Twórca Balatro nie zgadza się z otrzymaną oceną PEGI 18+. Uważa, że w EA Sports FC jest więcej hazardu
Może dodanie lootboxów obniży ocenę?
Chociaż niezależny hit Balatro opiera się u swoich podstaw na zasadach klasycznego pokera, to wywraca formułę do góry nogami dodając do miksu elementy rougelike, modyfikatory oraz karty o specjalnych właściwościach. Jednak z powodu pokerowych korzeni produkcja otrzymała od organizacji PEGI ocenę 18+, co twórca gry uważa za absurdalną decyzję i wskazuje, że w EA Sports FC z oceną PEGI 3+ jest więcej hazardu, niż w jego produkcji.
„Skoro PEGI dało nam ocenę 18+ za umieszczenie w grze złych i strasznych kart do gry, to może powinienem dodać mikrotransakcje, lootboxy i faktycznie elementy hazardu, aby obniżyć ocenę do 3+, tak jak to robi EA Sports FC” - napisał żartobliwie w mediach społecznościowych twórca gry, posługujący się pseudonimem LocalThunk. Dodał także, że zaistniała sytuacja „to komedia”, porównując oceny wiekowe Balatro oraz serii dawniej znanej jako FIFA na stronie PEGI.
Jak jednak wyjaśniło PEGI w swoim uzasadnieniu takiej, a nie innej, oceny, Balatro poprzez swoją rozgrywkę może najwyraźniej uczyć nieletnich rozgrywki w pokera. „Gra uczy - poprzez grafiki, informacje i rozgrywkę - umiejętności i wiedzy wykorzystywanej w pokerze” - czytamy na stronie regulatora. „W miarę trwania gry gracz staje się coraz bardziej zaznajomiony z tym, które figury zdobędą więcej punktów. Ponieważ są to figury istniejące na kartach prawdziwym świecie, tę wiedzę i umiejętności można przenieść do prawdziwej gry w pokera”.
Wątpliwości organizacji wydają się więc zasadne, jednak LocalThunk zwraca uwagę, że z drugiej strony w serii EA Sports FC - zapewne konkretnie w trybie Ultimate Team - mamy lootboxy dostępne do kupienia za rzeczywiste pieniądze i które dają jedynie niewielką szansę na wylosowanie najbardziej wartościowych kart, działając na zasadzie podobnej do ruletki. Pozostaje więc kwestią sporną, czy uczenie się poprzez Balatro zasad pokera wymaga wystawienia grze wyższej kategorii wiekowej, niż występujące w ograniczonym zakresie faktyczne elementy hazardowe.
Niemniej warto jednak dodać, że wysoka kategoria wiekowa sprawiła twórcy Balatro problemy w marcu, kiedy to tytuł musiał zostać tymczasowo ukryty w niektórych sklepach oraz całkowicie wycofany ze sprzedaży w krajach o znacznie bardziej rygorystycznym podejściu do oceny wiekowej gier, czyli np. w Australii.