Skip to main content

World of Tanks - lekkie czołgi: jak grać

Wady i zalety lekkich czołgów, rola na polu walki.

Lekkie czołgi w World of Tanks to pierwsza grupa maszyn, do której uzyskują dostęp nowi gracze - czy to podczas samouczka czy początkowych starć. Lekko opancerzone i szybkie świetnie sprawdzają się w roli zwiadowców i przy atakach z flanki i na słabo opancerzone cele. W niniejszym rozdziale opisujemy lekkie czołgi, ich wady i zalety, a także sposób rozgrywki.


Lekkie czołgi - wady i zalety

Bezapelacyjnie największą zaletą lekkich czołgów jest ich mobilność (1) - pojazdy z tej grupy są (generalnie) najszybszymi w całej grze, a czołgi z wyższych rang są w stanie dosłownie przejść rzez pole walki jak burza. Dzięki temu świetnie sprawdzają się w roli zwiadowców, do osłaniania celów dla swoich sojuszników.

Kolejną zaletą jest ich relatywnie niewielki rozmiar. Dzięki temu cechują się wyższym poziomem maskowania, łatwiej jest też schować maszynę za pasmem górskim, w krzakach czy nawet za niewielką budowlą.

W parze z duża mobilnością i niewielkimi rozmiarami idzie jednak ich największa wada - bardzo cienki pancerz. Większość maszyn w grze będzie w stanie przebić pancerz przedni lekkich czołgów, sporo pojazdów jest też w stanie wyeliminować je jednym celnym strzałem. W większości przypadków lekkie czołgi mają też działa o słabej penetracji, przez co konieczne jest flankowanie wrogów bądź ataki od tyłu.


Sposób rozgrywki

Decydując się na grę lekkimi czołgami, warto pamiętać o kilku rzeczach, mianowicie:

  • Zwiad to podstawa. Kluczową rolą czołgów jest zwiad, czyli wykrywanie pozycji wrogich maszyn, by sojusznicy mogli z nimi skutecznie walczyć. Warto na początku rozgrywki szybko udać się w centralne miejsce mapy (np. na trasie przejazdu wrogich maszyn), skryć się i oczekiwać wrogich pojazdów. Potem najlepszym wyjściem jest przemieszczanie się od zasłony do zasłony, by zminimalizować ryzyko otrzymania obrażeń.
  • Jeśli walczyć, to tylko z flanki. Jak zostało wspomniane wcześniej, lekkie czołgi nie są w stanie przebijać grubszych pancerzy, przez co konieczne jest flankowanie i atakowanie od tyłu. Dzięki ich wielkiej mobilności, czołgi te świetnie nadają się do walki z niszczycielami czołgów - w skrajnej sytuacji pozwala to na jeżdżenie dookoła bezbronnego celu, który nie jest w stanie nadążyć za mobilnym pojazdem.
  • Lekkie czołgi to postrach wrogiej artylerii. Szybka szarża - najlepiej bokiem mapy - na bazę wroga pozwoli bez problemu dostać się do wrogiej artylerii. Jeśli przeciwnik nie ma tam żadnej obstawy, wrogie działa samobieżne nie będą mieć z tobą szans i w przeciągu kilkunastu sekund wróg pozbawiony zostanie ostrzału artyleryjskiego.
  • Kontrowanie lekkich czołgów wroga. Lekkie czołgi najlepiej nadają się do walki z innymi lekkimi maszynami. Świetnie sprawdzają się do osłaniania sojuszniczej artylerii, na którą zapuścić może się nieprzyjaciel.

Następnie: World of Tanks - średnie czołgi: jak grać

Spis treści: World of Tanks - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: World of Tanks - najlepsze czołgi wszystkich tierów (poziomów)

Zobacz także