Skip to main content

Wyciekł BIOS Intela. To może być spory kłopot

Głównie ze względów bezpieczeństwa.

Kod BIOS-u stosowanego z 12. generacją procesorów Intela pojawił się w sieci. Ujawnienie informacji może oznaczać problemy z bezpieczeństwem, a w środku znalazły się choćby klucze do systemu Boot Guard.

Jak to często bywa, informacje pojawiły się najpierw na forum 4chan, skąd szybko trafiły na GitHub. Poza samym kodem jest też dokumentacja, a nawet narzędzia służące do tworzenia i optymalizowania obrazów BIOS/UEFI.

Wszystko to właśnie dla linii Alder Lake od Intela - to nazwa kodowa 12. generacji procesorów tego producenta. Zwykli, „domowi” użytkownicy zapewne szczególnie nie ucierpią, lecz analiza danych może posłużyć mniej przyjaźnie nastawionym osobom do znalezienia nowych luk w zabezpieczeniach.

Firma potwierdziła już, że wyciek jest prawdziwy. Obecnie korporacja wydaje się zbytnio nie przejmować wydarzeniem i zapewnia, że wszelkie odkryte błędy można zgłaszać do specjalnej inicjatywy, w ramach której wykrycie błędów nagradzane jest gotówką.

Specjaliści zauważają jednak, że producent może robić dobrą minę do złej gry. W plikach mogą bowiem znaleźć się choćby informacje na temat rejestrów MSR (model-specific register), a więc „tajnych” funkcji CPU, które nie są zamieszczane w dokumentacji i służą inżynierom Intela, choćby do testów.

Badacz Mark Ermolov z Positive Technologies zapewnia także, że w wycieku znalazł klucze bezpieczeństwa do technologii Intel Boot Guard. To problem, ponieważ system oferuje dostęp najniższego poziomu do komputera i odpowiada za bezpieczne bootowanie komputera.

Zobacz także