VPN - co to jest, jak używać i zmienić region
Jak korzystać z prywatnej sieci VPN.
Sieć VPN pozwala ukryć nasz ruch w internecie lub uzyskać dostęp do stron i treści zablokowanych regionalnie. Na tej stronie wyjaśniamy, jak uzyskać dostęp do usługi VPN oraz jak z niej korzystać.
Na tej stronie:
- Co to jest VPN
- Jak korzystać z VPN na komputerze z systemem Windows
- Jak korzystać z VPN na telefonie z systemem Android
- VPN - darmowy czy płatny?
- Najlepsze usługi VPN
Co to jest VPN
Wirtualna sieć prywatna, czyli VPN, umożliwia łączenie się z internetem poprzez specjalny serwer pośredniczący. Umożliwia to między innymi ukrycie swojego ruchu w sieci lub uzyskania dostępu do zablokowanych regionalnie stron internetowych i treści multimedialnych.
Trzeba jednak pamiętać, że VPN nie zapewnia całkowitej anonimowości - wszelkie informacje o aktywności w internecie wciąż zbiera i przechowuje nasz dostawca internetu (Orange, UPC, Vectra itd.).
Dodatkowo, serwisy streamingowe starają się ograniczać oglądanie zablokowanych regionalnie treści. Nałożone blokady regionalne wynikają ze ścisłych umów licencyjnych między serwisem a właścicielem praw do danej produkcji. W najgorszym wypadku, nasze konto może nawet zostać zbanowane za używanie usług VPN.
Jak korzystać z VPN na komputerze z systemem Windows
Uwaga: na potrzeby tego poradnika używamy usługi VPN firmy Proton. Obsługa połączenia może wyglądać inaczej w aplikacjach innych dostawców.
Aby rozpocząć, musimy pobrać aplikację (1) na stronie dostawcy usługi. Kiedy ją ściągniemy, instalujemy ją jak każdy program w systemie Windows i uruchamiamy.
Po uruchomieniu, logujemy się na nasze konto (2) lub zakładamy nowe konto (3).
Po zalogowaniu, zobaczymy interfejs programu. Znajdziemy na nim stan połączenia (4), skrót informacji o połączeniu (5), listę dostępnych serwerów (6), wykres wydajności połączenia (7) oraz orientacyjną mapę pozorowanej lokacji (8).
Aby zmienić obecny serwer, rozwijamy zakładkę danego kraju (9) i wybieramy konkretny serwer dostępowy (10).
Należy pamiętać, że połączenia przez serwery znajdujące się daleko od naszej prawdziwej lokalizacji, mogą skutkować dłuższym czasem połączenia i niższą wydajnością transferu.
Jak korzystać z VPN na telefonie z systemem Android
Zaczynamu od pobrania aplikacji (11) wybranego VPNa ze sklepu Play. Po uruchomieniu aplikacji, zakładamy konto (12) lub logujemy się (13) na już założone.
Po włączeniu aplikacji, możemy wybrać szybkie połączenie (14) z optymalnym serwerem lub ręcznie wybrać połączenie (15).
Kiedy się połączymy, powinniśmy zobaczyć stosowny komunikat i od tego momentu znajdujemy się w sieci VPN.
VPN - darmowy czy płatny?
Ceny usług VPN potrafią być wysokie, jednak istnieje kilka darmowych alternatyw. Musimy jednak mieć na uwadze, że darmowe wersje posiadają najczęściej znaczne ograniczenia - może to być ograniczony transfer danych, ograniczona prędkość połączenia, wyświetlanie reklam lub dzielenie się naszymi danymi z partnerami handlowymi dostawcy usługi.
Jeśli chcemy być pewni naszego bezpieczeństwa w sieci, lub nie chcemy natrafiać na ograniczenia, powinniśmy rozważyć zakup subskrypcji VPN. Ceny wynoszą zwykle od 200 do 400 złotych rocznie przy pierwszej płatności w momencie zakupu. Wielu dostawców usług VPN oferuje zniżki przy zakupie dostępu na dłuższy okres czasu, np. 2 lata.
Do najpopularniejszych, darmowych VPN należą:
- Windscribe VPN - oferuje połączenia z 10 serwerów na całym świecie, z ograniczoną prędkością połączenia i limitem 10 GB danych miesięcznie;
- Proton VPN - nielimitowany transfer danych i ograniczona prędkość połączenia. Wersja darmowa pozwala korzystać z 3 serwerów na jednym urządzeniu;
- Hotspot Shield - nie ogranicza szybkości połączenia, ale pozwala przesłać jedynie 500 MB na 24 godziny. Można łączyć się z tylko jednym, wybranym serwerem;
- TunnelBear - limit transferu danych wynosi 500 MB miesięcznie. Pozwala połączyć do 5 urządzeń jednocześnie;
- Hide.Me - oferuje 10 GB miesięcznego transferu z 4 darmowych serwerów. Jednego konta można używać na jednym urządzeniu.
Najlepsze usługi VPN
Chociaż na rynku działa wielu dostawców usług VPN, w ostatnim czasie największą popularność zyskało pięć firm:
- Express VPN
- Surfshark
- Nord VPN
- Proton VPN
- IPVanish
Aby wybrać idealną usługę dla siebie, najlepiej sprawdzić oferty każdego dostawcy i porównać oferowane funkcje wraz z ich kosztem. Warto dodać, że niewielu operatorów przyjmuje płatności w złotówkach - najczęściej konieczna jest płatność w euro lub dolarach amerykańskich.
W takim wypadku najlepiej wyrobić kartę walutową w swoim banku, skorzystać z oferty jednej z międzynarodowych usług bankowych np. Revolut, lub założyć konto w serwisie pośrednictwa płatności PayPal.