Skip to main content

The Last of Us 2 - Poradnik, Solucja

Kompletny przewodnik: opis przejścia, misje, sekrety i mechanika gry.

Witajcie w poradniku do The Last of Us 2! To kontynuacja przeboju, który stał się jednym z najważniejszych tytułów w historii gier wideo. Tym razem wcielamy się w Ellie, by przeżyć wyjątkową i niezapomnianą przygodę w postapokaliptycznym świecie.

W niniejszym obszernym opracowaniu znajdziecie masę porad związanych z rozgrywką, a także kompletny opis przejścia gry. Na deser, dla wszystkich poszukiwaczy, przygotowaliśmy szczegółowo zilustrowane sekrety i znajdźki. Dzięki nam niczego nie przegapisz.

Ten poradnik zawiera wszystkie informacje dotyczące The Last of Us Part 2, jak i najnowszej wersji - The Last of Us Part 2 Remastered - która powstała z myślą o PlayStation 5.


Spis treści poradnika - skocz do sekcji:


Mechanika i rozgrywka

Na początek zachęcamy do zapoznania się z podstawami gry - poznanie mechaniki pozwoli w pełni cieszyć się rozgrywką oraz fabułą.

Podstawy rozgrywki

Porady zaawansowane

Typy zarażonych

The Last of Us 2 Remastered - tryb Bez powrotu

Wersja Remastered dodaje do gry nowy tryb Bez powrotu, który czerpie garściami z podgatunku roguelike. Mamy w nim tylko jedno życie, a śmierć oznacza utratę większości postępów i konieczność rozpoczęcia nowej gry.


Opis przejścia

W tej sekcji odnajdziecie kompletną solucję, czyli dokładny opis przejścia gry. Możecie też skorzystać z oddzielnej strony, poświęconej wyłącznie fabule: misje po kolei, fabuła, opis przejścia

UWAGA: nazwy poszczególnych stron poradnika nie zdradzają fabuły, więc możesz swobodnie przeglądać poniższy spis.

Seattle - dzień 1:

Seattle - dzień 2:

Seattle - dzień 3:


UWAGA: Jeśli nie skończyłeś poprzedniego rozdziału, nie klikaj i nie zaglądaj do poniższej podstrony - zdradza ona ważny element fabuły gry.

Seattle - dzień 1 (cz. 2):

Seattle - dzień 2 (cz. 2):

Seattle - dzień 3 (cz. 2):

Farma, Santa Barbara i zakończenie:


Sekrety i znajdźki

Ta część naszego przewodnika przedstawia dokładne miejsca wszystkich znajdziek w każdym rozdziale.

Artefakty

Karty kolekcjonerskie

Monety


Interfejs, porady i najważniejsze informacje

Nowa gra studia Naughty Dog to tylko pozornie niezbyt rozbudowany tytuł, dlatego warto zapoznać się ze wszystkimi informacjami poniżej.

Interfejs i ikony na ekranie

Interfejs w The Last of Us 2 jest bardzo minimalistyczny. Przez większą część czasu nie pokazuje żadnych elementów, ale warto poznać symbole wyświetlane w prawej dolnej części ekranu podczas walki czy wykonywania akcji.

  1. poświata wskazująca położenie wroga - wyświetlana tylko w trybie nasłuchiwania (po przytrzymaniu R1)
  2. symbol wyposażonej broni białej i jej wytrzymałość (paski pod ikoną)
  3. symbol wyposażonej broni palnej. Pod ikoną widać liczbę nabojów w magazynku/bębenku
  4. liczba nabojów w magazynku/bębenku (po lewej) i liczba pozostałych naboi (po prawej)
  5. pasek życia postaci. Jeśli jest bliski zeru, zmieni kolor na czerwony
  6. ikona oznaczająca, że można coś wytworzyć w plecaku

Menu główne

Główne menu The Last of Us 2, widoczne jeszcze przed rozpoczęciem właściwej rozgrywki, składa się z trzech elementów:

  • FABUŁA - pozwala szybko kontynuować historię od ostatniego momentu lub wybrać konkretny zapis albo rozdział
  • OPCJE - szczegółowe opcje dostosowania gry, w tym poziom trudności, ułatwienia dostępu, sterowanie, napisy, język czy HUD
  • DODATKI - ciekawa opcja, pozwalająca wykupić grafiki koncepcyjne oraz szczegółowe modele postaci (głównych bohaterów i zainfekowanych) za punkty, które zdobywamy za czynienie postępów w grze

Najlepsze wskazówki

Poniżej znajdziesz kilka porad, dzięki którym będziesz czerpał większą przyjemność z rozgrywki. To podpowiedzi nie tylko dla początkujących, ale już nieco bardziej wprawionych graczy.

