Skip to main content

To miała być pierwsza polska gra komputerowa. Odkrycie okazało się ślepą uliczką

Poszukiwania trwały długo.

Za pierwszą polską grę, napisaną na polski komputer, powszechnie uważa się Marienbad z 1962 roku. Autorem był inżynier Witold Podgórski, a napisany algorytm został uruchomiony na maszynie Odra 1003. Grało się nie na ekranie, lecz poprzez wydruk z dalekopisu. Jaka jednak była pierwsza, w pełni autorska polska gra komputerowa? Znalezienie odpowiedzi na to pytanie okazało się o wiele trudniejsze.

Pierwsze próby stworzenia polskich gier były zazwyczaj mniej lub bardziej udanymi „klonami” lub wręcz wprost kopiami zagranicznych listingów, umieszczanych w brytyjskich lub amerykańskich czasopismach - autorzy dokonywali bardzo prostych zmian w kodzie, a następnie udostępniali grę z nowym tytułem jako polskie wydanie.

Bartłomiej Kluska i Mariusz Rozwadowski, autorzy książki „Bajty polskie”, która wkrótce doczeka się trzeciego, rozszerzonego i poprawionego wydania w postaci edycji kolekcjonerskiej, przez kilka lat próbowali ustalić, którą polską grę można uznać za w pełni autorską.

„Początkowo sprawa wydawała się prosta, gdyż nawet rodzima Wikipedia (a za nią liczne publikacje autorów) przez długi czas podawała w haśle „historia gier komputerowych”, że w połowie lat 80. między kółkami komputerowymi wędrował w formie listingu klon znanej gry Tapper (Bally Midway, 1983). „Nosił on tytuł Barman i był przeznaczony dla komputera Meritum” - czytamy we fragmentach książki. Innym listingiem z tego okresu są Nietoperze, gra wzorowana na słynnym Space Inviders.

Prawdziwym przełomem w poszukiwaniu pierwszej autorskiej i polskiej gry okazał się Web Master z 1983 roku. Tytuł został napisany na ośmiobitowe Atari przez trzech pracowników wrocławskich zakładów Elwo. Miał ukazać się w USA, ale ostatecznie zrezygnowano z jego wydania.

Więcej ciekawostek i historii z pionierskich czasów polskiego gamedevu, rodzącego się w latach 80. i pierwszej połowie lat 90., znajdziesz w książce „Bajty polskie 3.0”. Obecnie trwają zapisy na listę oczekujących, w ramach których można odebrać darmowego ebooka. Eurogamer.pl jest partnerem medialnym wydania.

Zobacz także