Twórca serii Sonic może wkrótce trafić do więzienia
Nawet na ponad 2 lata.
Jeden z twórców serii Sonic - Yuji Naka - może trafić do więzienia nawet na dwa i pół roku. O taką karę - plus 1,2 mln dolarów odszkodowania - apelują prokuratorzy w Japonii w związku z zarzutem wykorzystania poufnych informacji do wzbogacenia się na giełdzie.
Deweloper został aresztowany w listopadzie 2022 roku, gdy wyszło na jaw, że dowiedział się, iż Square Enix planuje zapowiedź gry mobilnej Dragon Quest Tact na bazie popularnej licencji. Zakupił podobno 10 tysięcy akcji odpowiedzialnego za prace studia Aiming.
Zaraz potem tytuł został ogłoszony, a kurs akcji firmy poszybował w górę. Naka na tym najwyraźniej nie poprzestał, ponieważ w grudniu został aresztowany ponownie, w związku z identyczną sytuacją, lecz tym razem dotyczącą Final Fantasy 7: The First Soldier od studia ATeam Entertainment.
Zasłużony deweloper miał podobno „dostać się” na specjalną stronę internetową, gdzie znalazł zapisy spotkania z inwestorami i właśnie na tej podstawie dowiedział się o istnieniu nowych mobilnych odsłon Dragon Quest oraz Final Fantasy.
„Nie ma wątpliwości, że dowiedziałem się o grach przed ich upublicznieniem i kupiłem w nich udziały” - zapewniał sam zainteresowany już w marcu, cytowany przez TBS News Dig. Teraz Abema Times dodaje, że prokuratura apeluje o bezwzględny wyrok, ponieważ Naka miał „nie wykazać skruchy”.
Obrona domaga się natomiast zmniejszenia odszkodowania oraz pozbawienia wolności w zawieszeniu. Wyrok zapadnie 7 lipca.
Yuji Naka zaczął karierę w firmie Sega w kwietniu 1984 roku. Na przełomie lat 80. i 90. japońska korporacja poszukiwała konkurencji dla Mario, a twórca wpadł na pomysł szybko obracającego się jeża, co dopracowali później projektant postaci Naoto Oshima i twórca poziomów Hirokazu Yasuhara.
W 2006 roku deweloper opuścił Segę i założył własne studio, Prope. Efektem było kilka mniejszych gier na konsole Nintendo. W 2018 roku Naka przeszedł do Square Enix, gdzie zajął się Balan Wonderworld, które zasłynęło przedziwną tematyką, niską jakością i niedopracowaniem.