Tureckim twórcom gier grozi... 88 tysięcy lat więzienia. Gra o farmie okazała się piramidą finansową
Prawdopodobnie najwyższy wyrok w historii branży gier.
Turecka prokuratura domaga się bezprecedensowo wysokiego wyroku dla celebryty, którego wydana kilka lat temu gra mobilna o prowadzeniu farmy okazała się piramidą finansową. Były piosenkarz, z którego inicjatywy powstał tytuł, a także jego brat i kilkanaście innych zamieszanych w sprawę osób miało zdobyć od graczy fundusze w wysokości ponad 300 milionów dolarów.
Jak informuje serwis Game World Observer, Mehmet Aydin - prowadzący dawniej karierę raperską pod pseudonimem Egoman - a także jego brat Fatih, zostali oskarżeni o założenie i prowadzenie zorganizowanej grupy przestępczej, pranie brudnych pieniędzy oraz kradzież w drodze oszustwa przy użyciu elektronicznych systemów przetwarzania danych, banków i instytucji pożyczkowych. Prokuratura domaga się dla obu mężczyzn łącznej kary ponad 88 tysięcy lat więzienia.
Sprawa zaczęła się w 2016 roku, kiedy bracia Aydin ogłosili powstanie Farm Bank, czyli na pozór prostej gry mobilnej z gatunku strategii ekonomicznych, polegającej na prowadzeniu farmy. To, co odróżniało Farm Bank od np. popularnego FarmVille był fakt, że gracze musieli zainwestować w prowadzenie wirtualnego gospodarstwa realnych pieniędzy.
Oczywiście sam fakt znalezienia się na internetowej tabeli najwyższych wyników nie był jedyną kwestią, która zachęcała graczy do sięgnięcia po portfel. Aydin obiecywał, że za zarobione na grze pieniądze wybuduje największą farmę mleczną w Europie. Wartość inwestycji szacował na 185 milionów dolarów, a wszyscy gracze, którzy grając w grę zainwestowali pieniądze, mieli otrzymać część zysków z funkcjonowania rzeczywistego gospodarstwa.
Według ustaleń śledczych sprawcy mieli w sumie zebrać ponad 300 milionów dolarów (około 1,2 miliarda złotych) od 130 tysięcy osób. Oczywiście pomimo sukcesu gry do budowy mlecznej farmy nigdy nie doszło, a całość okazała się piramidą finansową. Już rok po wydaniu gry do Tureckich władz zaczęły docierać zgłoszenia od poszkodowanych obywateli. W trakcie śledztwa w 2019 roku Mehmet Aydin uciekł z kraju i przez dwa lata ukrywał się w Urugwaju i Brazylii. Wystawiono za nim czerwoną notę Interpolu i w końcu w 2021 roku sam oddał się w ręce władz.
Następne przesłuchania w sprawie mają odbyć się 11 listopada. Oprócz zatrzymania już Meheta i Fatiha Aydin policja wystosowała także nakaz aresztowania 17 innych podejrzanych. Jeśli sąd zgodzi się z wnioskiem prokuratora, tureccy deweloperzy mogą otrzymać najwyższy wyrok w historii branży gier.
Warto jednak zaznaczyć, że prawdopodobnie poza Turcją wyrok za podobne przestępstwo byłby dużo niższy. Domaganie się niezwykle długich kar więzienia, idących w tysiące lat, stało się osobliwą „tradycją” tureckiego wymiaru sprawiedliwości, od kiedy w 2004 roku zniesiono tam karę śmierci.