Skip to main content

Właściciel ośrodków minigolfa grozi pozwem firmie Mojang

Powodem zamieszania mapy tworzone przez użytkowników gry Minecraft.

Putt-Putt, firma będąca właścicielem sieci ośrodków do minigolfa, grozi twórcom Minecrafta pozwem i żąda, by Mojang przestało wykorzystywać zarejestrowany znak towarowy „Putt-Putt”. Powodem są mapy tworzone przez użytkowników gry, na których pojawia się właśnie ta nazwa zbudowana z sześciennych bloków.

Warto podkreślić, że „putt-putt” to nie tylko nazwa firmy, ale też potoczne określenie minigolfa w języku angielskim. Stąd też zapewne jego obecność w stworzonych przez graczy lokacjach.

Markus „Notch” Persson zaprezentował list od prawników firmy na swoim Twitterze, dołączając komentarz „Putt-Putt zachowuje się śmiesznie”.

„Niedawno zauważyliśmy, że Mojang AB używa, bez zgody, naszego znanego znaku towarowego Putt-Putt w związku z własnym biznesem” - czytamy w liście. „Uważamy, że wykorzystywanie tego znaku sprawiło, że Mojang osiągnął korzyści finansowe, szkodząc tym samym firmie Putt-Putt”.

Jako dowód, do listu dołączono zrzut ekranu z wyszukiwarki Google prezentujący filmy z serwisu YouTube:

Objection!

Eurogamer skontaktował się w tej sprawie z prawnikiem firmy Mojang, Alexem Champmanem.

- Myślę, że zaszło nieporozumienie, ktoś nie rozumie czym jest Minecraft. To gra, która pozwala na budowanie różnych rzeczy. Mojang nie kontroluje tego, co tworzą użytkownicy, Mojang nie kontroluje też zawartości filmików nagrywanych przez graczy. Pozywanie deweloperów, to jak pozywanie Microsoftu za każdym razem, gdy ktoś użyje słowa "Word" - skomentował Champman.

- Gracze mogą tworzyć niesamowite rzeczy w Minecrafcie, podobnie jak artyści w PhotoShopie. Wszystko zależy od nich, to oni biorą na siebie odpowiedzialność za swoje dzieła - dodał Daniel Kaplan z Mojang.

Minecraft zadebiutował na PC w 2009 roku. Głównym elementem tej gry z otwartym światem jest konstruowanie różnych przedmiotów i budynków z sześciennych bloków. Produkt dostępny jest też w wersji na Xboksa 360 oraz na systemie Android i iOS.

Zobacz także