Twórcy Atomic Heart przepraszają za fragment „Wilka i Zająca” w grze
Ale milczą w temacie Ukrainy.
Twórcy Atomic Heart przeprosili za umieszczenie w grze fragmentu klasycznej kreskówki „Wilk i Zając”, który w negatywnym świetle przedstawia mieszkańca Afryki.
Sprawę nagłośnił serwis PC Gamer, bazując na reakcjach na forum ResetEra. Produkcja pozwala zapisać rozgrywkę w specjalnych pokojach w stylu Resident Evil, pozwalając na chwilę wytchnienia. W ramach relaksu można obejrzeć na przykład legendarny serial animowany, znany zapewne bardzo dobrze także starszym graczom z Polski.
Problem polega na tym, że jeden z odcinków z 1978 - z akcją w muzeum - obejmuje sekundę, w której na ekranie widnieje czarnoskóry mieszkaniec Afryki, ubrany w tradycyjny strój plemienny. Muzealny rekwizyt strzela z łuku, wywołując lawinę nieprzyjemności. Taki wizerunek został uznany przez część graczy za rasistowski.
„Zespół Mundfish dziękuje autorowi z serwisu PC Gamer za zwrócenie uwagi na ten brak wrażliwości. Przepraszamy, jeśli wykorzystanie kreskówki z przeszłości wywołało krzywdę lub kogoś obraziło. Zmodyfikujemy kluczowy fragment” - napisano w rzekomej odpowiedzi. „Rzekomej”, ponieważ oryginalny wpis na Twitterze został już usunięty, a powyższy tekst cytuje dziennikarka z serwisu IGN.
Nie jest więc jasne, czy jakieś zmiany faktycznie pojawią się w grze. Nie wiemy też, dlaczego przeprosiny usunięto, lecz już sama ich publikacja - nawet jeśli tylko na chwilę - wywołała dalsze kontrowersje. Krytykowano, jak błyskawicznie twórcy odpowiedzieli na pozornie błahą sekundę w umieszczonej w grze kreskówce, podczas gdy od miesięcy nie potrafią ustosunkować się do wojny w Ukrainie.
Gra Mundfish, zespołu wywodzącego się z Rosji, jest przez część graczy bojkotowana, ponieważ opłacane przez studio podatki mogą pomóc rosyjskiemu wojsku - nawet jeśli mowa o bardzo pośrednim związku. Główna siedziba firmy mieści się na Cyprze, ale prace finansował między innymi fundusz GEM Capital, powiązany z państwowymi przedsiębiorstwami Gazprom i VTB Bank.
Niedawno Ukraińskie Ministerstwo Transformacji Cyfrowej wysłało oficjalny list do Sony, Valve i Microsoftu, z prośbą o całkowite zatrzymanie sprzedaży gry Atomic Heart na terytorium Ukrainy oraz o ograniczenie sprzedaży w innych krajach. Twórcy w żaden sposób nie skomentowali tego wezwania.