Sukcesja - zakończenie: co się wydarzyło, wyjaśnienie
Podsumowujemy losy rodziny Royów.
Czwarty sezon „Sukcesji” to zwieńczenie historii rodziny Royów i ich medialnego imperium. Walka o władzę, wpływy i pieniądze sięgnęła tu zenitu - podobnie jak emocjonalne rozedrganie głównych bohaterów. W tym miejscu dowiesz się, jak zakończyła się „Sukcesja”.
UWAGA NA SPOILERY: Jak wskazuje tytuł strony, zamieszczamy tutaj informacje o fabularnych szczegółach serialu. Jeśli nie chcesz ich poznać, opuść stronę lub wróć tu w przyszłości. Możesz też przejść do działu filmy i seriale lub na stronę główną serwisu i przeczytać codzienną dawkę informacji ze świata gier, seriali i filmów.
Na tej stronie - skocz do sekcji:
- Jakie wyzwania stoją przed Waystar i Royami
- Śmierć w rodzinie
- Waystar pod rządami Kendalla i Romana
- Kto został prezydentem
- Czy Mattson przejął Waystar Royco i kto został CEO
- W jakim miejscu kończą główni bohaterowie
Jakie wyzwania stoją przed Waystar i Royami
Royowie już od początku serialu rysują się jako osoby tyleż cyniczne i pozbawione skrupułów, co pogubione i straumatyzowane. Logan Roy to jeden z najbogatszych, a także najbardziej wpływowych ludzi na świecie, który za sprawą swoich koneksji politycznych, majątku i imperium medialnego jest w stanie realnie wpływać na politykę Stanów Zjednoczonych.
Jest też despotycznym i niepotrafiącym okazywać miłości ojcem, co zdecydowanie odbiło się na jego dzieciach. Kendall, Roman i Shiobhan zdają się nienawidzić ojca za wiele rzeczy, jednocześnie pragnąc jego miłości i akceptacji. Każde z nich pragnie przejąć imperium medialne po starzejącym się ojcu, co prowadzi do coraz to kolejnych zdrad i sojuszy pomiędzy głównymi bohaterami.
Na początku czwartego sezonu sytuacja nie rysuje się zbyt kolorowo - firma Waystar Royco ma zostać przejęta przez Lukasa Matssona, właściciela szwedzkiego startupu GoJo. Logan widzi w Lukasie godnego następcę, ponieważ, w przeciwieństwie do jego potomków, Szwed sam zapracował na sukces i posiada cechy niezbędne dla CEO wielkiej firmy. Oznaczałoby to brak sukcesji dla Shiv, Kendalla lub Romana.
Dzieci Logana chciały zablokować sprzedaż, lecz Logan, ostrzeżony przez Toma Wamsbangsa, pozbawił ich tej możliwości. Rodzeństwo postanawia więc działać na własną rękę. Wyzwanie stanowią też nadchodzące wybory prezydenckie. Firma Waystar będzie musiała uzyskać przychylność nowego prezydenta - niezależnie, czy zostałby nim konserwatywny i współpracujący z Royami Mencken, czy liberalny Jimenez.
Śmierć w rodzinie
Rodzeństwo Royów szybko porzuca plany stworzenia własnego startupu, kiedy to pojawia się okazja kupna liberalnej i słynącej z rzetelności stacji PGM. Logan od początku chciał ją przejąć, lecz jego plany spaliły na panewce. Licytację wygrywa rodzeństwo, kupując PGM za zawyżoną cenę 10 miliardów dolarów. Logan podsumowuje deal słowami „gratuluję wypowiedzenia największej liczby, kretyni”.
Shiv podejmuje decyzję o rozwodzie z Tomem, z którym relacja z odcinka na odcinek ulegała pogorszeniu. Za to najstarszy syn Logana, Connor, szykuje się do ślubu z Willą. W trakcie wieczoru panieńskiego panna młoda przeżywa załamanie. Rodzeństwo wyrusza wraz z Connorem na poszukiwania Willi, ostatecznie lądując w klubie karaoke. Tam odwiedza ich Logan, który z trudem przeprasza swoich potomków. Mówi im też: „kocham was, ale nie jesteście poważnymi ludźmi”.
