Twórca Bound laureatem Paszportu Polityki w kategorii Kultura cyfrowa
Za łączenie dziedzin sztuki.
Magazyn Polityka w tym roku po raz pierwszy przyznał swoje popularne wyróżnienie - Paszporty - także w kategorii „Kultura cyfrowa”. Zwyciężył Michał Staniszewski ze studia Plastic.
„Za udowadnianie, że gry wideo mogą łączyć elementy wszystkich dziedzin sztuki. Za konsekwencję w badaniu granic cyfrowego medium” - napisano w uzasadnieniu.
Uwagę magazynu Polityka przykuła gra Bound. Sednem zabawy jest w niej taniec i eksploracja. Czasem należy też pokonać różne przeszkody, natykamy się na elementy platformowe, unikamy ataków i zagrożeń.
Taniec to nasze narzędzie obrony. Figury i ruchy przypisane są do różnych przycisków, dzięki którym - przykładowo - odganiamy chmarę małych przeciwników, przypominających wściekłe muchy, będących jednak prostymi figurami geometrycznymi.
Polskie studio Plastic swoją grą przedstawia też ambitną historię. W Bound kobieta spodziewająca się dziecka zmaga się z demonami przeszłości i poszukuje spokoju ducha w świecie snów.
Tytuł - wydany także na PS VR - doceniono między innymi za „doświadczenie, które jak dotąd najpełniej uzmysławia potencjał nowej przestrzeni twórczej - wirtualnej rzeczywistości”.
Sam Michał „bonzaj" Staniszewski wraz ze swoim Studio Plastic obecny jest na polskiej - i światowej - demoscenie już o 1997 roku. Bound nie było pierwszą kooperacją z Sony: z przeszłości wymienić można Linger in the Shadows czy Daturę na PS3.
Do Paszportu Polityki w kategorii Kultura cyfrowa nominowane było także studio 11 bit oraz Piotr Iwanicki z Superhot Team.