Wielkie zmiany w Windowsie. Microsoft pozbywa się Cortany i... WinRARa
Firma stawia na SI.
Podczas wczorajszej konferencji Microsoft Build 2023, firma podzieliła się ambitnymi planami na dalszy rozwój systemu Windows oraz innych produktów firmy. Mogliśmy usłyszeć między innymi o zastąpieniu asystenta głosowego Cortana całkowicie nowym, opartym o sztuczną inteligencję narzędziem Copilot oraz dodaniu natywnego wsparcia dla standardów kompresji RAR oraz 7 Zip.
Wspomniany Copilot był zdecydowanie największą „gwiazdą” konferencji. Asystenta oparto o technologię Chat-GPT i będziemy mogli komunikować się z nim tekstowo. Pomocnik zostanie zaimplementowany natywnie w system Windows i będzie można z niego korzystać poprzez okno czatu z brzegu ekranu. Na demonstracji pokazano kilka funkcji.
Dzięki Copilotowi możemy między innymi szybko zmienić parametry systemu bez konieczności „przeklikiwania” się przez panel ustawień systemowych, przeciągnąć do okna czatu plik i poprosić o wysłanie go przez dany komunikator lub oczywiście łatwo wyszukiwać w internecie potrzebne materiały. Docelowo asystent działał będzie we wszystkich produktach firmy.
Pokazano między innymi integrację narzędzia z platformą GitHub, gdzie pomoże deweloperom wyszukiwać błędy w kodzie i od razu zaproponuje możliwości ich naprawy. Co ciekawe, możliwości Copilota rozszerzymy za pomocą tworzonych przez społeczność wtyczek, co pozwoli lepiej dostosować cechy asystenta do naszych potrzeb.
Inną istotną zmianą jest wprowadzenie do systemu Windows natywnej obsługi formatów kompresji RAR, 7-zip i wielu innych. Jest to dość zaskakujące ogłoszenie, biorąc pod uwagę, że systemy Microsoftu od lat wspierały tylko bardzo podstawowy format Zip i nic nie zapowiadało tego, by miało się to w końcu zmienić. Niemniej, może to oznaczać początek końca popularnych programów do archiwizacji, takich jak WinRAR czy 7-zip.
Oprócz tego potwierdziły się doniesienia z początku roku, gdy w wersjach testowych sytemu odkryto ślady ustawień Windowsa do sterowania podświetleniem RGB. Funkcja, nazwana finalnie Dynamic Lightning, umożliwi sterowanie diodami w naszym komputerze bez instalacji dodatkowego oprogramowania. Zapowiedziano także platformę Dev Home, mającą pomóc programistom lepiej organizować swoją pracę poprzez takie funkcje, jak szybka instalacja i konfiguracja kolejnych wersji programów, czy uruchamianie własnego serwera plików kilkoma kliknięciami.
Wszystkie te nowości będą teraz stopniowo wdrażane w ramach systemu publicznych testów Windows Insider. Mniejsze dodatki zostaną udostępnione już w przyszłym tygodniu, natomiast na wrażenia z między innymi obsługi Copilota trzeba będzie poczekać do przyszłego miesiąca.