecna – przerażająca istota z drugiej strony, pragnąca przedostać się za wszelką cenę do naszego świata. I choć bohaterowie znajdują sposób na powstrzymanie go, ten ostatecznie nie ginie i wywołuje wielkie trzęsienie ziemi.


Kim jest Vecna

Technicznie rzecz biorąc, jest to nowa postać, lecz to właśnie ona stała za wieloma wydarzeniami z poprzednich sezonów. Vecna, nazwany tak na cześć potężnego maga z D&D, to swoisty władca Drugiej Strony, potężna i inteligenta istota, manipulująca umysłami i materią. Znacząco różni się jednak od demogorgonów czy demopsów, bo jest, a przynajmniej kiedyś był, człowiekiem.

Tak naprawdę nazywa się Henry Creel. W roku 1959 zamieszkał z rodzicami w Hawkins. Już wtedy zaczął wykazywać sadystyczne tendencje, a także nadprzyrodzone moce. To zabójcze połączenie sprawiło, że zaczął uważać się za drapieżnika alfa, a ludzi za bezbronne ofiary. Wykazywał zafascynowanie pająkami, co tłumaczyłoby kształt Łupieżcy Umysłów – głównego przeciwnika w trzecim sezonie, a w istocie tworu Henry'ego.

Henry Creel, znany później jako Jedynka, a następnie jako Vecna

Henry za pomocą swoich nadprzyrodzonych mocy zamordował matkę i siostrę. Nie udało mu się jednak zabić ojca, który ostatecznie został obarczony winą i spędził resztę życia w wiezieniu. Henry zaś trafił pod opiekę doktora Brennera w tajnym laboratorium Hawkins – tym samym, w którym znalazła się później Jedenastka. W placówce tej chłopak znany był jako Jedynka.

Moce Jedynki zostały ograniczone przez specjalny implant, przez co przez pewien czas mógł polegać jedynie na swoim sprycie i manipulacji. Wzbudził więc zaufanie Jedenastki, a ta pomogła mu odzyskać moce. Wówczas ujawnił swoje prawdziwe oblicze, mordując większość dzieci w ośrodku. Jedenastka podjęła próbę powstrzymania go, w efekcie czego trafił na Drugą Stronę.

Vecna to najpotężniejsza istota, z jaką przyszło się mierzyć naszym bohaterom

W trakcie podróży do innego wymiaru zyskał nowy, potworny wygląd. Właśnie tam stworzył Łupieżcę Umysłów i podporządkował sobie zamieszkujące ten świat istoty. Druga Strona jednak nie wystarczyła mu na długo. Jako że nie mógł fizycznie przenieść się do naszego świata, zaczął nawiedzać go za pomocą wywoływania wizji i koszmarów. Za cel obierał sobie mierzących się z problemami nastolatków. Zabicie czworga z nich umożliwiło mu otworzenie czterech portali, za pomocą których mógłby zburzyć dzielącą obie rzeczywistości barierę.

Vecna ma jednak kilka słabości. Kiedy nawiedza umysły w naszym świecie, jego fizyczne ciało pozostaje w letargu. Za siedzibę na Drugiej Stronie obrał sobie strych swojego dawnego domu, co sprytnie odkryła i wykorzystała ekipa nastolatków z Hawkins. W wizjach też nie jest do końca bezpieczny – w końcu Jedenastka również potrafi się do nich dostać.


Czym tak naprawdę jest Druga Strona

To najbardziej zagadkowy aspekt tego serialu, a wiele kwestii z nim związanych pozostawało dotychczas w sferze domysłów. I choć czwarty sezon nie daje odpowiedzi na wszystkie pytania, to przedstawia wiele istotnych faktów.

Do tej pory wiedzieliśmy, że Druga Strona to swego rodzaju inny wymiar, będący wypaczoną, niebezpieczną dla ludzi kopią naszego świata – a przynajmniej miasteczka Hawkins. Dostać się do niej można za pomocą portali np. tego otwarte przez Jedenastkę w 1983 roku, w tajnej placówce badawczej. Oba światy w jakiś sposób się pokrywają – osoba po Drugiej Stronie może komunikować się z osobami w naszym świecie, np. za pomocą lampek lub innych urządzeń elektrycznych.

