Skip to main content

Wasteland 3 - poradnik i najlepsze porady

Kompletny przewodnik do gry.

Witajcie w poradniku do Wasteland 3. To trzecia odsłona serii klasycznych gier RPG, osadzonych w post-apokaliptycznym świecie i opracowanych przez studio inXile Entertainment. Akcja przenosi nas do mroźnego stanu Kolorado, gdzie kierujemy poczynaniami drużyny złożonej maksymalnie z sześciu postaci.

W niniejszym przewodniku znajdziesz wyjaśnienie wszystkich kluczowych aspektów zabawy, takich jak eksploracja świata, interakcja z innymi postaciami, walka czy wykonywanie zadań. Całość uzupełnia sekcja, w której zamieściliśmy odpowiedzi na najtrudniejsze pytania ze świata Wasteland 3.

Życzymy udanej zabawy!


Poradnik i wskazówki do Wasteland 3

W tej części znajdziesz wszystkie zagadnienia związane z rozgrywką. Zacznij od poprawnego stworzenia postaci, a następnie skup się na budowaniu drużyny - nie zapomnij o ekwipunku, a także informacjach związanych z walką.

Początek gry i postać:

Drużyna:

Baza:

Ekwipunek:

Walka:

Mapa świata:

Najczęściej zadawane pytania:


Interfejs gry i ikony na ekranie

Poniżej przedstawiamy oznaczenie i opis wszystkich widocznych na ekranie elementów w Wasteland 3. Są to:

  1. Mini-mapa - na mini-mapie widać lokalizację twoich postaci, jak i jednostek wroga, a także kluczowe miejsca do interakcji, jak handlarze czy przejścia.
  2. Ekwipunek - po kliknięciu na tę ikonkę otworzy się ekwipunek aktualnie wybranej postaci.
  3. Imię - imię aktualnie wybranej postaci.
  4. Pancerz - pancerz aktualnie wybranej postaci. Pancerz redukuje ilość otrzymanych przez postać obrażeń od broni konwencjonalnej (karabinów, snajperek czy strzelb). Nie wpływa na obrażenia od żywiołów.
  5. Punkty zdrowia - punkty zdrowia aktualnie wybranej postaci. Gdy spadną do 0, postać zostanie powalona i trzeba będzie ją ocucić.
  6. Efekty - wszystkie pozytywne i negatywne efekty statusu, które są aktywne na wybranej postaci.
  7. Drużyna - ikonki przedstawiające poszczególne postacie wchodzące w skład drużyny. Kliknięcie na nich pozwala przełączać się pomiędzy postaciami.
  8. Atak - kliknięcie tego przycisku uruchamia tryb atakowania. Wskazanie i kliknięcie na cel sprawi, iż postać wykona atak wręcz bądź wystrzeli z broni.
  9. Przeładowanie broni - przeładowanie aktualnie wybranej broni.
  10. Pozycja - można wybierać spośród pozycji stojącej i kucającej. Ta druga opcja sprawia, iż postać nie może się poruszać, lecz otrzymuje premie do celności i ukrywania się.
  11. Umiejętności - po kliknięciu otworzy się zakładka, w której znajdują się wszystkie umiejętności aktywne aktualnie wybranej postaci.
  12. Ekwipunek podręczny - tutaj znajdują się wszelkie przedmioty podręczne, jak granaty, apteczki czy narkotyki, które postać posiada na pasku skrótów.
  13. Atak ładowany - wzmocniony atak, który zadaje większe obrażenia, pozwala strzelić w konkretną część ciała i posiada 95% celności, niezależnie od osłon terenowych czy odległości.
  14. Punkty akcji - pasek przedstawiający ile punktów akcji ma aktualnie zaznaczona postać. Pasek stanie się aktywny w momencie rozpoczęcia walki.
  15. Broń podstawowa - broń podstawowa aktualnie wybranej postaci.
  16. Broń dodatkowa - druga broń aktualnie wybranej postaci.

