Wczesna wersja Divinity: Original Sin 2 - co warto wiedzieć
Najważniejsze informacje o wydaniu Early Access.
Divinity: Original Sin 2 - sequel gry Divinity: Grzech Pierworodny - jest już dostępne na platformie Steam w dziale Early Access. Wczesna wersja oferuje część zawartości i pozwala przetestować tytuł.
Koszt zakupu wczesnej wersji nowego Divinity to ok. 193 zł (44,99 euro). Trzeba jednak pamiętać, że jest to forma zamówienia przedpremierowego z natychmiastowym dostępem do wydania Early Access. W momencie premiery pełnej wersji, wczesna edycja zostanie automatycznie zaktualizowana do finalnej.
Nie wiadomo jeszcze, czy Original Sin 2 doczeka się polskiego wydania, tak jak oryginał - w takim przypadku moglibyśmy liczyć na nieco niższą cenę.
Poniżej opisujemy całą zawartość gry w fazie Early Access, by pomóc podjąć decyzję o ewentualnym zakupie wczesnej wersji, która będzie dostępna do 2017 roku. Prawdopodobnie w pierwszym kwartale zastąpi ją pełna wersja Divinity: Original Sin 2. Do tego czasu twórcy zaoferują jednak aktualizacje z dodatkowymi elementami.
Prolog kampanii fabularnej, rasy i klasy
Divinity: Original Sin 2 w wersji Early Access oferuje obecnie fragment kampanii fabularnej, którego ukończenie może zająć od 8 do 12 godzin. Jest to prolog rozpoczynający właściwą przygodę.
Nasz bohater lub bohaterka trafia na wyspę, która pełni rolę więzienia dla wszystkich potrafiących posługiwać się mocą Źródła. Statek przewożący nas - i innych pojmanych - rozbija się po ataku tajemniczych istot, nie docieramy więc do portu, ale budzimy się na brzegu. Głównym celem jest wydostanie się z wyspy.
Podczas eksploracji spotkamy wiele postaci niezależnych, niektóre będą chciały do nas dołączyć. Na graczy czeka wiele wątków pobocznych, choć możliwe jest skupienie się na głównej fabule.
Tworzenie postaci
Rozpoczynają nową grę, przechodzimy do kreatora postaci. Możemy tu wybrać jednego z przygotowanych bohaterów - z konkretnym imieniem i historią. Taki wybór sprawi, że możemy liczyć na dodatkowe wątki podczas przygody.
Jeżeli chcemy, możemy też zdecydować się na stworzenie w stu procentach własnej postaci od podstaw.
Dostępne w wersji Early Access rasy to:
- Człowiek
- Jaszczurka
- Elf (może zjadać zwłoki, by poznawać informacje na temat zmarłych)
- Krasnolud
W finalnej grze znajdzie się także piąta rasa - nieumarły. Historię predefiniowanego reprezentanta tego gatunku tworzy Chris Avellone, projektant Planescape: Torment czy Fallout 2.
System klas nie jest typowy - każda przygotowana przez twórców klasa to tak naprawdę zestaw dobranych zdolności z ogólnej puli. W finalnej wersji będziemy mogli samodzielnie stworzyć startową klasę, wybierając te umiejętności, które uznamy za stosowne.
Klasy przygotowane przez deweloperów to między innymi kapłan, mag bitewny, czarodziej, wojownik, wiedźma i łotrzyk.
Rozgrywka i walka
Zabawa w Original Sin 2 opiera się na trzech filarach - eksploracji, dialogach oraz walce. Wiele czasu możemy spędzić na zwiedzaniu okolicy i rozmawianiu z napotkanymi postaciami. Przygotowano dużo opcji dialogowych, a część z nich jest zależna od rasy i charakteru naszej postaci. Niektóre konwersacje mogą doprowadzić do potyczki lub zapobiec rozlewowi krwi.
System walki przypomina ten znany z poprzedniej części. Akcja toczy się w turach, a w każdej turze postać może wykonać tyle akcji, na ile pozwala jej pula punktów akcji - symbolizowanych kropkami nad paskiem zdolności.
W trakcie walki ważne jest wykorzystanie środowiska i manipulowanie otoczeniem. Przykładowo - porażenie prądem wroga stojącego w wodzie skutkuje większymi obrażeniami. Możemy też rozbić beczkę z olejem, a później podpalić ciecz. To tylko niektóre przykłady możliwych interakcji.
Przygotowano także opcję sieciowej rywalizacji. Na arenie zmierzymy się z innym graczem - każdy kontroluje dwójkę bohaterów, wygrywa ten, kto pokona przeciwnika. Areny są zaprojektowane w formie niewielkich, zamkniętych lokacji.
Tak jak poprzednia odsłona, również Original Sin 2 umożliwi zabawę w kooperacji. Już wczesna wersja pozwala grać z trójką znajomych od samego początku kampanii.