Ubisoft uniknął przejęcia przez Vivendi
Podpisano porozumienie z francuskim koncernem.
Ubisoft poinformował o podpisaniu porozumienia z Vivendi, które zobowiązało się do odstąpienia od prób przejęcia firmy, a także do sprzedania wszystkich posiadanych dotychczas akcji.
Twórcy takich serii, jak Assasssin's Creed czy Far Cry, wygrali tym samym kilkuletnią walkę z francuskim koncernem o utrzymanie niezależności. Korporacja medialna stopniowo zwiększała swoje udziały w wydawcy, stając się właścicielem 27,3 procent. Wkrótce mogłaby więc rozpocząć proces wykupu.
Szefostwo Ubisoftu - rodzina Guillemot - wielokrotnie jednak podkreślało, że nie chce, by do transakcji doszło. Wyjaśniano, że w ten sposób firma straciłaby swobodę kreatywną w tworzeniu kolejnych produkcji.
Podejmowano więc szereg działań obronnych. Przykładowo we wrześniu 2016 roku do rady nadzorczej spółki powołano dwóch kolejnych dyrektorów, niepowiązanych z francuskim koncernem medialnym.
Ostatecznie jednak Vivendi postanowiło się wycofać - na mocy zawartej ugody sprzeda wszystkie posiadane do tej pory akcje. Właścicielem części - 5 procent - stanie się Tencent. Firma pomoże także Ubisoftowi w dotarciu ze swoimi tytułami na chiński rynek.
Niektóre udziały - 3,4 procent - nabędzie zaś Ontario Teachers. Warto zaznaczyć, że obaj inwestorzy nie zamierzają umieszczać swoich przedstawicieli w radzie nadzorczej wydawcy.
Natomiast 8,1 procent akcji przejmie sam Ubisoft. Najpierw jednak trafią do Crédit Agricole Corporate i Investment Bank, skąd spółka będzie je mogła stopniowo wykupić do 2021 roku. Pozyskane papiery wartościowe rozdysponuje wśród swoich akcjonariuszy.
Inną część - 2,7 procent - przejmie należące do założycieli firmy Guillemot Brothers SE, którego łączny udział wyniesie 15,6 procent. Pozostałe 8 procent zostanie sprzedane zainteresowanym inwestorom w ramach procesu zwanego „przyspieszoną budową księgi popytu”.
Nadmienić należy, że za wszystkie akcje francuska korporacja Vivendi otrzyma 2 miliardy euro.
„Ewolucja w naszych udziałach to świetna wiadomość dla Ubisoftu. Było to możliwe dzięki znakomitej realizacji naszej strategii i zdecydowanemu wsparciu wszystkich naszych utalentowanych deweloperów, graczy i akcjonariuszy. Chciałbym gorąco im wszystkim podziękować” - stwierdził w wystosowanym do mediów oświadczeniu dyrektor generalny wydawcy, Yves Guillemot.
Pozycja firmy jest obecnie bardzo mocna. Wydane w ubiegłym roku Assassin's Creed Origins odniosło duży sukces, odświeżając serię o zabójcach w kapturach. Dobrze radzą sobie też tytuły rozwijane w formie usług, w tym The Division, For Honor i Rainbow Six Siege.
W przyszłym tygodniu - 27 marca - zadebiutuje kolejna produkcja z katalogu Ubisoftu, czyli Far Cry 5. Strzelanka zaoferuje otwarty świat, który zwiedzimy z dużą swobodą. Nie zabraknie także szeregu nowości, jak na przykład opcji stworzenia własnej postaci
.