Skip to main content

Symulator szkolnej strzelaniny ma przygotować nauczycieli na atak

Nietypowy projekt.

Enhanced Dynamic Geo-Social Environment (w skrócie Edge) to stworzony przez armię USA i amerykański Departament Bezpieczeństwa Krajowego symulator uczący sił porządkowych zachowania w sytuacjach zagrożenia. Wkrótce otrzyma scenariusz osadzony w szkole.

Autorzy projektu pracują nad sekwencją, która przedstawi strzelaninę w wirtualnej placówce edukacyjnej (dzięki, Gizmodo). Wydarzenia rozegrają się w trzech wariantach.

Powstaje symulator strzelaniny w szkołach (źródło: Gizmodo)

W pierwszym gracz wcieli się w nauczyciela. Wówczas zadanie sprowadzi się do trzymania uczniów razem, kontrolowania grupy oraz znalezienia bezpiecznego miejsca, w którym można byłoby przetrwać atak.

Drugi umożliwi zaś pokierowanie samym napastnikiem. Głównym celem będzie zabicie wszystkich napotkanych po drodze osób, w tym młodych ludzi i ich opiekunów.

Ostatni zaprezentuje akcję z perspektywy policjanta, który postara się unieszkodliwić terrorystę. Oczywiście uważając przy tym, by nie postrzelić postronnych.

Twórcy projektu tłumaczą, że celem symulatora jest przygotowanie nauczycieli do strzelanin w szkołach. Program nauczy odpowiednich zachowań, które w przyszłości mogą pomóc w przetrwaniu ataku.

Zobacz na YouTube

Scenariusz tworzony jest we współpracy z matką jednej z ofiar tragicznych wydarzeń, do których doszło w 2012 roku w placówce Sandy Hook. Deweloperzy podkreślają, że dzięki uzyskanym wskazówkom, zdołają wierniej odtworzyć strzelaninę.

Mechanizmy rozgrywki uwzględnią miedzy innymi panikę dzieci i dorosłych. Na ekranie pojawią się też komunikaty informujące o najlepszych działaniach. Wskazówki poradzą na przykład, by zamknąć drzwi, stać z dala od okna czy ustawić uczniów rzędem pod ścianą.

Do tego możliwość włączenia w ramach przeprowadzanej symulacji automatycznych zamków i systemu komunikacji za pomocą interkomów.

Edge dostępne jest za darmo, ale nie dla wszystkich. Symulator pobrać mogą wyłącznie przedstawiciele różnych jednostek publicznych pokroju policjantów i strażaków. Scenariusz szkolny powinien zadebiutować wiosną.

Zobacz także