Video: 10 najtrudniejszych gier
Nie tylko Super Meat Boy.
Większość gier jest projektowana w taki sposób, aby odbiorcy czerpali z nich przyjemność. Twórcy nie chcą przecież, by ich produkcja irytowała graczy i ich odrzucała, dlatego lubią prowadzić ich za rękę.
Wyraźne cele misji, unoszące się w świecie gry wirtualne punkty, do których należy dotrzeć, nieograniczona liczba ponownych podejść, odnawiające się życie, możliwość zmiany poziomu trudności w każdej chwili - to wszystko sprawia, że nowoczesne gry są stosunkowo łatwe.
Wiemy jednak dobrze, że istnieją tytuły, które sprawiają, że wielu ma chęć wyrzucić kontroler przez okno lub wyrwać myszkę i klawiaturę razem z kablami, a ekran przebić pięścią. Mowa tutaj nie tylko, jak wydawać by się mogło, o starszych produkcjach. Cześć gier wydanych w ostatnich latach również stanowi ogromne wyzwanie i wymaga dużej dozy cierpliwości i samozaparcia.
Przykładem jest chociażby Super Meat Boy, w którym powtarzanie etapów po kilkanaście razy jest całkowicie normalne. Przed wybuchem wściekłości i wyłączeniem gry ratuje świetne sterowanie - zawsze istnieje możliwość zmiany toru lotu Mięsnego Chłopca i uratowania go przed wirującymi ostrzami. A jeśli się nie uda… Cóż, nie zaszkodzi spróbować siedemnasty raz.
Intuicyjnym sterowaniem na pewno nie mogła się pochwalić gra Super Ghouls 'n Ghosts z 1991 roku. Największym problemem był w niej brak kontroli nad postacią podczas skoku. Gracz odzyskiwał ją dopiero wtedy, gdy animacja się zakończyła. Biorąc pod uwagę to, że w grze skacze się bardzo dużo, często zdarzało się wylądować na jakiejś pułapce albo na wrogu.
W zestawieniu znajdziecie też inne gry - niektóre były tak trudne, że zostały wydane ponownie (z obniżonym poziomem trudności). Zdarzyło się też, że premiera jakiegoś tytułu została wstrzymana, w obawie przed zbyt negatywnymi reakcjami graczy na poziom wyzwania.