Wasteland 3 - porady ogólne

W tej sekcji prezentujemy zbiór najważniejszych podpowiedzi, które pomogą zrozumieć podstawy rozgrywki, a co za tym idzie - zwiększyć przyjemność płynącą z zabawy z Wasteland 3.

- Odpowiednio dobierz postacie. Warto w drużynie mieć postacie mające dostęp do wszystkich zdolności - zarówno bojowych, jak i tych niezwiązanych z walką. Pomoże ci to lepiej radzić sobie z przeciwnikami, sprawnie rozmawiać z postaciami niezależnymi, a także rozwiązywać zagadki.

- Specjalizuj postacie. Ilość punktów umiejętności jest w grze ograniczona, nie da się więc stworzyć postaci, która będzie w stanie mistrzowsko opanować je wszystkie. Lepsza jest specjalizacja. Niech każda z twoich postaci posiada maksymalnie 2 umiejętności związane z broniami i kilka nie-bojowych. W ten sposób w miarę sprawnie uda ci się je rozwinąć.

- Zainwestuj w umiejętność Przetrwanie. Nie tylko zwiększa ona obrażenia zadawane zwierzętom i mutantom, ale pozwala też unikać niebezpieczeństw na mapie świata. Mogą to być zasadzki bądź patrole wrogów czy grupa mutantów, na którą przypadkiem trafisz. Dzięki tej zdolności będziesz w stanie omijać takie miejsca - bądź brać udział w walce, ale element zaskoczenia będzie po twojej stronie i będziesz mógł się do niej przygotować.

- Dobieraj atrybuty postaci z głową. Jest ich w grze stosunkowo niewiele - na starcie możesz rozdać 7 punktów, kolejny punkt zdobywasz co 2 poziomy. Nie inwestuj we wszystkie atrybuty, skup się na kilku z nich.

- Pamiętaj, że niektóre atrybuty są lepsze od innych. Warto skupić się na rozwoju Koordynacji i Spostrzegawczości - zwiększy to ilość punktów akcji postaci, jak i jej celność z broni palnej. Od czasu do czasu wrzuć także punkt do Siły - zwiększy to ilość punktów zdrowia postaci i pozwoli jej nosić cięższy pancerz.

- Rozwijaj Inteligencję po 2 punkty. Inteligencja wpływa na ilość punktów umiejętności postaci. Za każde 2 punkty postać otrzyma 1 dodatkowy punkt umiejętności na każdym poziomie. Oznacza to, iż należy ją rozwijać po 2 punkty - by postać miała jej 2, 4 6, 8 bądź 10 punktów. Na poziomach 1, 2, 5, 7 i 9 atrybut ten nie oferuje żadnego przyrostu!

- Inwestuj w umiejętności interpersonalne. Handel pozwoli poprawić ceny u kupców, a Twardziel i Lizus przydadzą się podczas rozmów, by wydobyć dodatkowe informacje bądź przekonać do siebie postać niezależną. Dowodzenie z kolei zwiększy skuteczność w walce pozostałych postaci z drużyny - warto więc inwestować w tę zdolność w przypadku jednej, konkretnej postaci.

- Często zapisuj grę. Domyślnie szybki zapis uruchomić możesz klawiszem F5 (by wczytać go za pomocą F9). Często otwieraj opcje gry i wykonuj zapisy samodzielnie. Możesz też w opcjach gry ustawić autozapis, co konkretny czas - od 5 do 30 minut. Im częściej robić będziesz zapisy, tym mniej będziesz musiał powtarzać na wypadek niepowodzenia.

- Zapisuj grę przed rozmową z postaciami niezależnymi. Jeśli rozmowa z jakąś postacią pójdzie nie po twojej myśli, możesz wczytać grę i spróbować ponownie. Nie jest to może najuczciwszy sposób na rozgrywkę, jednak pozwoli ci zaoszczędzić sporo frustracji.

