Wkrótce licytacja marki Kingdoms of Amalur
AKTUALIZACJA: Aukcja przełożona na grudzień.
Aktualizacja #2: Organizator aukcji z ramienia Heritage Global Partners - Nick Jimenez poinformował serwis GameSpot, że licytacja majątku 38 Studios została przełożona na 11 grudnia.
Jako przyczynę decyzji podaje się większe od spodziewanego zainteresowanie licytacją. Sąd chce dać poszczególnym podmiotom więcej czasu na podjęcie decyzji.
*
Aktualizacja: Z wpisu na stronie Heritage Global Partners wynika, że sprzedaż licencji 38 Studios odbędzie się 14 listopada.
Poza prawami do marki Kingdoms of Amalur, sprzedane zostanie także niedokończone MMO Project Copernicus, licencja na sequel i sprzedaż gadżetów Kingdoms of Amalur: Reckoning, silnik Big Huge Games Engine oraz platforma społecznościowa Helios.
Licytacja obejmuje też strategie Rise of Nations i Rise of Legends oraz Catan, wydane na Xbox Live Arcade.
*
Oryginalna wiadomość: Amerykański stan Rhode Island przeprowadzi „wkrótce” licytację marki Kingdoms of Amalur, planując pokryć choć część z 90 mln dol. długu 38 Studios.
Przedmiotem aukcji będą nie tylko prawa do wydanego w 2012 roku RPG Kingdoms of Amalur: Reckoning, ale głównie do MMO o roboczym tytule Project Copernicus, które nie doczekało się premiery, choć prace były już na zaawansowanym etapie.
- Większość marki i własności intelektualnej nie jest w mojej opinii przestarzała - mówi zajmujący się sprzedażą Richard Land w rozmowie z telewizją WPRI, krytykowany za tak długie opóźnienie aukcji, ogłaszanej już w maju.
- Grafika jest na współczesnym poziomie, tak samo jak stojąca za nią technologia i koncept. Nie mogę nic poradzić na to, że ludzie pracujący nad tytułem opuścili firmę.
Historia 38 Studios zakończyła się skandalem w 2012 roku. Po trzech latach działalności firma ogłosiła upadłość, nie płacąc ponad 75 mln dol. rządowych pożyczek.
Eksperci sugerują, że sprzedaż „przeterminowanej” marki MMO w okresie nieprzychylnym dla tego gatunku gier może być trudna i na pewno nie przyniesie spodziewanych zysków.
Land zamierza przyjrzeć się także portfolio Big Huge Games, które 38 Studios przejęło w 2009 roku. W dorobku tej firmy znaleźć można między innymi strategię Rise of Nations.
Równolegle ze sprzedażą licencji toczy się proces sądowy przeciwko założycielowi studia, Curtowi Schillingowi. Były miotacz zespołu Boston Red Sox oskarżany jest o oszustwo - szef firmy rzekomo zataił pozyskanie wspomnianych 75 mln dol., by móc starać się o dodatkowe finansowanie z innych źródeł.