Wikingowie Walhalla, sezon 1 - zakończenie: co się wydarzyło, wyjaśnienie
Wszystko o kluczowych postaciach i wydarzeniach.
Walhalla to kontynuacja zakończonego już serialu Wikingowie. Jej akcja nie jest jednak bezpośrednio powiązana z historią Ragnara Lodbroka, ponieważ toczy się sto lat później. W produkcji tej poznajemy losy innych legendarnych wikingów – Leifa Erriksona, Knuta Wielkiego oraz Haralda III Srogiego. Poniżej zebraliśmy wszystkie informacje o najważniejszych postaciach i wydarzeniach z 1. sezonu.
UWAGA NA SPOILERY: Jak wskazuje tytuł strony, zamieszczamy tutaj wszystkie informacje o finałowych scenach i konkretnych wątkach produkcji. Jeśli nie chcesz poznać szczegółów, opuść stronę lub wróć tu w przyszłości. Możesz też przejść na stronę główną serwisu i przeczytać codzienną dawkę informacji ze świata gier, seriali i filmów.
Na tej stronie - skocz do sekcji:
- Kluczowe postacie
- Dzień św. Brykcjusza i przybycie Grenlandczyków
- Wyprawa do Anglii
- Chrześcijanie kontra poganie
- Co nas czeka w 2. sezonie
Kluczowe postacie
Pierwszy sezon Walhalli wprowadza całkiem sporo postaci - zarówno historycznych, jak i fikcyjnych. Aby łatwiej odnaleźć się w fabule serialu, przybliżamy pokrótce ich sylwetki:
- Leif Eriksson - młody, waleczny wiking, przybywający z Grenlandii do Norwegii. Syn wygnanego przed laty Eryka Rudego;
- Freydis Erikssdotter - siostra Leifa, pragnąca zemsty na pewnym chrześcijańskim Wikingu. Z czasem wgłębia się w nordyckie wierzenia, a także otrzymuje wizję, w której zostaje nazwana Ostatnią Córką Uppsali;
- Harald Sigurdsson - wysoko urodzony wojownik, który przetrwał czystki w Anglii. Brat jarla Olafa, ukochany Freydis.
Nie zabrakło oczywiście postaci drugoplanowych:
- Olaf Haraldsson - jarl, gorliwy chrześcijanin, brat przyrodni Haralda. Pragnie zostać królem Norwegii;
- Kanut - król Danii, a później Anglii, mający ambicje utworzenia wielkiego imperium na północy Europy;
- Estrid Haakon - jarl Kattegat. Poganka, która toleruje przedstawicieli różnych nacji i religii;
- Kåre - fanatyczny chrześcijański jarl, przeprowadzający czystki na poganach;
- Emma z Normandii - młoda królowa Anglii, wdowa po Ethelredzie. Zdolna i ambitna polityczka, później żona Kanuta;
- Ethelred II - król Anglii, który postanowił wybić zamieszkujących ją wikingów. Sprowokował tym zemstę i najazd armii Kanuta;
- Edmund II - syn Ethelreda, młody, niedoświadczony i porywczy władca;
- Earl Godwin - doradca królewski, podstępny oportunista łatwo zmieniający strony;
- Ælgifu - pierwsza żona Kanuta, królowa Danii;
- Swen Widłobrody - ojciec Kanuta, surowy i brutalny wiking. Pod jego nieobecność włada Anglią.
Dzień św. Brykcjusza i przybycie Grenlandczyków
Sto lat po podbojach Ragnara Lodbroka społeczeństwo wikingów wygląda zgoła inaczej. Kattegat jest obecnie wielkim portem, skupiającym wielokulturową społeczność. Choć wiara w dawnych bogów jest nadal żywa, to wielu wikingów przyjęło chrześcijaństwo, krzewiąc ją mniej lub bardziej radykalnymi metodami. Wielu z nich zamieszkuje od kilku pokoleń Anglię, nie znając już nawet języka przodków.
Umiarkowanie spokojne relacje z Anglikami burzy pogrom wikińskich osadników, zgotowany przez Ethelreda II w dzień św. Brykcjusza. Czystkę udało się przeżyć Haraldowi, który przybywa do Kattegat powiadomić o niej swoich pobratymców. Wikingowie, z królem Kanutem na czele, postanawiają zebrać armię i zemścić się na angielskim władcy.
W tym samym czasie do Kattegat przypływają wikingowie z Grenlandii, Leif Eriksson i jego siostra Freydis. Ich celem jest zemsta na chrześcijańskim wikingu, który przed laty zgwałcił Freydis i pozostawił na jej plecach bliznę w kształcie krzyża. Okazuje się, że ów wiking jest przybocznym jarla Olafa.
Wyprawa do Anglii
Freydis zabija swego oprawcę podczas uczty, co spotyka się z oburzeniem obecnych, zwłaszcza Olafa. Harald zdążył poznać dziewczynę lepiej, dzięki czemu był w stanie jej uwierzyć. Poznał się też na bojowych i żeglarskich umiejętnościach jej brata, dlatego zaproponował układ: aby wykupić wolność Freydis, Leif musi wyruszyć razem armią Kanuta do Anglii.
Plan wikingów zakłada podbicie Londynu, co nie jest jednak prostą sprawą. Z jednej strony otaczają go wysokie mury, z drugiej rzeka i trudne do przekroczenia dla armii mokradła. Plan zemsty nie może jednak udać się w pełni, ponieważ król Ethelred umiera, a jego miejsce zajmuje młody i niedoświadczony syn Edmund. Choć formalnie sprawuje on władzę, to duży wpływ na niego ma Emma, czyli wdowa po królu oraz jej doradca Godwin.
