Windows 11 automatycznie generuje napisy - także w grach
Polska wersja na zawołanie... może kiedyś.
Brak polskiej wersji językowej w grach nadal jest dość powszechnym problemem, czego najlepszym dowodem są chyba ostatnie części Resident Evil. Co prawda fani stają na wysokości zadania i sami przygotowują polskie lokalizacje, jednak wygląda na to, że wkrótce nie będzie to konieczne.
Jak zauważa portal Windows Central, Microsoft rozwija w Windows 11 bardzo ciekawą funkcję o nazwie Live Captions, która służy do generowania napisów „w locie”. Obecnie opcja dostępna jest wyłącznie dla języka angielskiego, ale deweloperzy rozwijają kolejne wersje i niewykluczone, że wkrótce dostaniemy także polski pakiet językowy.
Windows Live Captions tworzy napisy na podstawie mowy i w tym celu może używać dowolnego źródła dźwięku odtwarzanego na komputerze. Jest to jedna z funkcji ułatwień dostępu, którą od aktualizacji 22H2 można przywołać skrótem Windows + Ctrl + L. Po pierwszym użyciu skrótu pojawi się opcja pobrania funkcji i po chwili wszystko powinno już działać bez przeszkód. W okienku konfiguracji można zmienić styl i pozycję napisów, a także włączyć filtr wulgaryzmów.
Gracze szybko dostrzegli potencjał funkcji i zaczęli wykorzystywać ją w grach, które nie oferują napisów - automatyczna transkrypcja może nie działa jeszcze bezbłędnie, ale z czasem możemy spodziewać się kolejnych poprawek i aktualizacji. Daje to też ciekawe możliwości graczom w Polsce, o ile oczywiście doczekamy się obsług naszego rodzimego języka.
Kiedy wprowadzony zostanie stosowny pakiet językowy, możliwe będzie nie tylko tworzenie napisów na żywo podczas gry, ale też wyświetlanie ich po polsku, co rozwiąże część problemów z grami bez lokalizacji jak remake Resident Evil 4. Niestety, możemy liczyć jedynie na napisy do dialogów mówionych, więc wszelkie elementy interfejsu nadal będą w oryginalnym języku.
Co więcej, niewykluczone, że funkcja zostanie w przyszłości udostępniona także na konsolach Xbox, ponieważ Microsoft mocno stawia na wszelkie opcje ułatwień dostępu. Niestety, to nadal pieśń przyszłości, a oprócz braku języka polskiego Windows Live Captions ma obecnie też inne problemy - jesli dialogi nie mają wyraźnie amerykańskiego akcentu, napisy często zmieniają się w prawdziwy bełkot.
Dlaczego warto sięgnąć po „Legendy gier wideo”?
Dzięki książce poznasz największych twórców gier wideo w historii, a przy okazji dowiesz się, jak wielki był ich wpływ na wszystkie kolejne gry, również dzisiejsze hity, w które grasz na co dzień.
Kto pierwszy poruszył postacią na ekranie, jak narodziły się komputerowe RPG-i, dlaczego grom tak blisko do filmów, kto wymyślił otwarte światy, jak narodziły się strzelanki czy wreszcie, który znany twórca poleciał w kosmos jako drugi cywil w historii.