The Sinking City - prowadzenie śledztw, oko umysłu, retrokognicja
Różne techniki wykorzystywane podczas pracy prywatnego detektywa.
Śledztwa to zdecydowanie najbardziej rozbudowany element The Sinking City. W większości przypadków sprawy są wieloetapowe, wymagają zbierania sporej liczby dowodów, samodzielnego analizowania ich oraz dokonywania procesu dedukcji. Chociaż z początku całość brzmi dość skomplikowanie i z początku rzeczywiście się taka wydaje, to z czasem można zauważyć pewne powtarzające się mechaniki.
W pierwszej kolejności należy zdobyć zlecenie. Te zostały podzielone na dwa rodzaje - sprawy fabularne związane z wątkiem głównym oraz poboczne. Sposób ich rozwiązywanie jest jednak często podobny.
Po zdobyciu sprawy, najczęściej w wyniku rozmowy ze zleceniodawcą, zostanie ona umieszczona w Teczce z aktami (1). To właśnie tu możemy sprawdzić jej nazwę (2), a także zebrane dowody (3) i szczegóły (4) z nimi związane.
Po rozpoczęciu śledztwa, lub w trakcie jego trwania, na mapie, szarą ikoną z lupą, mogą zostać miejsca, do których należy się udać. Nie dzieje się tak jednak zawsze. Jeśli brakuje takiego wskaźnika, to najczęściej trzeba zebrać materiał dowodowy lub dokładnie go przejrzeć.
W wielu notatkach lub dokumentach mogą się bowiem znajdować tropy, które należy odnaleźć samemu. Czasami gra ułatwia ich odnajdywanie przez wyświetlenie niebieskiej ikony na dole ekranu (5). Mogą się na niej znajdować informacje z dokumentów, jednak odnalezienie takiego miejsca leży już w naszej gestii.
W naszym przypadku jeden z dowodów wskazuje na miejsce skrzyżowania Fitz O'Callahan i Oldchurch Road w dzielnicy Port Odkupienia. Aby odnaleźć to miejsce należy najpierw zlokalizować na mapie dzielnicę, a potem ulice, o których mowa. Żeby ułatwić sobie nawigację warto na mapie zaznaczyć znacznik (6), dzięki któremu łatwiej trafimy do wybranego miejsca.
Po dotarciu do właściwego miejsca należy się rozejrzeć i poszukać kolejnych dowodów. Może to obejmować wiele różnych czynności - od eksploracji danej lokacji, poprzez rozmowy z napotkanymi ludźmi, kończąc na badaniu zwłok, jeśli takowe znajdziemy. W trakcie badania różnych przedmiotów warto dobrze im się przyjrzeć, ponieważ możemy w ten sposób uzyskać więcej informacji. Aby zbadać daną rzecz trzeba ją obracać w taki sposób, żeby pojawiła się ikona oka (7).
Podczas badania danego miejsca można się też wspomóc tak zwanym Okiem Umysłu. Dzięki niemu możemy spróbować odtworzyć wydarzenia z przeszłości. Na ogół jest to możliwe po zebraniu odpowiednich dowodów w miejscach, w których pojawi się charakterystyczne zniekształcenie przestrzeni (8).
W tym momencie może aktywować się tak zwana retrokognicja, w której bohater stara się odtworzyć wydarzenia, jakie zaszły w danym miejscu. Na ogół jest to kilka scen znajdujących się przy charakterystycznych mgielnych kulach (9). Po odkryciu każdej z nich trzeba odtworzyć przebieg wypadków. Należy podejść do każdej kuli i wejść z nią w interakcję, przydzielając każdej z nich odpowiednią cyfrę (jedynka powinna odnosić się do pierwszej scenki, dwójka do drugiej itd.).
Jeśli ustawimy wszystko w odpowiedniej kolejności, to zdobędziemy kolejne dowody lub tropy. Może to być dojście do niewidzialnej wcześniej lokacji lub duchy osób albo zwierząt prowadzące do nowych śladów.
Po zebraniu dowodów w danym miejscu warto zapoznać się z nimi dokładnie w teczce z aktami. Następnie trzeba szukać kolejnych tropów, na przykład kolejnego miejsca, do którego trzeba się udać, lub rozwiązać dane śledztwo. Może się to odbyć za pomocą dedukcji poszlak (10) w zakładce pałac umysłu (11).
W tym miejscu próbujemy połączyć ze sobą kolejne, odkryte elementy (część z nich do siebie pasuje, inne nie), aż w końcu będziemy w stanie odtworzyć przebieg wypadków i doprowadzić śledztwo do końca. W niektórych sprawach będziemy mogli wybrać finalne rozwiązanie, co może zaważyć na przykład na czyimś życiu. W innym sprawach rozwiązanie będzie tylko jedno. Na koniec warto jeszcze pamiętać o korzystaniu z archiwum, do którego dostęp otrzymamy podczas jednego z pierwszych śledztw.
Podsumowując, podczas śledztw korzystaj za każdym razem z różnorodnych technik:
- Rozmów z postaciami - między innymi ze świadkami czy policją.
- Przeszukiwania odwiedzonych miejsc - interaktywne ikony pojawiają się po podejściu do przedmiotów.
- Używania Oka Umysłu - w miejscach ze zniekształceniem obrazu oraz znakami (np. duchami postaci czy zwierząt).
- Badaniu dowodów materialnych - korzystając z teczki z aktami.
- Korzystania z Pałacu Umysłu - w którym można łączyć różne poszlaki.
- Korzystania z Retrokognicji - chronologiczne odtwarzanie wydarzeń.
- Odwiedzania archiwum - mogą się w nim znajdować dodatkowe ślady.
- Spis treści: The Sinking City - Poradnik, Solucja
- Następnie: The Sinking City - teczka z aktami i pałac umysłu: tropy, poszlaki i dedukcja
- Poprzednio: The Sinking City - stroje bohatera, odblokowanie nowych ubrań