W dniu ślubu Connora Logan leci na spotkanie z Matssonem. Podczas lotu jego stan zdrowia niespodziewanie ulega nagłemu pogorszeniu. Pomimo prób reanimacji, senior rodu Royów umiera na pokładzie. Śmierć ojca wstrząsa rodzeństwem. Najbardziej dotyka ona przywiązanego do ojca Romana, do którego żałoba dociera z opóźnieniem, podczas ceremonii pogrzebowej. Zrozpaczony mężczyzna ucieka od biznesowego życia, szukając schronienia w domu swojej matki.
Waystar pod rządami Kendalla i Romana
Zanim jednak doszło do pogrzebu, bracia muszą odnaleźć się w roli nowych CEO Waystar. Powrót do firmy okazuje się możliwy dzięki notatkom znalezionym w sejfie Logana, w których jako następcę wytypował Kendalla. Royowie udają się do Norwegii, aby dogadać kupno firmy z Matssonem.
Podczas wizyty Matsson i Shiv poznają się lepiej. Szwedzki biznesmen wyznaje jej, że nękał Ebbę - swoją obecną szefową PR-u, a byłą dziewczynę, wysyłając jej zamrożone bloczki własnej krwi. Bracia za to popadają w konflikt z szefem GoJo, który w ramach sprzedaży firmy chce również przejąć telewizję ATN. Według wcześniejszych ustaleń, miała ona pozostać w rękach Logana. Kendall i Roman decydują, że nie sprzedadzą firmy Matssonowi.
Ostateczny głos należy jednak dla większości zarządu. Szef GoJo zwraca się bezpośrednio do pozostałych osób decyzyjnych, oferując niezwykle hojną ofertę - podnosi kwotę ze 144 dolarów za akcję do 192. Bracia muszą więc szukać innych sposobów, aby zablokować sprzedaż. Jednym z nich jest zablokowanie jej przez rządową komisję. Pomóc w tym mógłby republikański prezydent Mencken, który wolałby, aby duży amerykański koncern medialny pozostał w rękach rodowitych Amerykanów.
Nowi CEO podejmują kontrowersyjne decyzje. Roman pod wpływem emocji zwalnia zasłużoną dla firmy Gerri oraz szefową studia filmowego. Kendall, pomimo wątpliwości brata i siostry, postanawia wcielić w życie Living+. Jest to pomysł Logana na ekskluzywne osiedle spokojnej starości. Matsson złośliwie komentuje ten pomysł na Twitterze, porównując Living+ do obozów zagłady. Mimo to, nowy produkt się z pozytywnym odbiorem publiki.
Shiv w tajemnicy przed braćmi dogaduje się z Mattsonem. Chce, aby doszło do sprzedaży, a on miałby zapewnić jej wysoką pozycję w firmie. Jej decyzji nie zmienia nawet informacja wyciągnięta przez braci od Ebby. Okazało się, że w wyniku błędu liczba subskrybentów GoJo w Indiach została znacząco przeszacowana, więc szwedzka firma jest mniej warta, niż sugerowałyby to oficjalne informacje.
Kto został prezydentem
Kandydatem, którego postanowił wspierać Logan, jest Jeryd Mencken. To konserwatywny i kontrowersyjny republikanin, przez Shiv określany wręcz faszystą. Ze względu na jej liberalne poglądy, a także nierówną walkę z panującym w Waystar seksizmem wolałaby, aby prezydentem został kandydat demokratów, Daniel Jimenez.
W dniu wyborów dochodzi do niespodziewanej sytuacji. W Millwaukee dochodzi do podpalenia lokalu wyborczego, najprawdopodobniej przez zwolenników Menckena. Wszystko wskazuje na to, że spalone głosy zostały w większości oddane na Jimeneza. Udało się policzyć głosy oddane korespondencyjnie, które wskazywałyby na wygraną Menckena w stanie Wisconsin.
Odpowiednie przedstawienie tej precedensowej sytuacji w mediach stanowi niemałą zagwozdkę dla stacji ATN i zarządzającego nią Toma. Pod naciskami Romana ogłaszają wygraną Menckena w Wisconsin jako „spodziewaną” lub „nierozstrzygniętą”. Naciski zwiększają się, gdy Mencken wygrywa w kolejnym stanie. Roman chce, aby ATN, jako pierwsza stacja, uznała republikanina zwycięzcą całych wyborów. Krok ten pomógłby zyskać przychylność nowego prezydenta, ale i ściągnąć krytykę i gniew społeczeństwa.
Menckena wspiera też kandydujący na prezydenta Connor, opowiadając się za nim na antenie ATN. Liczy, że dzięki temu nowy prezydent zapewni mu posadę ambasadora w jednym z krajów Europy lub Azji. Wyjazd ze Stanów, jak i wspieranie republikańskiego kandydata nie spotyka się z uznaniem Willi.
W Kendallu wzrastają wątpliwości. Jego niebiała córka została zaczepiona na ulicy przez rasistowskich zwolenników Jimeneza. Wybór takiego prezydenta oznaczałby gorsze życie dla własnego dziecka. Z drugiej strony, Mencken potrzebny jest do zablokowania dealu z Matssonem. W tym momencie Kendall wciąż wierzy, że Shiv jest po ich stronie i byłaby w stanie przekonać Jimeneza do zablokowania sprzedaży Waystar.
Wszystko zmienia informacja zdradzona Kendallowi przez Grega. Wychodzi na jaw, że Shiv wcale nie rozmawiała z Jimenezem, a do tego układa się z Matssonem. To sprawia, że Kendall postanawia postawić względy biznesowe ponad dobrem własnej rodziny. ATN ogłasza Menckena zwycięzcą.
Choć decyzja stacji nie oznacza, że na sto procent zostanie on prezydentem, to znacząco przybliża go do Białego Domu. Wzburzenie w narodzie sięga zenitu. Na Toma i ATN posypały się gromy, a na ulicach wybuchają zamieszki. Rava, była żona Kendalla, postanawia dla bezpieczeństwa wyjechać z dziećmi z miasta, przez co nie będą mogły uczestniczyć w pogrzebie dziadka. Kendall bezskutecznie próbuje ich zatrzymać. Roman zaś, po załamaniu nerwowym na pogrzebie, wdaje się w bójkę z protestującymi.
Czy Mattson przejął Waystar Royco i kto został CEO
Okazuje się, że wyborcza walka na niewiele się zdała. Mencken jest gotów zezwolić na sprzedaż Waystar, o ile CEO firmy pozostanie Amerykanin lub Amerykanka. Matsson i Shiv decydują, że on będzie właścicielem, a ona fasadową prezeską.
Zbliża się moment, w którym zarząd zadecyduje o dalszych losach Waystar. Kendall desperacko próbuje uzyskać większość głosów. Jego sytuację utrudnia fakt, że Roman usunął się w cień i postanowił odseparować się od biznesu.
Roman przebywa w willi swojej matki, Caroline. Kobieta dzwoni do Shiv, aby ta odwiedziła brata i przekonała go do swojej wizji przyszłości Waystar. Matka pragnie, aby jej dzieci uwolniły się od cienia firmy swojego ojca. Dlatego też nie chce, aby Romana odwiedził nastawiony na kontynuowanie dzieła ojca Kendall. Ten jednak przyjeżdża na miejsce.
W międzyczasie Matsson spotyka się z Tomem. Bez ogródek wyznaje mu, że czuje pociąg do Shiv, przez co nie chciałby, aby to ona została prezesem. Oferuje więc tę posadę jej mężowi. Tom, jako dostosowujący się do każdych okoliczności karierowicz, jednocześnie służalczy wobec mocodawców i bezwzględny dla swoich podwładnych, doskonale nadaje się na fasadowego prezesa.
Plany Szweda odkrywa Greg. Dzięki translatorowi w telefonie podsłuchuje rozmowę z jego współpracownikiem. Licząc na ewentualne profity, przekazuje informację Kendallowi, którą ten dzieli się z rodzeństwem. Shiv początkowo nie chce uwierzyć w zdradę swojego sojusznika, lecz w końcu decyduje się wesprzeć braci i zagłosować przeciwko sprzedaży firmy.
