Xbox przestał lubić się z Twitterem, a Elon Musk grozi pozwem
Koniec udostępniania screenów bezpośrednio z konsoli.
Ostatnio można odnieść wrażenie, że w branży elektronicznej rozgrywki więcej informacji dotyczy różnej maści pozwów i sądowych przepychanek, niż samych gier. Kolejnym tego przykładem są Xbox i Twitter, których przyjaźń stanęła właśnie na rozdrożu.
Użytkownicy konsol Xbox oraz aplikacji Xbox Game Bar na PC stracili właśnie możliwość bezpośredniego przesyłania na Twittera zrzutów ekranu i klipów z gier w formie postów. Zmiana sama w sobie nie wydaje się znacząca z punktu widzenia przeciętnego gracza, jednak jest częścią nieco szerszej afery, jaka wywiązała się pomiędzy korporacjami.
„Musieliśmy wyłączyć możliwość bezpośredniego udostępniania treści z gier na Twitterze z poziomu konsoli i paska aplikacji Xbox Game Bar w systemie Windows. Nadal możesz udostępniać swoje ulubione chwile na Twitterze za pośrednictwem aplikacji Xbox na Androida i iOS” - czytamy w tweecie oficjalnego konta Xbox.
Microsoft ogłosił ostatnio za pośrednictwem swojej oficjalnej strony, że rezygnuje z opłacania API Twittera, które odpowiada za łączenie się i komunikowanie ze sobą różnych technologii czy aplikacji - w tym przypadku sieci społecznościowej z ekosystemem Xbox na PC i konsolach. Decyzja nie spodobała się obecnemu właścicielowi portalu z niebieskim ptaszkiem w logo.
Elon Musk odpowiedział dość agresywnym wpisem, w którym oskarża Microsoft o „nielegalne trenowanie ChatGPT za pomocą danych pochodzących z Twittera” i zapowiedział, że złoży w tej sprawie pozew przeciw firmie z Redmond. Prawdopodobnie Musk nie do końca przemyślał sprawę, ponieważ ChatGPT nie jest własnością ani dziełem Microsoftu. Obecnie nie wiadomo, czy sprawa rzeczywiście trafi na wokandę.
Warto też wspomnieć, że przed przejęciem portalu społecznościowego przez Elona Muska, dostęp do API Twittera był bezpłatny. Miliarder postanowił to jednak zmienić i wprowadził opłaty wynoszące 42 tysiące dolarów miesięcznie za dostęp do 50 milionów tweetów. Jeżeli chcielibyśmy obsługiwać wyższą liczbę postów miesięcznie, należy wybrać wyższy plan za 125 tys. dolarów (100 mln tweetów) lub 210 tys. dolarów (200 mln tweetów).
Zmiany nie spodobały się wielu firmom, z których sporo zdecydowało się zrezygnować ze wsparcia Twittera. Stało się tak między innymi w przypadku Blizzard Entertainment i ich World of Warcraft, z którego usunięto opcję tweetowania na początku tego roku.
Dlaczego warto sięgnąć po „Legendy gier wideo”?
Dzięki książce poznasz największych twórców gier wideo w historii, a przy okazji dowiesz się, jak wielki był ich wpływ na wszystkie kolejne gry, również dzisiejsze hity, w które grasz na co dzień.
Kto pierwszy poruszył postacią na ekranie, jak narodziły się komputerowe RPG-i, dlaczego grom tak blisko do filmów, kto wymyślił otwarte światy, jak narodziły się strzelanki czy wreszcie, który znany twórca poleciał w kosmos jako drugi cywil w historii.