The Last of Us serial - grzyb kordyceps: czy istnieje naprawdę
O maczużniku słów kilka.
Głównym elementem napędowym serialu „The Last of Us” jest grzyb, który po infekcji zamienia człowieka w agresywnego powtora. Na początku 1. odcinka epidemiolodzy wspominają o istnieniu takiego posażyta. Czy kordyceps, a więc maczużnik istnieje też w naszym świecie?
Tak, maczużnik istnieje naprawdę. To drapieżny grzyb pasożytniczy, który „poluje” na owady, głównie mrówki. W rzeczywistości nie jest w stanie zagrozić człowiekowi. Serial przedstawia alternatywną rzeczywistość, w której maczużnik zmutował i dostosował się do temperatury ciała człowieka.
Jak dowiadujemy się z różnych opracowań przyrodniczych, kordyceps dostaje się na ciało owada w formie zarodnika. Następnie rozrasta się w żywicielu, zapuszczając korzenie w kończynach i głowie. Dzięki temu jest w stanie wpuścić do organizmu substancję chemiczną, która pozwala grzybowi kierować ruchami ofiary.
Tak jak ludzie w serialu i grach, owad staje się pewnego rodzaju „zombie”, a maczużnik kieruje zainfekowanego tam, gdzie ma najlepsze warunki do rozwoju - odpowiedni mrok i dużą wilgotność. Następnie mrówka umiera, a maczużnik wykorzystuje ciało owada jako „bazę” do wzrostu i produkuje nowe zarodniki, czekające na kolejną ofiarę. Koło się zamyka.
Częściową inspiracją do powstania gry The Last of Us był dla twórców film przyrodniczy właśnie o kordycepsie, zrealizowany przez BBC. - Kiedy tylko to zobaczyliśmy, zaintrygowała nas idea: a co jeśli grzyb „przeskoczyłby” na ludzi? - wspominał Druckmann po latach.
Spis treści: The Last of Us (serial) - przewodnik po serialu
Więcej o serialu The Last of Us: