Skip to main content

Według UE, Polacy nie piracą - Polska z najniższą skalą piractwa w Europie

Podobnie niski wynik uzyskali jedynie Niemcy.

Według raportu Biura Własności Intelektualnej UE, Polska ma najniższą średnią przypadków nielegalnego kopiowania multimediów w Europie.

Polska plasuje się na samym dole „rankingu” ze średnią 3,8 przypadków piractwa w miesiącu na osobę. Najbliższy wynik do Polaków osiągnęli jedynie Niemcy - 3,9 przypadków. Wszystkie pozostałe kraje uzyskały średnią powyżej 4.

Niechlubnymi liderami zestawienia są natomiast państwa bałtyckie - Łotwa, Estonia i Litwa ze średnimi odpowiednio 13,9, 12,5 i 11,5.

Jak możemy przeczytać w raporcie, problem piractwa w krajach Unii Europejskiej zmniejsza się od 2017 roku. Największy spadek tendencji do pobierania nielegalnych treści można zauważyć w odniesieniu do muzyki (ponad 80 proc. mniej przypadków) oraz filmów (ok. 70 proc. mniej). Natomiast ogółem pobieramy o 55,8 proc. mniej pirackich plików niż w 2017.

Dostęp do pirackich treści Europejczycy uzyskują najczęściej poprzez nielegalne serwisy streamingowe. Spada jednak popularność bezpośredniego pobierania kopiowanych plików i korzystania z sieci torrent.

Co ciekawe, od 2020 roku odnotowuje się coraz więcej przypadków tzw. ripowania, czyli lokalnego zapisywania multimediów z oryginalnych nośników, co stało się też dominującą metodą piracenia muzyki.

Zobacz także