  • przeszukuj każdy kąt - amunicja i zasoby to najcenniejsze przedmioty w grze. Im więcej ich znajdziesz, tym większe masz szanse na przetrwanie
  • wykup możliwość wytwarzania tłumika - to jedno z najprzydatniejszych narzędzi w całej grze, bo pozwala ci po cichu eliminować wrogów, nie podchodząc do nich
  • w miarę możliwości zawsze miej przy sobie broń do walki wręcz - wbrew pozorom to jedna z najpotężniejszych broni w grze
  • pamiętaj, że gdy biegniesz w stronę przeciwnika, jego celność zwiększa się - nie zawsze dobrym pomysłem jest więc agresywne podejście. Analogicznie, kiedy oddalasz się od wroga, jego celność maleje
  • butelki i cegły to niezbędne przedmioty przy skradaniu - miej je zawsze w dłoni, kiedy ukradkiem podchodzisz do wroga. Jeśli zdąży się odwrócić, szybko ogłusz go celnym rzutem, dzięki czemu zyskasz kilka cennych sekund na wykończenie, i to bez wszczynania alarmu
  • butelki i cegły świetnie sprawdzają się też w otwartej walce
  • skradanie się to w większości przypadków lepszy wybór - walka jest tu dość wymagająca
  • kiedy jednak zostaniesz zauważony, zawsze masz szansę uciec i schować się, ponownie atakując z ukrycia. Nie restartuj gry zaraz po wszczęciu alarmu
  • apteczka i mołotow to jedne z najprzydatniejszych przedmiotów w grze, przy czym wytwarza się je z tych samych składników, więc czasem musisz dokonać wyboru
  • zarażeni nie widzą światła twojej latarki
  • kiedy wdasz się w bójkę, kontratakuj - poczekaj na atak przeciwnika, zrób unik i zadaj cios

Co wydarzyło się w pierwszej części The Last of Us

W The Last of Us kierujemy Joelem - przemytnikiem, którego zadaniem jest przetransportowanie dziewczyny o imieniu Ellie (bohaterki drugiej części) do Świetlików. To antyrządowa, paramilitarna organizacja, której głównym celem jest stworzenie szczepionki przeciwko wirusowi, zamieniającemu ludzi w agresywne mutanty. Od wybuchu epidemii minęło 20 lat.

Początkowo Joel nie wie, dlaczego Ellie jest tak cenna dla Świetlików, ale szybko okazuje się, że nastolatka jest odporna na wirusa - nie zmienia się, choć została ugryziona dawno temu. Chłodnego i szorstkiego przemytnika stopniowo zaczyna nawiedzać uczucie przypominające ojcowską miłość. W trakcie podróży bohaterowie bardzo się do siebie zbliżają, a Ellie w pewnym sensie zastępuje Joelowi córkę, która zmarła zaraz po wybuchu epidemii.

Duet pokonuje wiele przeciwności losu. Dzięki opiece Ellie, Joelowi udaje się nawet przetrwać po ciężkim wypadku, w którym został przebity prętem. Postacie finalnie docierają do Świetlików, którzy zabierają dziewczynę na badania.

Joel dowiaduje się, że w wyniku operacji nastolatka poniesie śmierć, więc napada na szpital, w którym jest przetrzymywana, zabijając każdego, kto staje mu na drodze. Następnie zabiera Ellie ze stołu operacyjnego i ucieka z dziewczyną samochodem. Ellie chce znać prawdę, ale jej przybrany ojciec wielokrotnie okłamuje ją, twierdząc, że istnieje więcej odpornych osób, więc nie musiała zostać poddana zabiegowi. Gra kończy się w momencie, w którym bohaterowie docierają do bezpiecznej osady w Seattle - miejscu, w którym rozpoczynamy The Last of Us 2.


Pytania i odpowiedzi

Poniżej wyjaśniamy kilka kwestii, które mogą nurtować nabywców The Last of Us 2. Szybkie pytania, szybkie odpowiedzi.

Czy gra oferuje multiplayer lub tryb kooperacji?

Nie. The Last of Us 2 składa się tylko z przygody fabularnej dla jednego gracza, której nie można ukończyć ze znajomym. Wiemy jednak, że jeszcze w 2019 roku Naughty Dog pracowało nad nową wersją znanego z „jedynki” trybu wieloosobowego Factions. Projekt rozrósł się podobno do takich rozmiarów, że nie udało się go dołączyć do głównej gry. Być może multiplayer zadebiutuje w przyszłości, jako osobny tytuł.

Czy The Last of Us 2 jest lub będzie dostępne na PC i Xbox One?

W The Last of Us 2 zagrać można wyłącznie na PlayStation 4. Wersja na Xbox One jest absolutnie wykluczona. Jeśli chodzi o PC, szanse również są bardzo nikłe, ale być może za kilka lat doczekamy się portu na komputery - jak w przypadku kilku innych gier Sony. To jednak naprawdę optymistyczny scenariusz.

Czy w grze trzeba się skradać?

Nie. Można przejść całą grę w bardzo agresywnym stylu, od razu atakując wszystkich przeciwników. Może być jednak konieczne obniżenie poziomu trudności i włączenie licznych ułatwień, szczególnie zwiększenie ilości znajdowanej amunicji. Gra w „pierwotnej” postaci jest bowiem mocno nastawiona na skradanie i survival.

Czy gra jest brutalna?

Zdecydowanie tak. To jedna z najbrutalniejszych gier na rynku, przeznaczona wyłącznie dla dorosłych odbiorców. Przedstawia śmierć, okaleczanie i inne drastyczne sceny.

Czy w The Last of Us 2 można strzelać „z biodra”, a więc bez przymierzania czy celowania?

Nie. Bez przycelowania przycisk R2 zmienia swoją funkcję i odpowiada za wykonanie akcji związanej z trzymanym w dłoniach przedmiotem. Trzeba więc przytrzymać L2, aby w ogóle móc oddać strzał.

Czy The Last of Us 2 jest trudne?

Zależy, jakie ustawienia zastosujemy. Gra może być niezwykle wymagająca, ale również dostosowana do początkujących graczy. Wystarczy wspomnieć, że w ustawieniach można włączyć „niewidzialność” podczas czołgania się czy automatyczne celowanie.

Czy gra otrzyma fabularne DLC?

Najprawdopodobniej nie - przynajmniej tak twierdzi studio Naughty Dog, które aktualnie nie ma rzekomo planów związanych z dodatkami.

Zobacz także