Wyniki finansowe CD Projekt za rok 2012, strategia na lata 2013-16
Oprócz Wiedźmina 3 i Cyberpunk 2077 możemy oczekiwać jeszcze trzech mniejszych gier.
Spółka CD Projekt S.A., w skład której wchodzi studio produkcyjne CD Projekt RED (seria Wiedźmin, Cyberpunk 2077), światowa platforma cyfrowej dystrybucji GOG.com oraz lokalne CDP.pl wraz z dystrybucją gier, filmów, cyfrowych książek i komiksów, opublikowała wyniki finansowe za rok 2012 oraz przedstawiła aktualizację strategii rynkowej na lata 2013-16.
Z udostępnionego dokumentu dowiadujemy się przede wszystkim, że na lata 2014-2016 CD Projekt planuje premiery „dwóch mniejszych (czas rozgrywki do około 20 godzin), ale topowych jakościowo tytułów wspierających jedną z linii produkcyjnych”. Zdrowy rozsądek podpowiada, że prawdopodobnie mowa tutaj o mniejszych grach opartych o uniwersum Wiedźmina lub Cyberpunk.
W okresie 2014-2016 oczekiwać możemy też „cross-platformowej gry na platformy mobilne opartej na jednej z dotychczasowych marek”. Można więc chyba bezpiecznie zakładać, że chodzi o produkcję na iOS i Androida związaną ze światem Wiedźmina lub Cyberpunk.
Wiedźmin 3: Dziki Gon ukaże się „w 2014 roku, równocześnie na trzech mocnych platformach sprzętowych, w tym PC i PS4”. Trzecią platformą na pewno jest Xbox nowej generacji, ale jako że nie został jeszcze oficjalnie zapowiedziany, CD Projekt nie może powiedzieć tego wprost.
Data wydania Cyberpunk nadal pozostaje jedynie szeroko zarysowana na lata 2014-2016.
Celem CD Projekt jest „bycie w trójce najbardziej uznanych producentów gier RPG na świecie” i „wypromowanie dwóch topowych, globalnych linii produktów bazujących na własnej technologii”. Innymi słowy, firma wiąże przyszłość z markami Wiedźmina i Cyberpunk, które zamierza tworzyć na własnym silniku.
Ciekawostką jest fakt, że na 2013 r. CD Projekt przygotowuje swoją „pierwszą, niekomputerową grę oparta na świecie Wiedźmina”. Karcianka? Planszówka? Bierki? Brak większej liczby informacji.
To wszystkie informacje, jakimi CD Projekt może podzielić się z inwestorami na dany moment „bez narażenia się na utratę konkurencyjności”.
Jeżeli chodzi o wyniki finansowe, spółka zanotowała w zeszłym roku 28,12 mln zł skonsolidowanego zysku netto. Oznacza to wzrost o blisko 5 mln w stosunku do 23,57 mln z 2011 roku. Jednak, pomimo że wzrost zanotowano praktycznie w każdym sektorze, inwestorzy nie są w pełni usatysfakcjonowani i tuż po ogłoszeniu raportu akcje firmy spadły o 3,7 proc.
Przeczytaj także: Gry na giełdzie