Skip to main content

Valorant - pieniądze i kredyty: zdobywanie, zakupy

Kupowanie broni, zarządzanie gotówką i oszczędzanie.

W trakcie rozgrywki w Valorant każdy gracz zdobywa gotówkę, którą tutaj stanowią Kredyty. Za ich sprawą kupuje się nowe bronie, pancerz czy umiejętności, co jest kluczowe dla przebiegu starcia. W tym poradniku skupiamy się na tym, jak pozyskiwać kredyty i na co je wydawać, a także doradzamy, kiedy warto je oszczędzać.


Zdobywanie kredytów w Valorant

Poziom kredytów kontrolować można w każdym momencie w czasie rozgrywki - w prawym dolnym rogu ekranu widać aktualną ilość kredytów (1).

Każda drużyna rozpoczyna rozgrywkę z 800 kredytami, a za wykonywanie rozmaitych czynności uzyskuje kolejne. Poniżej szczegóły:

  • Wygranie rundy - zwycięzcy otrzymują 3,000 kredytów, niezależnie od tego, czy wygrali poprzez eliminację wrogów, czy podłożenie Spike'a.
  • Przegrana rundy - drużyna przegranych otrzymuje 1,900 kredytów, a kolejne 500, jeśli drużyna przegrała dwa razy z rzędu. Dodatkowe 1,000 przyznawane jest za każdą kolejną (powyżej dwóch) porażkę z rzędu.
  • Zabicie wroga - każdorazowe zabicie wroga oferuje 200 kredytów.
  • Podłożenie Spike'a - jeśli drużynie uda się podłożyć Spike'a, wszyscy jej członkowie dostaną po 300 kredytów, niezależnie od tego, czy wroga drużyna zdołała go rozbroić.

Kredyty dostarczane są graczom na początku każdej rundy. Żaden z graczy nie może mieć więcej niż 9,000 kredytów jednocześnie. W momencie zakończenia 12 rundy i zmiany stron, wszystkie kredyty są resetowane i każdy gracz otrzymuje ich po 800.


Wydawanie kredytów - kupowanie broni i umiejętności

Zarobione kredyty trzeba, rzecz jasna, wydawać. Można to uczynić na początku każdej rundy, a etap ten znany jest jako faza zakupów - 30 sekund od rozpoczęcia rundy każdy z graczy wejść może do sklepu, wciskając klawisz B.

Okno sklepu podzielone jest na kilka części. Przy lewej krawędzi znajduje się informacja o twoich kredytach (2). W centralnej znajdziesz bronie (3), przy prawej krawędzi z kolei znajduje się pancerz (4).

Na dole ulokowane są trzy zdolności (5) unikalne dla twojej postaci - podpisane są one kolejno pod klawisze C, Q i E. Na górze ekranu z kolei widnieje informacja o czasie pozostałym do końca fazy zakupów (6).

Uwaga - kupować możesz w obrębie całej dostępnej na początku rundy strefy, nie tylko w obszarze startowym - jak to ma miejsce w serii Counter-Strike. Jeśli chcesz zakupić przedmiot, wystarczy na niego kliknąć.


Zarządzanie kredytami - porady

Na koniec kilka porad, które pomogą ci racjonalniej wydawać kredyty i zmniejszyć szansę na wystąpienie rundy, w której nie masz kompletnie za co kupić przedmiotów:

  • Pierwsza runda jest kluczowa - jej wygranie pozwoli twojej drużynie zdobyć solidną przewagę nad wrogiem. W jej czasie możesz wydać jedynie 800 kredytów - możesz kupić nową broń, broń i pancerz bądź zainwestować w umiejętności, zależnie od twoich preferencji.
  • Staraj się nie wydawać nadmiernie gotówki- rozważ sens kupienia pistoletu, jeśli twoja postać dysponuje karabinem, a ty nigdy nie przełączasz się na pistolet. W ten sposób każdej rundy oszczędzić możesz nawet 800 kredytów!
  • Rozważ rundę eko, czyli ekonomiczną - w jej trakcie nie kupujesz przedmiotów bądź inwestujesz niewielką sumę w pistolet, pancerz i/lub umiejętność. Ma to na celu „odłożenie” gotówki na rundę kolejną. Dzięki temu, nawet jeśli twoja drużyna przegra, będziesz w stanie porządnie się doposażyć.
  • Graj drużynowo - wykonanie zadania, jak podłożenie Spike'a czy wyeliminowanie wszystkich wrogów da ci znacznie więcej kredytów, niż zabójstwo jednego wroga, które potem zakończy się twoją śmiercią i przegraną reszty drużyny.

Następnie: Valorant - umiejętności: jak kupować i korzystać

Spis treści: Valorant - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Valorant - jak strzelać i trafiać wroga

Zobacz także