Wybrane z archiwum - warto przeczytać
Warte uwagi artykuły, które opublikowaliśmy na przestrzeni mijającego roku.
W trakcie ostatnich niespełna dwunastu miesięcy przygotowaliśmy wiele interesujących tekstów na temat nie tylko gier, ale i poszczególnych segmentów całego rynku. W naszym archiwum znajdują się też przetłumaczone na język polski artykuły brytyjskiej edycji Eurogamera. W poniższym zestawieniu wybraliśmy najciekawsze, lecz całą listę znajdziecie w dziale Publicystyka.
-
Wykasowany Doom
„Przy całym tym wpływie i splendorze, Doom nie jest grą, którą pierwotnie miał być. Oryginalne dokumenty projektowe Toma Halla sugerują całkowicie inną grę, niż ostatecznie została wydana. Grę, która mogła pozostawić o wiele większe i ciekawsze dziedzictwo” - interesujący, choć nieco krótki tekst Joe Martina na temat Dooma. Czy rzeczywiście pierwotny projekt gry pozostawiłby ciekawsze dziedzictwo?
Ulotne dźwięki gier wideo
Adam Skorupa, współtwórca muzyki do Wiedźmina, opowiada o swoich początkach i pracy przy udźwiękowieniu gier wideo. „Wyluzowany, otwarty, wygadany, a jednocześnie pozostawiający nutkę tajemnicy. To człowiek, który nigdy nie planował, że zostanie kompozytorem.”
Dolina niesamowitości, czyli rzecz o silnikach w grach wideo
„Wykańczając setnego przeciwnika w najnowszej grze akcji rzadko myślimy o tym, co dzieje się pod obudową komputera lub konsoli. Ogromna liczba procesów uwija się w tym czasie w pocie czoła, by dostarczyć oczom wizualną ucztę połączoną z naturalną animacją i rozbudowaną sztuczną inteligencją.” Michał porozmawiał w lutym z programistami, pracującymi w polskich studiach deweloperskich - Techlandzie i CD projekt RED - na temat silników graficznych.
Jak gry wideo wspierają przemysł zbrojeniowy
Jeden z kilku fantastycznych artykułów Simona Parkina. Od marketingu broni skierowanego ku młodym ludziom do sprzedaży lukratywnych licencji. Dziennikarz współpracujący z brytyjskim Eurogamerem bada handel wirtualną bronią.
Chłopak, który wykradł Half-Life'a 2
„Gdy 21-letni Axel Gembe obudził się, zdał sobie sprawę, że łóżko jest otoczone przez policjantów. W kierunku jego głowy wycelowana była broń automatyczna, a w uszach wybrzmiewały słowa: - Wstawaj z łóżka. Nie dotykaj klawiatury.”
Ta mrożąca krew w żyłach scena miała miejsce 7 maja 2004 roku, o 6 rano, w małym, niemieckim miasteczku. Ponownie Simon Parkin odkrywa prawdę na temat włamania do firmy Valve, wycenionego na 250 milionów dolarów.
Polowanie na smoka: Jeremy Soule o muzyce
Jeden z największych talentów branży gier wideo - autor muzyki m.in. do The Elder Scrolls: Skyrim - opowiada o inspiracjach, Kickstarterze i sensie życia. „Soule uważa, że w życiu chodzi o coś więcej niż nam się wydaje - i chodzi także o muzykę.”
Od Baldur's Gate do Wiedźmina
Kulisy przełomowej lokalizacji, która doprowadziła do powstania pierwszej gry CD Projektu. Marcin Iwiński opowiada nam o początkach firmy, związkach z kultowym studiem BioWare, gigantycznej lokalizacji gry Baldur's Gate oraz pracach nad pierwszym Wiedźminem.
Ukryta natura McPixela
„Gdy pod sceną ubiegłorocznego Przystanku Woodstock emocje sięgały zenitu, Mikołaj Kamiński siedział z laptopem pod wieżą wi-fi. Odbierał maile, sprawdzał płatności i wysyłał McPixele” - w rozmowie z najpopularniejszym polskim twórcą niezależnym próbujemy dociec, kim tak naprawdę chce być Sos Sosowski: artystą czy programistą.
Strach to ciemna strona Mocy
Dziennikarz naszej brytyjskiej redakcji w obszernej rozmowie z twórcami ze studia Obsidian dowiaduje się szczegółów na temat produkcji KOTOR-a 2, a także niezrealizowanych pomysłach na następną część serii.
Demokratyczne granie w Chińskiej Republice Ludowej
Gry wideo są popularne na całym świecie, ale w każdym zakątku kultura grania wygląda zupełnie inaczej. Materiał przedstawia zapisy ciekawych rozmów z młodymi ludźmi z Chińskiej Republiki Ludowej na temat gier wideo.
Quantic Dream: w pogoni za Hollywood
W kwietniu tego roku Guillaume de Fondaumiere, wiceszef studia Quantic Dream przekonywał, że zaangażowanie hollywoodzkich aktorów - Ellen Page i Willema Dafoe - do Beyond: Dwie Dusze będzie prawdziwym wstrząsem i zmieni oczekiwania graczy wobec tego, jak bohaterowie powinni zachowywać się w grze wideo. Dziś, parę miesięcy po premierze gry, ciekawie jest spojrzeć na tę rozmowę z innej perspektywy.
Adrian Chmielarz: „Dlaczego Nathan Drake jest masowym mordercą?”
Polski twórca był w tym roku na ustach wielu zagranicznych mediów o grach. W opublikowanym 1 maja artykule, będącym zapisem rozmowy Adriana Chmielarza z dziennikarzem brytyjskiej redakcji Eurogamera, pojawia się kilka interesujących wątków na temat przyszłości gier wideo.
Masa ciekawych tekstów w dziale Retrospektywa
Nasz dział Retrospektywy zmieniał się na przestrzeni ostatnich miesięcy. Początkowo po prostu wracaliśmy do starszych gier i dokonywaliśmy ich analizy z dzisiejszej perspektywy. Później zdecydowaliśmy się na głębszą pracę przy konkretnych tytułach i tak zrodziła się idea, by przedstawiać nie tylko gry, ale i kulisy ich powstania, rodzące się firmy czy wreszcie początki prawdziwych wizjonerów branży.