Skip to main content

The Banner Saga - Poradnik

Wskazówki i porady ogólne.

The Banner Saga to interaktywna opowieść poprzetykana ciekawymi, wymagającymi potyczkami. Mimo że może to być frustrujące warto podejść do gry tak, jak sugerują twórcy - unikając wczytywania i przyjmując konsekwencje wszystkich swoich działań. Poniżej znajdziesz garść porad ogólnych dotyczących walki i interakcji ze światem poza starciami.

Jak grać w The Banner Saga, czyli kilka porad ogólnych:

- Pamiętaj, że nie ma jednego „dobrego” podejścia do wszystkich problemów jakie napotkasz po drodze - czasem opłaca się podejmować ryzyko, czasem lepiej zagrać zachowawczo.

- Staraj się rozpatrywać każdy problem indywidualnie i nie zrażaj się, jeśli twoja decyzja będzie miała negatywne konsekwencje - w niektórych sytuacjach poniesiesz straty niezależnie od tego, jaką opcję wybierzesz.

- Bohaterowie giną i odchodzą, uważaj więc, by nie stracić zbyt wielu. Walka czterema postaciami jest znacznie trudniejsza niż sześcioma.

- Dbaj o swoją karawanę, potrzebujesz jej równie mocno, co ona ciebie. Im mniej masz wojowników, tym trudniejsze będą starcia podczas wojny. W ostatnim rozdziale bez armii czekają cię poważne problemy.

- Pamiętaj, że od morale karawany zależy, ile punktów siły woli będziesz mieć do dyspozycji podczas walki.

- Nigdy nie odpoczywaj zbyt długo w jednym miejscu, wydarzenia losowe sprawiają, że twoje zapasy mogą skończyć się szybciej niż myślisz.

- Grając Hakonem możesz swobodnie wydawać punkty na awansowanie swoich bohaterów - zapasy starczą ci na całą podróż. Grając Rookiem musisz liczyć każdy punkt - przetrwanie karawany jest ważniejsze niż awansowanie czy kupowanie amuletów. Podróżując z karawaną ludzi staraj się zawsze mieć żywność na co najmniej dziesięć dni.

- Pamiętaj, by wydać punkty na atrybuty po awansie. Zwróć też uwagę, że niektóre postaci dołączające do karawany w trakcie gry mogą posiadać nierozdane punkty.

- Rozdając punkty na cechy pamiętaj o inwestowaniu w siłę - staraj się dobić każdą postać do jego lub jej maksimum - to najważniejszy atrybut w grze.

- Pamiętaj, że bohaterowie niezależni podpowiadają czasem, ile dni zajmie następny etap podróży - korzystaj z tych informacji i kupuj zapasy na dodatkowy dzień-dwa.

- Jeśli jakieś wydarzenie kompletnie psuje ci grę i sprawia, że nie możesz iść naprzód, spróbuj wczytać poprzedni autozapis i zrób po drodze coś inaczej niż wcześniej, na przykład rozbijając obóz przed spotkaniem losowym. Tego typu zagrania resetują nadchodzące wydarzenia.

- Ekran potyczek nie pozwala na awansowanie postaci i przydzielanie im ekwipunku. Pamiętaj, by między starciami znaleźć chwilę na rozbicie obozu i ulepszenie bohaterów.

Walka

- Jeśli walki są dla ciebie zbyt trudne nie wahaj się zmienić poziomu trudności, nawet na łatwy - starcia w Banner Saga potrafią być naprawdę wymagające, jeśli nie znasz dobrze możliwości swoich postaci. Szczególnie warto to zrobić podczas bitwy finałowej, która potrafi być naprawdę męcząca.

- Na początku walki skupiaj się przede wszystkim na dużych przeciwnikach, to oni są bowiem w stanie wywołać największe szkody w twoich szeregach.

- Atakując Dredge Scourge pamiętaj, że po stracie połowy punktów życia zacznie on przywoływanie kolejnej jednostki. Pamiętaj, by zabić go przed kolejnym ruchem.

- Staraj się ustawiać kolejność inicjatywy tak, by jednostki posiadające wysoką siłę i relatywnie niski pancerz działały pierwsze. Gunnulf i Bersi są dość podatni na obrażenia, ale jeśli będą atakować jako pierwsi mogą wyeliminować większość zagrażających im przeciwników.

- Postaci o bardzo wysokiej wartości pancerza, takie jak Egil czy Fasolt dzięki swym umiejętnościom świetnie sprawdzają się jako obrońcy, którzy zatrzymują ataki wrogów. W pierwszych fazach walki nie używaj ich ofensywnie, skup się na przyjmowaniu ciosów - prędzej czy później nadarzy się okazja by powalili jakiegoś przeciwnika i zdobyli potrzebne doświadczenie.

- Nie bój się rzucać rannych wysokopoziomowych postaci na pole bitwy - strata dwóch-trzech punktów siły nie obniża znacząco skuteczności Hakona czy Gunnulfa na polu bitwy.

- Zawsze staraj się mieć postać wyspecjalizowaną w rozbijaniu tarcz, służącą do eliminowania najciężej opancerzonych wrogów, nie warto jednak rozwijać więcej niż jednej-dwóch postaci w tym kierunku - walki wygrywane są przede wszystkim Siłą.

- Pamiętaj, że większość łuczniczek w grze zadaje zwiększone obrażenia, jeśli nie musi się ruszać. Staraj się trzymać je tuż za plecami swoich wojowników, ale z dala od bezpośrednich zagrożeń.

- Miej też na uwadze, że większość łuczniczek może paść już po pierwszym trafieniu, dlatego zachowaj dużą ostrożność poruszając się nimi po polu bitwy

- Umiejętność specjalna Rooka jest jedną a najgorzej zbalansowanych w grze - przez większość czasu obrażenia, jakie z jej pomocą zada są mniejsze, niż jego normalny atak. Kiedy możesz, trzymaj go na dystans od przeciwników.

- Dokładnie odwrotnie wygląda sprawa z Hogunem i Mogunem - ich największą siłą są ich umiejętności specjalne, które dają szansę eliminować nawet ciężko opancerzonych przeciwników. Korzystaj z nich kiedy możesz.

- Nie polegaj zbytnio na sile woli, staraj się ją wykorzystywać tylko na specjalne umiejętności oraz w sytuacjach, kiedy potrzebujesz zniszczyć dużo pancerza lub dobić przeciwnika. Nawet zapasowa siła woli z rogu szybko się kończy, jeśli używasz jej zbyt rozrzutnie.

- Oddleif doskonale nadaje się do walki z dużymi przeciwnikami - jej specjalna umiejętność sprawia, że po wejściu na wskazane pole przeciwnik otrzyma obrażenia i straci turę. Używaj jej, by trzymać najgroźniejszych wrogów na dystans, aż nie będziesz w stanie się nimi zająć.

- Unikaj sytuacji, gdy na polu bitwy zostaje tylko dwóch przeciwników o wysokiej wytrzymałości, a ty masz cztery albo pięć postaci - jeśli wróg będzie ruszać się częściej od ciebie, może wywołać spore szkody.

Zobacz także