- Przeszukuj każdy pojemnik. Tych w każdej lokacji znajdziesz przynajmniej kilka, w każdym skryta może być gotówka bądź użyteczne przedmioty. Wszystkie interaktywne obiekty, a więc też pojemniki, podświetlić możesz trzymając klawisz Shift.

- Regularnie wymieniaj ekwipunek. Tyczy się to przede wszystkim broni - nowe egzemplarze zadają znacznie większe obrażenia i łatwiej przebijają pancerz wroga. Nie zapominaj o elementach pancerza - nowsze i bardziej wartościowe modele zaoferują ci znacznie lepszą ochronę.

- Nie sprzedawaj od razu niepotrzebnego ekwipunku. Warto w plecaku nosić alternatywną broń, na przykład zadającą obrażenia od ognia czy mrozu. Tego typu ekwipunek może więc przydać ci się na konkretnych wrogów.

- Dokładnie przeszukuj lokacje. Dzięki temu znajdziesz dodatkowe przedmioty, a nawet postacie niezależne, które zlecą ci zadania. Eksploracja pozwoli ci też brać udział w większej ilości potyczek - a to przyspieszy rozwój postaci.

- Korzystaj z osłon podczas walki. Osłony dzielą się na dwa typy - częściowe (jak niskie murki czy ogrodzenia) i pełne (jak ściany budynków). Pełne dają oczywiście większą premię do obrony postaci, ale nawet częściowa osłona jest lepsza, niż stanie w szczerym polu.

- Monitoruj pole walki. Sprawdzaj, gdzie poruszają się wrogowie i z której strony możesz spodziewać się nagłego ataku. Lokalizuj wybuchowe pojemniki - czy to z paliwem czy mrożącym azotem - które możesz wykorzystać przeciwko wrogowi (i które on może wykorzystać przeciwko tobie!).

- Flankuj wrogów. Staraj się atakować wrogów od boków, a najlepiej od tyłu. Dzięki temu zwiększysz swoją szansę na trafienie - a jednocześnie pogorszysz szansę na trafienie przez wrogi oddział. Uważaj, by to wróg nie flankował twoich jednostek!

- Korzystaj z materiałów wybuchowych. Granaty, koktajle mołotowa, wyrzutnie rakiet - wszystkie te przedmioty pozwolą ci dosięgnąć wrogów nawet za pełną osłoną. Co więcej, dzięki nim zranisz nawet kilka celów jednocześnie. Uważaj, by w polu rażenia nie było twoich własnych postaci!

- Korzystaj z odpowiednich broni. Tradycyjna broń, jak strzelby, karabiny snajperskie czy pistolety zadaje zwykłe obrażenia i pozwala na częściowe przebicie pancerza wroga. Doskonale sprawdza się w walce z nieopancerzonymi celami, a także zwierzętami i mutantami. W przypadku ciężko opancerzonych celów, robotów i maszyn, lepiej wykorzystać broń zadającą obrażenia od jakiegoś żywiołu, gdyż omijają one całkowicie pancerz przeciwnika.

- Regularnie lecz postacie. W trakcie walki twoje postacie otrzymywać będą obrażenia. W miarę możliwości staraj się korzystać z usług doktorów, by przywracać wojaków do pełni sił. Jeśli wizyta u doktora odpada, wykorzystaj przedmioty leczące, by wyleczyć rany. Jeśli postacie są tylko lekko ranne, lepiej ich nie leczyć i zaoszczędzić na przedmiotach uzdrawiających

- Jak najszybciej pozbywaj się negatywnych efektów z postaci. Efekt krwawienia czy zatrucia będzie ranił postać z każdą kolejną turą. Postaraj się usuwać tego typu dolegliwości zaraz po tym, jak się pojawią - zaoszczędzisz dzięki temu na przedmiotach leczniczych.

- Nie szastaj gotówką. Pieniądze przydają się do kupowania przedmiotów i ulepszeń, lecz także podczas konwersacji. Sypnięcie groszem może dać ci więcej, niż nawet rozwinięta do maksimum zdolność Twardziela czy Lizusa.

Zobacz także