Skip to main content

Wikingowie Walhalla - czy Harald, Olaf i Godwin istnieli naprawdę

Sprawdzamy historyczność postaci drugoplanowych.

Wikingowie: Walhalla to serial opierający się na realnej historii XI-wiecznej Europy. Wiele ukazanych w nim postaci istniało naprawdę, w tym Leif i Freydis, jednak część z nich została stworzona na potrzeby fabuły. W tym miejscu przybliżamy sylwetki bohaterów drugoplanowych i sprawdzamy ich zgodność z historią.

UWAGA NA SPOILERY: Jak wskazuje tytuł strony, zamieszczamy tutaj informacje o fabularnych szczegółach serialu. Jeśli nie chcesz ich poznać, opuść stronę lub wróć tu w przyszłości. Możesz też przejść do działu filmy i seriale lub na stronę główną serwisu i przeczytać codzienną dawkę informacji ze świata gier, seriali i filmów.

Harald Sigurdsson

Przyszły król Norwegii, znany później jako Harald III Srogi, istniał naprawdę. Jego historia w dużym stopniu pokrywa się z wydarzeniami w serialu. W rzeczywistości również szukał schronienia na Rusi, u Jarosława Mądrego. Uciekał jednak nie przed Olafem, a ówczesnym królem Anglii, Kanutem. Służył też cesarzowi Bizancjum, co najpewniej zobaczymy w 3. sezonie serialu. Do fikcji możemy zaliczyć jego przygody z Leifem i Romans z Freydis.


Olaf Haraldsson

Przyrodni brat Haralda również jest postacią autentyczną. W przeciwieństwie do tego, co widzimy w serialu, był on królem Norwegii przez kilkanaście lat. Za swoje zasługi na rzecz chrystianizacji zyskał przydomek Harald II Święty, jest też świętym Kościoła katolickiego. W rzeczywistości nie zginął w walce z Freydis, lecz podczas wojny z królem Kanutem.


Kanut Swensson

Król Danii, a później Anglii, znany też jako Kanut I Wielki, został ukazany zaskakująco wiernie. Faktycznie podbił on Anglię, ożenił się z Emmą, jego pierwszą żoną była Elgifu, a ojcem Swen Widłobrody. Serialowy Kanut wspomina o planach na utworzenie imperium Morza Północnego. Jak wiemy z historii, udało mu się to.


Emma z Normandii

Życiorys serialowej królowej Anglii pokrywa się z tym, co możemy wyczytać na kartach historii. Faktycznie była ona żoną króla Ethelreda II, a później Kanuta I Wielkiego. Jej silny, niezależny charakter i chęć utrzymania władzy znajduje potwierdzenie w wydarzeniach historycznych.


Edmund II

Syn króla Ethelreda II został ukazany jako porywczy, niedoświadczony i naiwny chłopak. O jego prawdziwym charakterze nie wiemy wiele, ale historia jego panowania została oddana dość wiernie. W ramach kompromisu z Kanutem wspólnie rządzili Anglią. Podobnie jak w serialu, jego panowanie nie trwało zbyt długo. Prawdopodobnie został zasztyletowany z rozkazu Kanuta. Jest jednak mało prawdopodobne, że zamachu dokonał earl Godwin.


Godwin z Kentu

Earl Godwin to serialowy intrygant i manipulator, mogący kojarzyć się z Littlefingerem z Gry o Tron. Zarówno w serialu, jak i w rzeczywistości, za panowania króla Kanuta zyskał ogromne wpływy i tytuł earla Wessexu. Ożenił się także z Gythą, choć intryga prowadząca do ślubu jest już pomysłem scenarzystów. Historia pokazuje, że jego serialowe marzenie o spłodzeniu przyszłego króla się spełni. Król Harold II to syn Godwina i Gythy. Być może przyszły król pojawi się w 3. sezonie serialu.


Jarosław I Mądry

Grany przez Marcina Dorocińskiego książę Rusi Kijowskiej jest postacią rzeczywistą. Co prawda nie jest on wujem Haralda i Olafa, ale można znaleźć między nimi powiązania rodzinne - pierwszy z wymienionych Wikingów poślubił jego córkę. Obaj bracia szukali też u Jarosława schronienia, lecz z nieco innych powodów, niż w serialu. Uciekali przed toczącym z nimi wojnę Kanutem.


Jarl Haakon

Postać czarnoskórej jarl Kattegat nigdy nie istniała, podobnie jak samo miasto. Została ona luźno oparta na kilku postaciach męskich i kobiecych znanych z wikińskich sag. Historycy wskazują, że obecność osób i innym kolorze skóry w Norwegii XI wieku jest możliwa, ze względu na liczne podróże i podboje Wikingów oraz obecność szlaków handlowych.


Jarl Kåre

Fanatyczny chrześcijański jarl, zwalczający wyznawców dawnej wiary, jest postacią fikcyjną. W niektórych sagach można jednak znaleźć informacje o wikingach siłą konwertujących pogan na chrześcijaństwo. Mało prawdopodobne, aby byli wśród nich berserkerowie, których nie brak w drużynie Kårego. Ci nieustraszeni wojownicy kojarzeni są raczej z wiarą w Odyna.


Wieszcz

Tajemniczy starzec to jedyna postać, która pojawia się zarówno w Walhalli, jak i oryginalnych Wikingach. To postać wprowadzająca do serialu nadnaturalne, fantastyczne wątki. Nie jest on wzorowany na konkretnej historycznej postaci, ale wieszcze i prorocy często pojawiają się w nordyckich legendach.


Harekr

W przekazach historycznych nie znajdujemy potwierdzeń na to, że wodzem Jomsborga był kiedykolwiek Harekr. Sama postać jest wzorowana na Háreku z Tjøtty, pogańskim wodzu, który pokonał armie Olafa Haraldssona w bitwie pod Stiklestad. Hárek nie pochodził jednak z Norwegii, a nie ulokowanego na Pomorzu Jomsborga.


Mariam i inne postaci z rejsu po Dnieprze

Pochodząca z Aleppo astronomka wzorowana jest na prawdziwej postaci, znanej jako Al-ʻIjliyyah lub Mariam al-Asṭurlābiyya, choć samo imię „Mariam” nie znajduje potwierdzenia w zapiskach historycznych. W rzeczywistości, podobnie jak w serialu, była twórczynią astrolabiów. Historia rejsu po Dnieprze oraz większość obecnych na nim postaci (Kaysan, Batu, Witomir, Elena), jest fikcyjna. Wyjątek stanowi Kurya. Faktycznie istniał chan Pieczyngów o tym imieniu, żył on jednak w X wieku, a jego opisy pasowałyby bardziej do serialowego brata Kuryi.

Spis treści: Wikingowie Walhalla - przewodnik po serialu

Zobacz także