Skip to main content

Windows 11: czy spełniam wymagania

Minimalne wymagania sprzętowe następcy Windows 10.

Zapowiedziany w czerwcu 2021 roku Windows 11 dostępny jest dla chętnych w ramach otwartych testów. Choć nie ma jeszcze podanej dokładnej daty premiery, Microsoft potwierdził, że pojawi się on na rynku jeszcze w tym roku. Jak przystało na nową wersję systemu operacyjnego, następca Windowsa 10 będzie miał wyższe wymagania. Na tej strony dowiesz się, jaki komputer jest potrzebny do Windows 11.


Na tej stronie:


Minimalne wymagania Windows 11

Nie licząc potrzebnego miejsca na dysku, wymagania Windowsa 11 nie są znacznie wyższe od poprzednika

Według oficjalnych informacji od Microsoftu, minimalne wymagania sprzętowe dla Windowsa 11 wyglądają następująco:

  • Procesor: 64-bitowy, co najmniej 2-rdzeniowy z zegarem 1 GHz / zgodny ze standardem System on a Chip (SoC)
  • Pamięć: 4 GB
  • Karta graficzna: zgodna z biblioteką DirectX 12 lub nowszą ze sterownikiem WDM 2.0
  • Miejsce na dysku: 64 GB
  • TPM: 2.0
  • Wyświetlacz: większy niż 9 cali, wspierający rozdzielczość przynajmniej 720p

Jak widać, minimalne wymagania sprzętowe powinien spełnić praktycznie każdy komputer z ostatnich lat. Warto mieć jednak na uwadze, że są to właśnie wymagania minimalne - wraz z korzystaniem z systemu jego zasobożerność z pewnością wzrośnie.


Rekomendowane wymagania Windows 11

Na ten moment brakuje oficjalnych, rekomendowanych wymagań sprzętowych dla Windowsa 11. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, do czego finalnie wykorzystywany będzie komputer - planując grę bądź pracę z programami należy wziąć poprawkę właśnie na ich wymagania. Najpewniej jednak do komfortowej pracy wymagany będzie 4-rdzeniowy procesor i przynajmniej 8 GB pamięci RAM.


TPM 2.0 - co to jest

TPM, czyli Trusted Platform Module, to w ogólnym skrócie technologia dzięki której możliwe jest korzystanie z bardziej zaawansowanych funkcji zabezpieczeń. W systemach Windows 10 i nadchodzącym Windows 11 wykorzystywana jest jego rozwinięta wersja - TPM 2.0.

Komputer z modułem TPM wykorzystuje specjalne klucze szyfrowania, które mogą zostać odszyfrowane wyłącznie za pomocą tego konkretnego układu zamontowanego w komputerze. Jako że klucz szyfrowy przechowany jest w układzie, zapewnia to lepszą ochronę przed atakami z zewnątrz niż w przypadku przechowywania go bezpośrednio na dysku komputera.

Spis treści: Komputer bez tajemnic - poradnik użytkownika PC

Następnie: Komputer lub laptop wolno działa: jak oczyścić i przyspieszyć Windows

Zobacz także