Wieści o śmierci króla nie przerywają jednak natarcia na Londyn. Leif wpada na sprytny plan, który może zapewnić sporą przewagę wikingom. Postanawia on uszkodzić podpory mostu na Tamizie. Dywersja się udaje, a sprowokowany przez Kanuta Edmund rusza do boju. Zniszczenie mostu odcina części armii oraz młodemu królowi drogę do miasta. Na korzyść wikingów zadziałał też fakt, że Eric Streoma, ealdorman Mercji zdecydował się nie wspomóc Anglii i nie zaatakował najeźdźców od drugiej strony.
Armia Kanuta zdobywa Londyn, a on sam obwołuje się królem Anglii, równolegle z Edmundem. Ma ambicje stworzyć wielkie imperium, łączące Anglię, Skandynawię i Islandię. Bierze również ślub z Emmą, mimo iż ma już żonę w swoim rodzimym królestwie, w Danii. Leif za to zyskuje miano bohatera wojennego, dzięki czemu wykupuje wolność siostry.
Harald i Leif wracają do Norwegii, a Kanut wyrusza na wojnę z Rusią. Podczas jego nieobecności zastępuje go ojciec, Swen Widłobrody, dużo surowszy władca. Emma i Godwin mają swoje własne ambicje polityczne - ona stara się o utrzymanie jak największej władzy w królestwie, a królewski doradca podstępem pozbywa się Edmunda.
Własne ambicje ma również Olaf. Pragnie zostać królem Norwegii, dlatego donosi królowej Ælgifu, że jej mąż ma nową wybrankę. Ta wyrusza do Anglii wraz z duńską flotą, którą ukrywa przed panującym tam wówczas Swenem. Podważa też legalność małżeństwa Kanuta z Emmą. Brak dostępności floty stwarza warunki, dzięki którym Olaf z pomocą jarla Kårego będzie mógł łatwo podbić Kattegat.
Chrześcijanie kontra poganie
Freydis podczas pobytu w Kattegat zaprzyjaźnia się z jarl Haakon. Dziewczyna po dokonaniu zemsty nie potrafi znaleźć dalszej drogi w życiu, dlatego wyrusza do świątyni w Uppsali. Po drodze napada ją fanatyczny chrześcijański berserker, którego z trudem pokonuje. Przykre doświadczenia ze strony chrześcijan oraz wizyta w świątyni pozwalają jej jeszcze mocniej zbliżyć się do nordyckich bogów i zapałać niechęcią do nowej religii. U Leifa za to zachodzi zgoła odwrotny proces.
Śladem dziewczyny wyrusza jarl Kåre, fanatyczny chrześcijanin, który obrał sobie za cel wyplenienie z rodzimych ziem pogańskich kultów. Kiedy Freydis doznaje mistycznych wizji w Uppsali, ten morduje jej przyjaciółkę oraz pogańską uzdrowicielkę. Dziewczyna pędzi im na ratunek, lecz jest już za późno. Spotyka tam Kårego, który jednak oszczędza jej życie i każe przekazać wiadomość, że jego armia zbliża się do Kattegat.
Freydis wraca do miasta, gdzie spotyka się z dawno niewidzianym bratem. Wchodzi też w relację romantyczną z Haraldem, a także dołącza do drużyny lokalnych tarczowniczek. W tym czasie Kåre dokonuje brutalnego mordu na kapłanach, mieszkańcach i przybyszach w Uppsali. Jak się okazuje, połączył też siły z Olafem, a ich wspólnym mianownikiem staje się cel nawrócenia pogan na chrześcijaństwo.
Do Olafa przybywa Harald, aby zrobić rekonesans i w odpowiedniej chwili ostrzec Leifa o planach podboju Kattegat. Ten jednak przechytrza brata, podając mu fałszywe informacje. Armii Kårego udaje się znacząco osłabić miasto, choć sam fanatyk ginie w pojedynku z Freydis.
Niestety, ginie też jarl Haakon oraz Liv, ukochana Leifa. Młody wiking wpada w szał bojowy, ujawniając dotąd skrywaną, odziedziczoną po ojcu mroczną stronę osobowości. Olaf za to czeka, aż ludzie Kårego osłabią siły Kattegat i dopiero wtedy rusza, aby pozbyć się niedobitków.
Haraldowi, Freydis i Leifowi udaje się uciec, a Olaf cieszy się zwycięstwem. Nie trwa to jednak długo, ponieważ Swen Widłobrody z pomocą Godwina odzyskał duńską flotę i właśnie dobija do brzegów Kattegat. Jakie będą tego konsekwencje dowiemy się w 2. sezonie.
Co nas czeka w 2. sezonie
Freydis, Leif i Harald ścigani są przez łowców nagród, dlatego muszą uciec z Norwegii. W trailerach widzimy, że wojowniczka trafi do Jomsborga, a jej brat i ukochany najprawdopodobniej do Kijowa. Możliwe, że Olaf również będzie musiał poszukać schronienia u władcy Rusi Kijowskiej, Jarosława Mądrego.
Bohaterowie wyruszą jeszcze dalej, aż do Konstantynopola, a towarzyszyć im będą postaci z różnych stron świata. Możliwe, że Leif pokaże też swoją mroczniejszą, brutalniejszą stronę, którą odziedziczył po ojcu. Pojawienie się Eryka Rudego zapowiedziano jednak dopiero na 3. sezon.
Spis treści: Wikingowie Walhalla - przewodnik po serialu