Skip to main content

Twórcy Destiny 2 nie odpuszczają oszustom. Wygrali proces z kolejnym twórcą cheatów

Ponad 16 milionów dolarów odszkodowania.

Bungie wygrało już trzecią w krótkim czasie rozprawę przeciwko twórcom cheatów do Destiny 2. Tym razem sąd zaocznym wyrokiem zarządził, że duński programista musi zapłacić firmie ponad 16 milionów dolarów odszkodowania. Autor programu do oszukiwania został namierzony dzięki pomocy niedawnych wspólników.

O sprawie informuje serwis Torrent Freak. Sprawa jest bezpośrednim następstwem innego pozwu, które Bungie wytoczyło rok temu kanadyjskiej firmie Elite Boss Tech Inc. - twórcom cheata Wallhax. Szef przedsiębiorstwa przyznał się do obejścia zabezpieczeń firmy i po zawarciu ugody wskazał swoich dwóch wspólników. Jeden z nich również zgodził się zawrzeć ugodę, natomiast trzeci członek grupy - Duńczyk Daniel Larsen - nie odpowiedział na sądowe wezwanie.

Ponieważ oskarżony nie pojawił się na rozprawie, nie mógł także przedstawić swojej obrony. Bungie złożyło w tej sytuacji wniosek o wydanie wyroku zaocznego, a sąd przychylił się do tej prośby. Oczywiście wyegzekwowanie wyroku od osoby mieszkającej na drugim końcu świata może być problematyczne, ale niewykluczone, że deweloperom bardziej zależało na pokazaniu, że zamierzają konsekwentnie kontynuować walkę z oszustami na drodze prawnej.

Początkowo firma domagała się odszkodowania w wysokości ponad 17 milionów dolarów, jednak sąd orzekł, że firma nie przedstawiła wystarczających dowodów na popełnienie przez Larsena wszystkich z zarzucanych mu czynów. Sędzia Tana Lin zgodziła się natomiast z oskarżeniami Bungie, że Larsen działał z premedytacją, bezprawnie wykorzystał kod źródłowy Destiny 2 do stworzenia programu Wallhax, naruszył prawa autorskie studia i czerpał z nich nielegalny zysk.

Ostatecznie Bungie przyznano odszkodowanie za następujące kwestie: 13,5 miliona dolarów za naruszenie praw własności intelektualnej (po 2000 dolarów za każdy wykryty przypadek pobrania cheata), 300 tys. dolarów za naruszenie praw autorskich, niecałe 2 miliony dolarów za naruszenie ustawy RICO (określającej przypadek prowadzenia zorganizowanej działalności przestępczej przybierającej formę pozornie legalnego biznesu), a także niecałe 350 tys. dolarów zwrotu kosztów sądowych.


Dlaczego warto sięgnąć po „Legendy gier wideo”?

Dzięki książce poznasz największych twórców gier wideo w historii, a przy okazji dowiesz się, jak wielki był ich wpływ na wszystkie kolejne gry, również dzisiejsze hity, w które grasz na co dzień.

Pobierz darmowy fragment i zamów książkę „Legendy gier wideo” w przedsprzedaży »

Kto pierwszy poruszył postacią na ekranie, jak narodziły się komputerowe RPG-i, dlaczego grom tak blisko do filmów, kto wymyślił otwarte światy, jak narodziły się strzelanki czy wreszcie, który znany twórca poleciał w kosmos jako drugi cywil w historii.

Dowiedz się więcej teraz »

Zobacz także