Druga Strona to najbardziej tajemniczy aspekt serialu

W czwartym sezonie dowiedzieliśmy się, że Druga Strona nie została utworzona ani przez Jedenastkę, ani przez Vecnę, ani przez rosyjskich naukowców. Kiedy Jedynka trafił do niej w roku 1979, bardziej przypominała obcą planetę, aniżeli Hawkins. Najprawdopodobniej istnieje więc dużo dłużej, rozwijając się dotychczas niezależnie do naszego wymiaru.

Skąd więc wierne odwzorowanie miasteczka? Tutaj teorii jest kilka. Mógł do niego przyczynić się sam Vecna, odtwarzając znany mu świat z pamięci. Inna teoria odnosi się do otwarcia pierwszego portalu przez Jedenastkę. Możliwe, że wówczas oba światy zaczęły wzajemnie na siebie oddziaływać. Wyjaśniałoby to też, dlaczego Łupieżca Umysłów i Vecna nie byli w stanie infekować umysłów mieszkańców miasteczka we wcześniejszych latach.

Jednak największą rewelacją i nierozwiązaną zagadką sezonu jest fakt, że Hawkins po Drugiej Stronie jest zatrzymane w czasie, a dokładnie 6 listopada 1983 roku. To dzień otwarcia portalu przez Jedenastkę i zaginięcia Willa. Być może podczas otwarcia portalu powstało coś na kształt kserokopii? A może to właśnie Will, przebywając tam dłuższy czas, wpłynął na otoczenie, tak jak ono wpłynęło na niego? Miejmy nadzieję, że finałowy sezon przyniesie odpowiedź.


Czego można spodziewać się po piątym sezonie

W końcówce ostatniego odcinka widzimy, jak dotychczas rozdzieleni bohaterowie spotykają się w rodzimym Hawkins. Sielanka jednak nie trwa długo, ponieważ w powietrzu zaczyna unosić się znany z Drugiej Strony pył, rośliny więdną, a dotychczas spokojna szczelina w ziemi rozbłyska czerwienią.

Istotnymi postaciami czwartego sezonu byli Eddie i Maxine. I choć poczciwy metalowiec z pewnością już nie powróci (ewentualnie w retrospekcjach), to kwestia Max pozostaje nierozwiązana. Po przywróceniu do życia przez Jedenastkę dziewczyna pozostaje w śpiączce, a jej umysł zdaje się być nieobecny. Status antagonisty również nie jest znam znany. To więcej niż pewne, że powróci, lecz pewnie nie od razu. Być może będzie miał on szansę skonfrontować się, tym razem wyłącznie słownie, z przebywającą w podobnym stanie Maxine?

Ulubieniec widzów, Eddie Munson, niestety już nie powróci

W przypadku pozostałych postaci można spodziewać się ciekawych wątków obyczajowych. Nancy targana jest uczuciami – słabnącą relacją z Jonathanem i odżywającymi uczuciami do Steve'a. Ciekawie też zapowiada się wątek Willa. Jak na razie zaserwowano nam subtelną sugestię, że może on żywić głębsze uczucie do swojego przyjaciela z dzieciństwa, Mike'a. Ten wątek daje ogromny potencjał na rozwój tej dotychczas mocno wycofanej postaci, a także na wywołanie wielu emocji wśród widzów.

Czwarty sezon wzbił się na wyżyny rozmachu, zmieniając część epizodów w pełnometrażowe filmy. Sami twórcy przyznają, że ostatni odcinek sezonu zawiera więcej efektów specjalnych, niż cały pierwszy sezon. I choć trudno będzie przebić epickość sceny z Eddym grającym Master of Puppets czy emocje towarzyszące ucieczce Max, to można wierzyć, że bracia Duffer najlepsze zostawili na wielki finał tej historii.

Więcej o serialu Stranger Things:

Zobacz także