Tryb incognito - co daje, czy chroni, poradnik
Anonimowość w sieci, a tryb prywatny.
Jeśli chcesz chronić swoją prywatność w sieci, z pomocą przychodzi tryb incognito, dostępny w każdej popularnej przeglądarce internetowej, także w wersjach mobilnych. W tym miejscu opiszemy, jak go aktywować, kiedy używać oraz odpowiemy na pytanie, czy zapewnia pełną anonimowość w sieci.
Na tej stronie:
Czym jest tryb incognito?
Tryb incognito w przeglądarkach internetowych, zwany również trybem prywatnym, ma za zasadnie ochronić twoją prywatność. Gdy go aktywujesz, dane przeglądania na używanym urządzeniu nie będą przechowywane. Nie zostaną więc zapisane takie informacje, jak:
- Historia wyszukiwania i pobierania
- Frazy wprowadzane w pola formularzy: panele logowania i wyszukiwarki
- Ciasteczka - zapisujące niektóre informacje na komputerze użytkownika, by udostępnić pełną funkcjonalność strony i wygodę przeglądania w przyszłości
Dla bezpieczeństwa w trybie prywatnym wyłączone są również wszelkie dodatki i rozszerzenia przeglądarki. Niektóre informacje nadal będą widoczne dla stron internetowych, takie jak adres IP, typ łącza sieciowego, nazwa dostawcy usług czy lokalizacja.
Tryb incognito zapewnia więc anonimowość głównie w odniesieniu do używanej przeglądarki i sprzętu. Jego użytkowanie jest wskazane zawsze, gdy nie używasz swojego urządzenia - telefon znajomego czy komputer w bibliotece. Nie chcesz pozostawiać śladu aktywności na tych urządzeniach.
Jak aktywować tryb incognito?
By aktywować prywatną kartę przeglądarki, możesz wykorzystać skróty klawiaturowe lub skorzystać z poziomu menu przeglądarki, zlokalizowanego zazwyczaj w górnym pasku z prawej strony.
Sposób aktywacji trybu incognito na konkretnych przykładach:
- Firefox - skrót: Ctrl + Shift + P; menu (trzy paski pod „X” w prawym górnym rogu), pozycja „Nowe okno prywatne”
- Chrome - skrót: Ctrl + Shift + N; menu (trzy kropki pionowe pod „X” w prawym górnym rogu), pozycja „Nowe okno incognito”
- Edge - skrót: Ctrl + Shift + N; menu (trzy kropki poziome pod „X” w prawym górnym rogu), pozycja „Nowe okno InPrivate”
- Opera - skrót: Ctrl + Shift + N; menu (ikona „O” u góry, po lewej stronie), pozycja „Nowe okno prywatne”
Tryb prywatny dostępny jest również przeglądarkach na urządzeniach mobilnych i zasada jego działania wygląda tak samo, jak w przypadku aplikacji na komputerze. Dane przeglądania z tej jednej karty incognito nie będą przechowane na urządzeniu.
Bezpieczeństwo i alternatywy
Ruch sieciowy jest monitorowany przez twojego dostawcę Internetu - ma więc on wgląd w multum informacji na temat twojej aktywności: przesyłane dane, odwiedzane strony, używane protokoły (np. torrenty / P2P). Zgodnie z prawem, dostawca usług ma obowiązek przechowywać te dane przez 12 miesięcy, lecz sam nie może w nie zaglądać i udostępniać ich nikomu innemu poza odpowiednimi służbami.
Teoretycznie te dane mogą zostać również przechwycone przez pośredników, gdy łączysz się z ich routerem. Jeśli więc dzielisz jedno łącze z innymi mieszkańcami bloku czy korzystasz z sieci publicznych (hotspoty w kawiarniach czy centrach handlowych), narażasz się na wyciek danych. W tych sytuacjach nigdy nie loguj się choćby na skrzynkę pocztową czy do banku.
Proxy
Jedną z metodą zabezpieczeń jest wykorzystanie serwerów Proxy. Wykorzystujesz w ten sposób inny komputer (serwer), który pośredniczy w wymianie informacji. Innymi słowy, przegląda strony za ciebie i przesyła ci ich zawartość - zwykle w formie zaszyfrowanej.
By skorzystać z tej metody, skorzystaj z jednej z wielu stron, jak hide.me. Wpisz adres strony, na którą chcesz się przenieść w pasku wyszukiwania i ustal lokalizację serwera, którego będziesz używał.
Skorzystaj z tej metody, by odwiedzić strony zablokowane przez dostawcę sieci. Nie wykorzystuj darmowych proxy do przesyłania wrażliwych danych i haseł - właściciel serwera może je przechwycić i w przypadku usług darmowych nierzadko może dojść do wycieku zachowanych danych.
Protokół VPN
W uproszczeniu, działa podobnie jak opisane wyżej Proxy, jednak w tym przypadku połączenie jest szyfrowane, co uniemożliwia przechwytywanie i zapisywanie danych na komputerze pośredniczącym. Przeglądarka Opera posiada automatyczny system łączenia przez VPN, klikając na napis przy lupie na pasku adresu.
Wiele płatnych serwerów VPN zapewnia dodatkowo wybór regionu, z którego się łączysz (jeśli strona internetowa dostępna jest wyłącznie w wybranym kraju) oraz pełną szybkość działania. Aplikacje dostępne do pobrania pozwolą ci zabezpieczyć ruch sieciowy także poza przeglądarką: jak choćby w przypadku pobierania plików czy grania.
Przeglądarka Tor Browser
Przeglądarka internetowa Tor zapewnia niemal najwyższy możliwy sposób ochrony, ponadto jest darmowa. Domyślnie działa zawsze w trybie prywatnym i nie zapisuje żadnych informacji na urządzeniu.
Przeglądarkę możesz pobrać z oficjalnej strony, także na urządzenia mobilne i wszystkie popularne systemy operacyjne.