Skip to main content

Tworzenie dokumentu PDF z pliku Worda, eksportowanie

Zapisywanie pliku jako PDF.

Najpopularniejszą metodą przesyłania dokumentów za pośrednictwem poczty elektronicznej jest zamiana pliku tekstowego w plik PDF, czyli Portable Document File. Na tej stronie wyjaśniamy, jak zmienić plik Worda w plik PDF. Można to zrobić na dwa sposoby.

Pierwsza metoda dostępna jest w nowszych wydaniach programu Microsoft Office i pozwala bezpośrednio zapisać plik jako PDF. Po napisaniu tekstu, w menu bocznym programu „Plik” wybieramy opcję „Eksportuj”. Pojawi się kolejne okno, w którym klikamy na przycisk „Utwórz plik PDF/XPS”. Wyświetli się standardowe okno zapisywania pliku, na którym zapisujemy dokument w wybranym miejscu na komputerze.

Druga metoda dostępna jest w systemach Windows 10 oraz Windows 11 i bywa przydatna, jeśli nasza wersja programu Word nie wspiera wyjaśnionego wyżej zapisywania do pliku PDF. Tym razem zamiast wybierać opcję „Eksportuj”, klikamy w pozycję „Drukuj". Pojawi się menu drukowania. Teraz z listy dostępnych drukarek wybieramy „Microsoft Print to PDF”. Klikamy „Drukuj” i czekamy. Po chwili powinno pojawić się standardowe okno zapisywania pliku.

Jeśli jednak w naszym komputerze nie możemy skorzystać z żadnej z podanych wyżej funkcji, to zawsze można też skorzystać z internetowego narzędzia firmy Adobe - producenta popularnego programu Acrobat - które pozwoli automatycznie zamienić format pliku. Wystarczy jedynie przeciągnąć plik Worda do miejsca wskazanego na ekranie, a potem pobrać wygenerowany plik.

Nie należy jednak skorzystać z nieoficjalnych narzędzi nieznanych firm. Chociaż pewnie wiele z nich będzie działać zgodnie z zamierzeniem, to przy części istnieje ryzyko, że mogą zapisywać treść przesyłanych dokumentów bez wiedzy użytkownika, lub ukrywać w konwertowanych plikach jakieś formy wirusów komputerowych.

Zobacz także