Ostatnie chwile przed spotkaniem zarządu rodzeństwo spędza na beztroskiej zabawie w domu matki. Tam wspólnie decydują, że prezesem zostanie Kendall. Spotykają się też z Connorem w dawnym domu Logana, gdzie oglądają jedno z ostatnich nagrań ojca. Shiv wówczas konfrontuje się z Tomem, co jeszcze bardziej podkopuje ich popsute relacje. Tom, dowiedziawszy się o zdradzie Grega, wdaje się z nim w szarpaninę.
W dniu zebrania zarządu Roman po raz kolejny się załamuje, lecz Kendall pomaga mu się ogarnąć. Oboje głosują przeciwko przejęciu firmy. Przeciwnicy i zwolennicy przejęcia idą łeb w łeb, a zadecydować ma głos Shiv. Ta jednak dostaje ataku paniki i wybiega z sali, a za nią podążają bracia.
Między rodzeństwem wywiązuje się kłótnia. Siobhan mówi Kendallowi, że ten się nie nadaje. Wypomina mu też sytuację ze spowodowaniem śmierci kelnera, której ten wówczas się wypiera. Pada mnóstwo gorzkich słów. Roman mówi bratu, że Logan nigdy nie uważał jego dzieci za godnych następców rodu, więc jedynym dzieckiem, które może kontynuować sukcesję, jest nienarodzone dziecko Toma i Shiv.
Między braćmi dochodzi do rękoczynów, a Shiv wraca na salę obrad. Załamany Roman podsumowuje sytuację słowami „jesteśmy nikim”. Kiedy Kendall wraca na zebranie, jest już po wszystkim. Zarząd przegłosował sprzedaż. Właścicielem GoJo został Matsson, a prezesem Tom.
W jakim miejscu kończą główni bohaterowie
Z biznesowego punktu widzenia najwięcej osiągnął Tom. Wżenił się w rodzinę Royów, choć wciąż był traktowany jako outsider. Został przezsem ATN, a w końcu całego Waystar. Jednocześnie też całkowicie popsuł relację z żoną, która od początku była daleka od poprawnej.
Na przestrzeni całego sezonu ich związek ulegał stopniowej degradacji. Zapadła decyzja o rozwodzie, padło mnóstwo gorzkich słów, a sytuację dodatkowo skomplikowała ciąża Shiv. Mimo konfliktu, w ostatniej wspólnej scenie widzimy ich razem w samochodzie, chwytających się za rękę. Nie ma już między nimi czułości, pozostaje jedynie relacja opłacalna wyłącznie z pragmatycznych przyczyn. Choć Siobhan za wszelką cenę unikała zaszufladkowania ze względu na płeć, ostatecznie podporządkowuje się Tomowi, obejmując rolę żony prezesa Waystar i matki jego dziecka.
Kendall jest zszokowany wynikiem głosowania. Skupiony na osiągnięciu celu, jakim jest przejęcie firmy ojca, zaniedbał wiele innych aspektów swojego życia, a szczególnie relację ze swoimi dziećmi. W ostatniej scenie widzimy, jak udaje się nad brzeg morza. Jego wcześniejsze samobójcze myśli mogłyby sugerować, że wydarzy się tragedia, jednak Kendall ostatecznie siada na ławce i wpatruje się w zachodzące słońce.
Zdaje się, że na sprzedaży firmy najlepiej wyszedł Roman. W ostatniej scenie widzimy, jak popija drinka, uśmiechając się przy tym. W końcu mógł uwolnić się od presji wywieranej przez rodzeństwo oraz ciążącego nad nim cienia ojca. Jednocześnie rodzeństwo wciąż pozostaje niezwykle zamożne, ponieważ może liczyć na wysoką odprawę, a także zyski z zakupionej wcześniej telewizji PGM.
Greg, pomimo zdradzenia Toma, najprawdopodobniej zachowa posadę. Tom mówi, że o niego zadba, jednocześnie wciąż traktując go jak swoją własność. Connor zaś szykuje się do rzekomego objęcia posady ambasadora Słowenii, choć nie jest to pewne - tak jak ostateczny wybór Menckena na prezydenta.